Ēdelīgie zemesvēži – kā tos padzīt no dārza. Speciālistu ieteikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Viens no lielākajiem kaitēkļiem dārzos un siltumnīcās ir zemesvēzis, kam ļoti garšo dažādu augu saknes. Ja kāds augs bez iemesla pēkšņi vīst, tad, iespējams, zem tā darbojas zemesvēzis, skaidroja speciālisti, pastāstot, ka ir dažādi veidi, kā mēģināt no šī kukaiņa atbrīvoties, tomēr jālūko, vai līdzīga problēma nav arī kaimiņam, citādāk pūles var nedot cerēto iznākumu.

Agronoms Māris Narvils LSM.lv skaidroja, ka parasti zemesvēži dārzos nonāk ar kūtsmēsliem. To oliņas ir mazas, tāpēc mēslos grūti konstatēt zemesvēžu klātbūtni.

Bet Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors Andrejs Svilāns norādīja, ka vislabāk nodrošināt to, lai zemesvēži dārzā nemaz nenonāktu.

"Viņš ēd augu barības vielas. Jo sulīgākas, jo labāk. Tiesa, viņam patīk arī trūdvielas. Tāpēc, ja runājam, kā līdz zemesvēzim nenonākt, tad viens no veidiem ir ļoti uzmanīgi nodarboties ar kūtsmēslu uzvešanu uz lauka. Mēsli trūdot rada lielu siltumu, barības vielas zemesvēzim ir. Tad varētu salīdzināt, ka viņš jūtas kā nonācis tortē pa vidu un ar abām ķepām var raust," skaidroja Svilāns.

Kā atbrīvoties

Uzsākot šo nevēlamo kukaiņu apkarošanu, jānoskaidro, vai arī kaimiņi saskaras ar šo pašu problēmu, jo ar tiem jācīnās visiem kopā. Ar vienu gadu nepietiks, lai iznīdētu zemesvēžus, tam jāvelta vairāki gadi. Sākumā rūpīgi jāapseko dārzs. Ja kāds augs bez iemesla pēkšņi sāk vīt, tad, iespējams, zem tā darbojas zemesvēzis. Var mēģināt to ātri izrakt ārā un iznīcināt.

Zemesvēži ļoti kāri uz žāvētām olu čaumalām. Tās jāsamaļ nevis pulverī, bet jāsadrupina smalkos gabaliņos. Sasmalcinātās čaumalas nevajag kaisīt pa virsu zemei, bet gan sabērt 10–15 centimetru dziļās vagās. Ja zeme mulčēta ar salmiem, regulāri to laistot, zemesvēži zem tiem sapulcēsies un, paceļot mulču augšā, tos varēs salasīt. Šiem kaitēkļiem netīk arī spēcīgi smaržojoši augi, piemēram, ķiploki, krizantēmas, tāpēc tos var stādīt starp dobēm, skaidroja Narvils.

Ja zemesvēzis līdz dārzam tomēr ir nonācis, talkā var nākt arī putni. 

"Viens no tādiem ir pupuķis, kurš specializējies zemesvēžu atrašanā. Viņam ir garš knābis. Viņš sadzird, sasmaržo zemesvēzi un var mērķtiecīgi viņu izknābt no augsnes," norādīja Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes pētnieks Voldemārs Spuņģis.

Tomēr pupuķi nemaz nav tik bieži sastopami, tāpēc nākas domāt, kā ar zemesvēžiem tikt galā pašu spēkiem. Zālienā bieži vien var saskatīt zemesvēžu rakumus un alas.

Ja alā ielej nedaudz ziepjūdeni, tad zemesvēzis pēc īsa brīža pats izlīdīs ārā. Šī vienkāršā metode gan nestrādās dobēs, tur jāliek lietā cits paņēmiens. Sākumā jāatrod zemesvēža ala. Pēc tam jāizrok bedrīte un tajā jāievieto burciņa vai kāds cits trauks.

"Ja mēs uzliksim tagad pa virsu plāksni, tad zemesvēzis pa gabalu burkā iekšā nelēks, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai zemes virsma būtu aptuveni burkas kakla, bļodas vai kastroļa augstumā," skaidroja Svilāns.

Burkā var ievietot, piemēram, kartupeļu mizas – kaut ko sulīgu, barojošu, trūdvielām bagātu. Šeit derēs arī alus. Burciņas virsmu apklāj ar kādu dēli vai lapām. Ilgākā laika periodā šādi ļoti veiksmīgi var samazināt zemesvēžu populāciju.

Tikai jāatceras – ja kaimiņš blakus dārzā neko nedarīs, tad šis kaitēklis pie jums atgriezīsies atkal un atkal.

Arī kurmji ēd zemesvēžus. Ja piemājas teritorijā zemesvēži kā ar šķērēm nogriež augu saknes, ziniet – mājas tuvumā nav gana daudz kurmju.

Dārza kaitēkļi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti