4. studija

Kāpēc "Viņa un viņš. Mīlestība. Attiecības. Sekss", kļuvusi par "dedzināmo" grāmatu?

4. studija

Rīgas ielās skan dzeja par mīlestību

Feromonu iedarbība uz cilvēku prātiem - mīti un patiesība

Smaržas ar feromoniem – to iedarbība vairāk mīts nekā patiesība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Smaržas ar feromoniem pretējā dzimuma acīs spējot padarīt pievilcīgu jebkuru būtni. Tomēr to iedarbība ir zinātniski apšaubāma, un arī eksperti norāda, ka tā ir „ticēšana pasakai”.

Feromoni ir mazas ķīmiskas vielas, kuras izdala kāds indivīds gaisā un nodrošina saziņu ar vienas sugas īpatņiem. Galvenokārt pētījumi ir veikti ar kukaiņiem. Vai feromoni savu darbu padara arī ar cilvēkiem, zinātniskie atzinumi esot konfliktējoši.

Lielākajai daļai cilvēku, kas piedalījušies eksperimentos, ir identificēts vomeronazālais orgāns (īpašs degunā pie lemeša kaula izvietots veidojums, kas uzskatāms par ožas sistēmas papildinājumu), bet nav skaidru pierādījumu, ka tam ir nervu šķiedras, kas projicējas uz analīzes apvidu, skaidroja Latvijas Universitātes asociētā profesore Līga Ozoliņa-Molla.

Tradicionālās parfimērijas industrijas pārstāvji gan noliedz, ka pievienotu vai plāno pievienot parfīmiem feromonus. Protams, sava veida brīnumvielas pastāv arī smaržām, ko lieto ikdienā, taču tie ir afrodīziji, un galvenokārt tās ir visas ēteriskās eļļas. Smaržām pievieno jasmīnu, rozi, muskatriekstu, ingveru, safrānu, pačūliju un citas vielas.

„Tās ir vielas, kas palīdz cilvēkam atslābināties, justies brīvi, kas ietekmē viņa uzvedību. Cilvēks jūtas pašpārliecināts. Un noteikti citi cilvēki viņu uztver citādāk,”

uzsver “Dzintara” parfimērijas laboratorijas vadītāja Natālija Stasukēviča.

Atslābuma veicinātājas un pašvērtējuma “cēlājvielas”  parasti tiek pievienotas austrumu aromātiem. Taču, kā izskatītos feromons, ko pievieno smaržai, ir grūti iedomāties.

„Droši vien viņi lieto kādas vielas, kuras var nosaukt par feromoniem. Vai tas darbojas, nedarbojas? Tas viss ir zinātniski apšaubāms. Ja cilvēkam iedotu smaržu pudelīti un pateiktu, ka tur ir smaržas ar feromoniem, viņš citādāk uzvedīsies. Viņš ticēs brīnumam un noteikti kaut kas notiks,” uzskata Stasukēviča.

Psihoterapeits un seksopatalogs Dainis Balodis nezinot nevienu, kurš  uzsmidzinot sev vai sajūtot kādu aromātu, būtu izmainījis savas seksuālās vēlmes. Feromonu līdzdalību cilvēka attieksmē pret pretējo dzimumu vērtību skalā no viens līdz desmit viņš vērtē kā 0,5.

Tomēr, pētot feromonu iedarbību, ir veikts eksperiments: uz viena no vairākiem krēsliem tika izsmidzinātas smaržas ar feromoniem. Vairākām sievietēm pēc kārtas bija dots uzdevums apsēsties uz kāda no krēsliem. Eksperimenta laikā 95% gadījumu sievietes apsēdās tieši uz tā krēsla, uz kura bija izsmidzinātas smaržas ar vīriešu feromoniem. Līdzīgs pētījums tika veikts arī ar stiprā dzimuma pārstāvjiem. 98% vīriešu par savu sēdvietu izvēlējās tieši šo krēslu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti