Rīta Panorāma

Zoom intervija ar Latvijas Bankas padomes locekli Andri Vilku

Rīta Panorāma

Intervija ar Saeimas ārpusfrakciju deputātu Aldi Gobzemu

Francijā pēta ožas zudumu pēc saslimšanas ar Covid-19

Francijā pēta ožas zudumu pēc saslimšanas ar Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 3 mēnešiem.

Ožas un garšas zudums ir atzīti kā vieni no Covid-19 simptomiem. Dažiem tie var būt ilgstoši. Pētnieki Francijā nolēmuši izpētīt šo fenomenu. 

Sportists Evans Kesā agrāk izbaudīja katru maltīti, bet tagad viņam ēšana nesagādā nekādu prieku. Kad vakariņu laikā pirms pāris mēnešiem tika baudīta zivs, Kesā saprata, ka viņš inficējies ar koronavīrusu Covid-19, jo garšu un smaržu viņš nejuta. Pārtikas produkti jaunietim kļuvuši vien par masu ar dažādu faktūru. Pat tagad, piecus mēnešus pēc inficēšanās, cepumi garšojot pēc kartona. 

“Dažreiz es izlaižu ēdienreizes, jo tas nav tā vērts. Es tērēju laiku, un man nav vēlmes pēc tā. Agrāk baudīju ēšanu, visādus ēdienus un uzkodas. Tagad es vienkārši to nevēlos. Vienkārši ēdu to, kas atrodas uz mana šķīvja. Esmu zaudējis pusotru kilogramu. Tas ir mazliet kaitinoši,” stāstīja Kesā. 

Jaunieša pieredze ieinteresējusi zinātniekus, kuri strādā Nicā. Pirms pandēmijas viņi pētīja smaržu ietekmi uz cilvēkiem, kuriem ir Alcheimera slimība. Viņi arī izmantoja mierinošas smaržvielas, ārstējot bērnus, kuri pārdzīvojuši posttraumatisko stresu. Tagad zinātnieki kopā ar smaržu ekspertiem pievērsušies Covid-19 slimnieku izpētei. Piemēram, pārbaudot Kesā ožu, pētnieki atklāja, ka jaunietis nesajūt pat visspēcīgāko jasmīna smaržu, savukārt rožu vietā viņš saož valriekstus. Sportists no desmitiem dažādu smaržu atpazina tikai mandeļu aromātu. Nicas pētnieki pārbauda, vai pacientu ožas sūdzības nerodas kopā ar Covid-19 saistītām kognitīvām grūtībām, tostarp problēmām koncentrēties. 

Neirozinātniece Oriāna Grosa skaidroja: “Tikai stimulējot ožu un ar mājas rehabilitācijas komplektiem, jūs uzlabosiet ožu. Mēs ceram uzlabot ārstēšanu, lai atgūtu visas ožas nianses un atmiņas par tām.”

Ožas pasliktināšanās un izmaiņas slimības gaitā ir tik izplatītas, ka daži pētnieki spriež, ka inficēšanās noteikšanai varētu izmantot ožas pārbaudi. Šāda testēšana, viņuprāt, varētu tikt izmantota valstīs, kurās nav pietiekami daudz laboratoriju. 

Lielākajai daļai cilvēku ožas problēmas ir īslaicīgas, nedēļas laikā tās bieži vien uzlabojas. Tomēr daži, kā Kesā, cieš vēl ilgi. Kā skaidro zinātnieki, vēl ir daudz nezināmā par Covid-19 un ir pamats tālākai pētniecībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti