Panorāma

Domās kā piebeigt "spaisu" biznesu

Panorāma

Ārstu koncerts ārstu kongresā

Jaunie zemnieki saimnieko veiksmīgi

Jaunie zemnieki saimnieko veiksmīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Lauksaimnieku organizāciju apkopotā statistika liecina, ka vidēji tikai 6% no Eiropas zemniekiem ir jaunāki par 35 gadiem, turklāt situācija Rietumeiropas valstīs ir sliktāka, nekā Austrumeiropā. Vecāki par 55 gadiem ir gandrīz puse no visiem Eiropas zemniekiem, un tas nozīmē, ka ir apdraudēta paaudžu maiņa. Lai palīdzētu jaunajiem zemniekiem uzsākt saimniekošanu, no nākamā gada paredzēts, ka jaunie zemnieki varēs saņemt īpašu atbalstu no lauku attīstībai domātajiem līdzekļiem. Viņu veikums Latvijā jau ceturto gadu tiek novērtēts arī konkursā “Senču aicinājums”.

Pagurušas plūkt sulīgo zāli, diendusā atlaidušās laiski gremo brūnraibās ‘Hereforda’ un ‘Limuzīna’ šķirņu govis. Tepat piekalnītē stāv leģendārais traktors, ar kuru jaunie zemnieki pērn devās piketēt uz Briseli – tas ir Bebru pagasta zemnieku saimniecībā “Atpūtas”. Nosaukums gan neatbilst darbam, ko jaunajiem zemniekiem šeit nākas ieguldīt, gādājot par 160 govju ganāmpulku.

Raita Ungura senči šajā zemē dzīvojuši astoņās paaudzēs. Raitis ar sievu Liānu un viņu bērni Kārlis un Karlīne , kas saimnieko “Atpūtās”. tagad iznāk sestā un septītā paaudze. Savulaik Raitis pats bijis konkursa “Senču aicinājums” pretendents, tagad žūrijas priekšsēdētājs, un vēl līdz oktobra sākumam gaida pieteicamies jaunos lauksaimniekus. Pats viņš uz balvu nepretendē, kaut īstenībā atbilst konkursa nolikumam, jo turpina senču iesākto lauksaimniecībā. Raitis rāda dzimtas koku, kas zaru zariem izpleties uz visām pusēm:

„Gads šim kokam ir sākums, kad viens no senčiem kā vēsturiskā kartupeļu dumpja vaininieks tika kājām aizdzīts uz Sibīriju. Te mans vectēvs, mans tēvs, viņa tēvs, vectēva sieva un viņa mamma.”

Raitim senči šajā zemē saimniekojuši, un tagad viņam prieks ir visu to turpināt. Raitim ir maģistra grāds lauksaimniecībā, un viņš uzskata, ka Latvijā jaunajiem iespējas ir: „Mums ir 350 tūkstoši hektāru zemes, kas šobrīd netiek pieteikti maksājumiem, aizauguši, bet te ir iespējas.”

Gaļas lopus audzēt Raitis izvēlējies tādēļ, lai būtu iespējams vienlaicīgi saimniekot un studēt. Lopiņus galvenais ir pabarot, tie nav divas reizes dienā jāslauc. Paliek laiks arī darbam Jauno zemnieku klubā. Šobrīd aktuālākais ir jautājums par zemes tirgu, kur jaunajiem arī savs vārds sakāms, – uz mūsu zemi kāri skatās skandināvu kompānijas, kas grib apmežot, un tas ir nepieņemami, to nedrīkst pieļaut.

Dzīvesbiedrei Liānai ir bakalaura grāds socioloģijā, bet dzīve ievirzījusies pavisam citā gultnē un Liāna ir laimīga te, laukos, kopā ar Raiti un bērniem. „Kādreiz es domāju, ka nekad nedzīvošu laukos, strādāšu birojā no astoņiem līdz pieciem. Bet nu esmu laukos, un te ir forši,” viņa secina.

Arī piecgadīgais Kārlītis, izaudzis liels, strādāšot laukos: „Braukšu ar traktoru un aršu. Vākšu sienu un vedīšu uz mājām, došu govīm.”

Nākotne lauksaimniecībai Latvijā ir. Jā, nepieciešama godīga lauksaimniecības politika, vairāk atbalsta, vairāk stimulu jaunajiem zemniekiem, un tad viņi paliks un saimniekos savās tēva mājās – Raitis Ungurs par to ir pārliecināts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti