88. dzimšanas diena
Režisore Ieva Stade stāsta, ka viņas ģimenē dzimšanas dienu svinēšana ir svarīga. Viskuplāk ierasts pulcēties tieši Ievas tēta, koncertmeistara un komponista Gunāra Stades jubilejās. “Viņš vieno mūs savos svētkos,” atzīst Ieva. Dāvanas, pašgatavota maltīte, izsmiešanās un kopības sajūta līdz šim bija ierastas dzimšanas dienas tradīcijas. Ievas tētim 30. martā apritēja 88 gadi, taču šī bija citāda dzimšanas diena, jo mīļie sveica ekrānā.
“Mēs visi stingri ievērojam pašizolēšanos, taču radām risinājumu "Zoom" ballītē. No rīta gan noliku dāvanu aiz tēta durvīm, lai vēlāk piezvanītu un pateiktu, lai paskatās, kas aiz durvīm. Vakara visi salējām glāzēs dzērienus un pieslēdzāmies virtuālajām svinībām. Tētis ikdienā lieto datoru, tādēļ programmas lietošana nebija problēma," stāsta Ieva.
Virtuālajās svinībās izskanēja gan apsveikuma dziesmas, gan laba vēlējuma jubilāram. "Ballīte izvērtās gara, jo katrs pastāstīja kā iet, bērni pastāstīja, kas viņiem jauns. Kaut kā ar humora devu tas viss notika. Tieši tāpat nosvinējām arī mana brāļa 50. jubileju. Priecīgi visus satikt, kaut vai virtuāli,” atzīst Ieva.
Karantīnas diskotēka
Plaši "apmeklētas" pašizolācijas laikā ir kļuvušas virtuālās diskotēkas "Quarantine DISCO", ko rīko dīdžejs Kārlis Ķilkuts. “Saulainā 15. marta svētdienā braucu ar auto un pēkšņi aptvēru, ka visi mani dīdžeja darbi ir atcelti, esmu dīkstāvē! Tobrīd no zila gaisa ienāca prātā, ka jāuztaisa online diskotēka, lai iedvesmotu un iepriecinātu līdzcilvēkus. Sadabūju no drauga nepieciešamo tehniku un izziņoju tiešsaites diskotēku sociālajos tīklos," stāsta Kārlis. "Praktiski to sarīkoju programmā "Twitch". Laikam biju pirmais, kas uzaicināja uz virtuālo dejošanu un pievērsu sev lielu uzmanību,” aizdomājas dīdžejs.
Pirmajā “Karantīnas diskotēkā” ar dažādu ierīču starpniecību Kārļa mūzikai dejoja līdzi 1300 cilvēku. Tas turpinājās līdz agrai rīta stundai.
“Diskotēku sāku spēlēt 21.00 un tad turpinu, līdz ir pārsimts dejotāju. Visvairāk pieslēgumu ir ap 23.00, pēc diviem naktī skatījums strauji krīt. Vispār esmu nepielaidīgs dīdžejs, jo uz dziesmu pasūtījumiem komentāros nereaģēju. Lieku sevis sagatavotu mūzikas listi," uzsver Kārlis.
"Šīs ir manas visvairāk apmeklētās diskotēkas. Vēl vairāk cilvēku ir bijis "Positivus" festivālā. Iepriecina, ka tik daudzi pieslēdzas “Karantīnas diskotēkai” un mājās dejo!” priecājas Kārlis. Šo piektdien notika jau sestā tiešsaistes diskotēka. Viņš aicina arī citus atrast kādu īpašu karantīnas nodarbi, jo bezdarbība rada grūtsirdību: “Vienkārši kaut kas jādara!”
Lasījumi, kas nomierina
Interneta žurnāls “Satori” jau četras nedēļas ceturtdienas vakaros savā sociālā tīkla "Facebook" konta tiešraidē pulcē tos, kuriem patīk klausīties dzeju, prozu un literātu stāstījumus par to, kā viņi pārlaiž pašizolācijas laiku. Tiešsaistes lasījumus no plkst. 19.00 ceturtdienās moderē interneta žurnāla galvenais redaktors Henriks Eliass Zēgners, kurš saudzīgi vispirms apjautājas par izolācijas laika sajūtām un tad ļauj lasīt dzeju un stāstus.
Dalībnieku izlase ir pārdomāta un iedvesmojoša. Tā ir iespēja tuvplānā redzēt dzejniekus, publicistus, bērnu grāmatu autorus un komentāru sadaļā paust savas domas, vēlējumus un komplimentus.
Interneta lasījumiem ir 200-300 pastāvīgo klausītāju, bet kopumā ''Satori'' tiešsaistes notikumu baudījuši vairāki tūkstoši interesentu. Lasījumiem dots nomierinošs nosaukums “Viss būs labi”, atgādinot, ka varam sanākt kopā arī ekrānos un sajusties drošāk, kopīgi baudot literatūru.
Sociālās distancēšanās viktorīna
Mūziķe Māra Upmane-Holšteine jau pirms ārkārtas situācijas valstī bija daudz izmantojusi virtuālo saziņu, jo ģimenes loks ir plašs un daļa radu dzīvo ārzemēs. Tagad šajās tiešsaistes sanākšanās ienākušas arī kopīgās spēles: “Patiesībā izmēģinājām šo tāpat jautrībai, esot kopīgā ballītē vēl pirms karantīnas. Toreiz sarīkojām viktorīnu, kur katrs atbildēja uz jautājumiem savā telefonā. Paralēli katrs kaut ko iekomentē, ieķiķina, sauc - nešpiko!”.
Iepriekšējā pieredze lieliski palīdzēja neparasti nosvinēt Lieldienas un uzturēt šo svētku satikšanās tradīciju arī šogad. Māras Anglijā dzīvojošo tuvinieku sarīkotajā viktorīnā piedalījās pat tie, kuri sevi dēvē par antitehnoloģiju cilvēkiem: “Atnāca ielūgums īsziņā uz kopīgu tiešsaistes karantīnas viktorīnas spēlēšanu. Brīnumainā kārtā, šķiet, visi uzrunātie no mūsu plašās radu saimes pieslēdzāmies kopā "Zoom"."
Viktorīnas noslēgumā skaitot punktus, radi arī pārrunāja, kā kuram sokas. "Beigās pusstundas viktorīna izvērtās uz divām stundām! Mēs bijām laukā, tādēļ paguvām nedaudz pat nosalt, taču tas bija tā vērts,” atzīst Māra.
Danči kopā ar folkmūziķiem
Folkmūziķiem patīk spēlēt dančus. Šobrīd, kad kultūras ļaudīm ir dīkstāve, vairāki muzikanti vienojās idejā sarīkot virtuālu danču vakaru. Dejotāji atsaucās aicinājumam, un pulksten 19.45 "Zoom" programmas ekrānos bija redzami gan visdažādāko instrumentu spēlētāji, gan dejotāji.
“Ik pa 20 minūtēm nomainījām muzikantus un tā lustīgi novadījām dančus līdz pat pulksten 22.00. Dejoja kā nu kurš - pa pāriem, pa vienam, ģimenēs ar bērniem. Bija tik laba pēcgarša, ka nolēmām sarīkot vēl vienu danču vakaru 29. aprīlī pulksten 19.00. Mums, mūziķiem, pietrūkst skatuves un muzicēšanas. Šī vismaz ir iespēja gūt labas emocijas un baudīt latviešu folkloru,” atzīst viena no idejas iniciatorēm Katrīna Dimanta.