«Google» atklāj pasaules valstu konstitūciju tiešsaistes arhīvu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 7 mēnešiem.

ASV interneta milzis "Google" atklājis pasaules valstu konstitūciju arhīvu, ar jauno interneta iniciatīvu vēloties palīdzēt valstīm, kas pēc konfliktiem vai politiskām krīzēm veido savu jauno pamatlikumu.

Atklājot jauno vietni, kuras interneta adrese ir www.constituteproject.org, "Google" amatpersonas Ņujorkā norādīja, ka iniciatīvas mērķis ir cilvēkiem, kas izstrādā konstitūcijas, dot iespēju palūkoties, kā to ir darījušas citas valstis.

"Mēs vēlējāmies paņemt esošas konstitūcijas un vēlējāmies, lai tās ir organizētas tiešsaistē, padarīt tās pieejamas visiem tiešsaistē un padarīt tās noderīgas dažādām valdībām, kas iet cauri konstitucionālajam procesam," sacīja "Google" ideju direktors Džareds Koens, uzsverot, ka konstitūciju datubāzes ir "svarīga iespēja šīm valstīm".

Vietne izveidota sadarbība ar Salīdzināmo konstitūciju projekta ("Comparative Constitutions Project", CCP) ekspertiem, kas ideju par tādu vietni formulēja 2008.gadā, kad vēroja konstitucionālās reformas procesu Irākā un Afganistānā, saprotot, ka nav centrāla resursa konstitucionālo pamatnoteikumu izstrādei.

Koens norādīja, ka pasaulē ik gadu tiek izstrādātas piecas līdz septiņas jaunas konstitūcijas.

Tunisijas prezidents Monsefs Marzuki, kura valsts pēc plašiem tautas nemieriem un iepriekšējā režīma gāšanas 2011.gadā cenšas panākt vienošanos par konstitūciju un vēlēšanu likumu, piedalījās vietnes atklāšanas ceremonijā un sacīja, ka tā būs ārkārtīgi nozīmīga tādām valstīm kā viņa.

Vietnē tās apmeklētāji var iepazīties ar dažādu valstu konstitūcijām, izvēloties tās pēc valsts, pieņemšanas gada, kā arī aplūkot atsevišķi dažādas konstitūcijas apakštēmas, piemēram, pilsonība, ārpolitika vai tiesu sistēmas autonomija un pilnvaras.

Tāpat "Google" pauda cerību, ka jaunā vietne cilvēkiem visā pasaulē ļaus uzzināt daudz vairāk par savas valsts konstitūciju un citu valstu pamatlikumu pieredzi.

Vietnē pieejama arī Latvijas 1991.gadā pieņemtā un 2007.gadā grozītā Satversme. Tāpat kā citu valstu pamatlikumi, arī Latvijas konstitūcija ir lasāma angļu valodā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti