Latviešu studenti Igaunijā iegūst citu skatījumu un starptautisku pieredzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Arvien vairāk jauniešu izvēlas studēt ārzemēs, jo starptautiskā vide piedāvā plašas iespējas izaugsmei un attīstībai plašākā mērogā. Tādējādi, atgriežoties atpakaļ Latvijā, viņi ir jau guvuši starptautisku pieredzi, ko var piedāvāt darba devējiem. Arī Tallinā sastopams liels skaits studentu no Latvijas.

Studēt Igaunijā katru gadu izdara milzīgs skaits ārzemju studentu, to skaitā arī jaunieši no Latvijas. Ko darīt tad, ja vēlies studēt ārzemēs, bet ar sajūtu, ka jebkurā brīdī vari aizbraukt mājās?! Kā saka latviešu studenti, šis esot lielisks bonuss studijām Igaunijā.

Dāvis Modāns, kurš izvēlējies studēt apmaiņas programmā Igaunijas Biznesa skolā, iepriekš studējis Nīderlandē. Tāpēc apmaiņai izvēlējies Tallinu, kas esot tikai četru stundu brauciens no Rīgas.

''Tad, kad man bija iespēja doties ''Erasmus apmaiņā'' no Banku augstskolas, es izvēlējos braukt kaut kur tuvāk mājām. Jau biju izbaudījis šo starptautisko pieredzi,'' Dāvis atzīst, ka šis lēmums noteikti ir bijis pareizais, jo pusgada laikā iegūts esot daudz – gan Tallina patīkami pārsteigusi ar savu kompaktumu un jūras tuvumu, gan ar iegūtajiem kontaktiem darba un skolas vidē.

“Paralēli mācībām esmu arī praksē šeit pat Igaunijā un arī par saviem kolēģiem igauņiem varu teikt tos labākos vārdus. Visi ir ļoti atvērti, ļoti izpalīdzīgi. Ļoti interesantus projektus un uzdevumus uzdod kā jaunam praktikantam. Un visi tikai tie labākie vārdi par Igauniju un Tallinu,'' saka Dāvis.

Uzrunātie latviešu studenti no Igaunijas Biznesa skolas un Tallinas Tehnoloģiju augstskolas atklāj, ka studiju ietvaros katru gadu grupās jāizstrādā projekti un kampaņas dažādām kompānijām, tādējādi, sadarbojoties ar grupas biedriem, iespējams apvienot dažādu kultūru skatupunktus vienotā idejā.

Elza Dāvīda Tallinā apgūst starptautiskā biznesa administrāciju, viņai svarīgākais faktors izvēlei studijām ārzemēs bijusi vēlme pēc angļu valodas perfektas pārvaldīšanas profesionālajā jomā.

''Man bija iespēja runāt angliski. Kāds bija mans galvenais mērķis, kāpēc es arī braucu? - jo es gribēju iemācīties angļu valodu tādā līmenī, lai es varu strādāt profesijā, kur man ir jārunā tikai angliski. Un es zināju, ka, ja man būs kaut kādas atlaides nerunāt angliski, es to izmantošu. Tāpēc es nonācu vidē, kur man nav izvēles. Un tas noteikti atmaksājās, jo progress bija milzīgs. Ne tikai sarunvalodā, bet arī profesionālajā jomā un akadēmiskajā angļu valodā bija patiešām lieliska izaugsme,'saka Elza.

Tallinā iespējams angļu valodā studēt dažādas studiju programmas. Piedāvājums ir plašs gan tiem, kas vēlas nākotni saistīt ar mūzikas, mākslas, filmu nozari, gan biznesa, mārketinga un politikas novirzienu.

Ļoti atšķirīga studiju programma no tām, ko piedāvā augstskolas Latvijā, ir Tallinas Universitātes “Liberal Arts” programma. Izvēloties šīs studijas, studentiem trīs gadu laikā ir jāapvieno divi dažādi studiju virzieni vienā bakalaurā, tādējādi piedāvājot reizē studēt gan starptautiskās attiecības, vai medijus, vai filozofiju un kultūru antropoloģiju, vai horeogrāfiju un valodas. Katrs students savu moduļu savienojumu var izvēlēties pats.

Tomēr vairums jauniešu no Latvijas sastopami tieši Baltijas Filmu un mediju skolā (BFM), kur no praktiskās puses angļu valodā iespējams apgūt Audiovizuālos medijus un ''Crossmedia'' programmu. Līva Vilnīte šogad absolvēs ''Crossmedia'' programmu, tomēr šo gadu laikā kopā ar audiovizuālo mediju studentiem radījusi un veidojusi dažādus filmu projektus.

''Tā milzīgā atsaucība no pasniedzēju puses un milzīgā telpa, kurā radīt un īstenot savas idejas, ir brīnišķīga. Mēs esam ļoti mazi kursi, līdz 20 cilvēkiem krosmediju un apmēram 30 studentu mediju programmā, kā rezultātā pasniedzēji tiešām spēj veikt individuālu pieeju katram studentam. Un katrs var atrast savu nišu, savu nozari, savu telpu, kurā radīt. Vai tā ir filma, vai mediji, vai stāsti - tas ir pilnīgi vienalga, bet BFM skola ir uzbūvēta tādā veidā, ka šo trīs gadu laikā tu saproti, kas ir tā tava vide, kurā tu gribi strādāt. Un par to es arī esmu ļoti pateicīga gan pasniedzējiem, gan visiem skolā veiktajiem projektiem, jo varbūt mana nozare, ko es studēju, ir cita, bet šo trīs gadu laikā es tiešām sapratu, kas ir tas, ko es gribu darīt, un kas ir tas, kur es redzu sevi nākotnē,'' klāsta Līva.

Studenti, kas studē Filmu un mediju skolā, katru gadu izstrādā filmu projektus, kas esot lieliska pieredze profesionālam darbam komandā. Filmēšanas laukumi palīdz iepazīt katru nozares profesiju - vai tā ir producēšana, režija, skaņa, montāža vai kameras departaments.

Filmu un mediju skola nodrošina visu nepieciešamo profesionālo ekipējumu, lai studentiem, kuri ir gana uzņēmīgi, nekas netraucētu virzīt un pabeigt iesākto ideju un projektu.

Tallinā augstā līmenī iespējams apgūt arī mūzikas studijas. Agnija Ābrama, kas šogad absolvēs Igaunijas Mūzikas akadēmijas flautas klasi, stāsta - ar katru gadu arvien vairāk latviešu ierodas studēt šajā skolā, nereti radot iespaidu, ka vairākums no ārzemju studentiem šeit ir tieši latvieši.

''Es neteiktu, ka Latvijā vai Igaunijā līmenis ir citādāks. Es domāju, ka ir ļoti labs līmenis katrā vietā. Bet tas, ka šeit ir citādāka vide - tas daudz ko maina. Visas studijas šeit ir angliski, un man ir jāpiespiež sevi vairāk izprast visu. Es nevaru paļauties uz to, ka es zinu tikai valodu. Man vēl ir jāpiedomā, kā es to pateikšu...,'' piebilst Agnija.

Viņa stāsta, ka pēdējo gadu laikā arvien vairāk jauniešu no Latvijas piesakās studijām Mūzikas akadēmijā, jo Igaunijā jau zināms, ka studenti no mūzikas vidusskolām Rīgā ir labi kvalificēti un tādējādi jaunieši no Latvijas šeit Tallinā ir īpaši gaidīti. Internacionālajiem studentiem piedāvā dažādas studiju programmas, apgūstot džezu, diriģēšanu un specialitātes instrumentos, kā arī, iesaistoties starptautiskajā orķestrī, ir iespēja muzicējot ceļot pa Eiropu.

Sarunās ar latviešu studentiem Tallinā, var secināt, ka katrs ir atradis kaut ko savu - vai dziedāt latviešu korī, iesaistīties neskaitāmos filmu projektos, atrast darbu, kura ietvaros jāmāk latviešu valoda, vai iesaistīties orķestrī, ar kuru ik pa laikam ceļot un iepazīt arvien jaunus cilvēkus.

Trīs studiju gadi ir pietiekams laiks, lai saprastu, ko vēlies darīt tālāk, un visi latviešu studenti atzīst, ka šis ir bijis pareizais lēmums - pēc vidusskolas doties mazliet tālāk no Latvijas, lai pēc skolas beigšanas saprastu, ka tieši Latvija ir tā vieta, kurā kādu dienu atgriezties un kur dalīt savas iegūtās zināšanas starptautiskajā vidē.

Bet Tallina esot īpaša vieta, kura vienmēr palikšot atmiņā ar to, ka pavērusi plašāku skatupunktu un vēlmi darīt un sasniegt vairāk.


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti