Pusdiena

Pusdiena 19.01.2017

Pusdiena

Sodītus uzņēmējus varēs izslēgt no līdzdalības publiskajos iepirkumos

Gambijas prezidents pēc zaudējuma vēlēšanās neatstāj amatu; briest bruņots konflikts

Gambijas prezidents pēc zaudējuma vēlēšanās neatstāj amatu; briest bruņots konflikts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Gambijas ilggadējais prezidents Jahja Džammehs atsakās atkāpties no varas pēc zaudējuma decembrī notikušajās valsts prezidenta vēlēšanās, tāpēc vairāku valstu karavīri ir sapulcējušies kaimiņvalstī Senegālā un ir gatavi sākt militārās operācijas, lai nodrošinātu varas nodošanu prezidenta vēlēšanās uzvarējušajam Adamam Berousam.

 

Gambijā - divu miljonu iedzīvotāju valstī Rietumāfrikā - politiskā krīze, kas tagad draud pāraugt bruņotā konfliktā, sākās pēc 1.decembrī notikušajām prezidenta vēlēšanām.

Tajās uzvarēja nekustamo īpašumu magnāts Adama Berouss. Tomēr līdzšinējais prezidents Džammehs, kurš Gambijā valdījis 22 gadus, rezultātus neatzīst un atsakās atkāpties no varas.

Kā iemeslu viņš min vēlēšanu procesa pārkāpumus.

51 gadu vecā Džammeha mandāts beidzās pusnaktī. Tomēr viņš joprojām atsakās nodot varu, arī pēc pēdējā brīža sarunām. Rietumāfrikas valstu ekonomiskā kopienas jeb ECOWAS uzdevumā ar Džammehu trešdien pirms pusnakts vēl tikās Mauritānijas prezidents cerībā viņu pārliecināt, tomēr, kā liekas, nesekmīgi.

ECOWAS trešdien brīdināja – ja līdz pusnaktij netiks rasts Gambijas politiskās krīzes risinājums, organizācijas valstis ķersies pie militāriem līdzekļiem, lai garantētu varas nodošanu.

Pie Gambijas robežas kaimiņvalstī Senegālā jau sapulcējušies citu Āfrikas valstu bruņotie spēki. Sākt militāras operācijas ir gatavas Senegālas, kā arī Nigērijas un Ganas armijas. Nigērija uz Senegālu nosūtījusi 200 karavīrus, iznīcinātājlidmašīnas un helikopterus.

Gambijas līdzšinējais prezidents Džammehs savukārt jau otrdien valstī izsludināja ārkārtas stāvokli, paziņojot, ka tas nepieciešams, jo ārvalstu spēki iejaukušies prezidenta vēlēšanu procesā. Gambijas armijas štāba priekšnieks Osmans Badji vairākkārt publiski paudis uzticību līdzšinējam prezidentam. Tiesa, viņš esot paziņojis, ka viņa armija nepretošoties ECOWAS valstu karavīru ienākšanai, uzsverot, ka tas ir politisks konflikts. Par to vēsta aģentūra AFP.

Katrā ziņā, ja izcelsies kaujas, Gambijas bruņotie spēki, kuros ir aptuveni tūkstotis karavīru, diez vai spēs ilgi pretoties reģiona valstu armijām. Piemēram, Senegālai vien ir aptuveni 20 000 vīru lieli bruņotie spēki.

Tikmēr Berouss pagājušajā sestdienā, 14.janvārī, aizbēga uz kaimiņvalsti Senegālu. Tur viņš ceturtdien gatavojas nodot prezidenta zvērestu. Inaugurācijas ceremonija paredzēta Gambijas vēstniecībā Senegālas galvaspilsētā Dakarā.

Briestot politiskajai krīzei un pieaugot bruņota konflikta draudiem, kopš janvāra sākuma vairāk nekā 25 000 cilvēku no Gambijas šķērsojuši Senegālas robežu. Vēl vairāki tūkstoši turpina pamest valsti kopš otrdien izsludinātā ārkārtas stāvokļa, ziņo Apvienotās Nācijas.

Gaidāms, ka ceturtdien uz sēdi sanāks ANO Drošības padome, lai nāktu klajā ar paziņojumu un pieprasītu Džammeham nodot varu jaunievēlētajam prezidentam. Gambijas kaimiņvalsts Senegāla arī lūgusi Drošības padomi ar rezolūciju atbalstīt Rietumāfrikas reģiona valstu iespējamās militārās operācijas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti