Kultūra / Dizains un athitektūra
"Viņš skrēja pa priekšu laikam un vilka laiku aiz sevis" – tā par dizaineru un vides mākslinieku Jāni Krievu saka viņam veltītās piemiņas izstādes kurators, mākslas kritiķis Vilnis Vējš. Izstāde "Pagājusī nākotne" Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma no piektdienas, 18. oktobra, un būs pirmā izcilajam dizaineram veltītā retrospekcija.
"Arhitektūra ir nozīmīga mākslas, būvniecības, amatniecības joma. Arhitekts veido pilsētas, interjerus, veido telpu un pilsētvidi. Šobrīd, dažādu iemeslu dēļ, mēs esam palikuši mazākumā," Latvijas Televīzijas raidījumā "Kultūrdeva" par arhitekta lomu šodien, saviem jaunākajiem projektiem un nomināciju Latvijas Arhitektūras gada balvai stāsta arhitekts, arhitektu biroja "Sudraba arhitektūra" dibinātājs un Latvijas Arhitektūras savienības padomes loceklis Reinis Liepiņš.
Ceturtdien, 10. oktobrī, Kultūras ministrijā (KM) norisinājās devīžu atšifrējumu atvēršanas sanāksme metu konkursam par Latvijas ekspozīcijas koncepciju un īstenošanu Venēcijas biennāles 19. starptautiskajā arhitektūras izstādē 2025. gadā. Žūrijas visaugstāko vērtējumu ieguvis mets "MIL 02" ar devīzi "30 km: aizsardzības ainava", informēja ministrijā.
Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) atklātā vēstulē valsts iestādēm aicina neizjaukt līdzsvaru starp Rīgas vēsturiskā centra attīstību un kultūras mantojuma saglabāšanu. Pārvalde un arī Arhitektu savienība norāda uz jau atkārtotu uzņēmēju spiedienu virzīt izmaiņas normatīvos, kas atvieglotu būvniecību Rīgas centrā, bet apdraud vēsturisko mantojumu.
Nākamnedēļ, no 14. līdz 19. oktobrim, ar dažādiem pasākumiem tiks atzīmēta jau par tradīciju kļuvusī Arhitektūras nedēļa. Tās kulminācija būs "Latvijas Arhitektūras gada balvas 2024" svinīgā apbalvošanas ceremonija 18. oktobrī Rīgas cirkā, kad tiks paziņoti augstākā apbalvojuma pašmāju arhitektūrā laureāti, informēja Latvijas Arhitektu savienība (LAS).
Pirms gada tika paziņoti uzvarētāji Rīgas Kongresu nama pārbūves par Rīgas Filharmoniju arhitektūras metu konkursā, bet pagaidām vēl nav noslēgts līgums par būvprojekta sākšanu. Tāpat pietrūkst daļas nepieciešamā finansējuma un, kā zināms Latvijas Radio, vēl tiek meklēta PVN daļa. Iesaistītie gan saka, ka Nacionālās koncertzāles projekts virzās pēc plāna un jau drīzumā līgums tikšot parakstīts.
Turpinot Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja jubilejas četru "pop-up" izstāžu sēriju "Dizaina procesi tuvplānā", apmeklētājiem durvis vērusi cikla trešā izstāde – "Rudens", kurā var iepazīt sešus starptautiski atpazīstamus Latvijas dizainerus un produktus. Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumā "Kāpēc dizains?" par izstādi un dizaina lomu Latvijā stāsta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska un izstādes kuratore Ieva Kalēja.
Jau trešo gadu Bērnu Klīniskās Universitātes slimnīcas (BKUS) psihiatrijas klīnika sadarbojas ar Latvijas Mākslas akadēmijas dizaina nodaļu, lai kopīgās darbnīcās, strādājot ar pacientiem un mediķiem, pētītu, kā un ko nepieciešams pievienot ārstniecības procesā bērniem un jauniešiem, kuri sirgst ar ēšanas traucējumiem, lai radīto viņos interesi par ēdienu un mainītu viņu attieksmi pret to. BKUS Pedagoģijas dienesta vadītāja Indra Veismane Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumā "Kāpēc dizains?" uzsver, ka šis ir lauciņš, kuru "obligāti vajadzētu uzrakt, apstādīt un aplaistīt".
"Mana vīzija par Rīgu būtu, ka tā ir Baltijas metropole. Pašlaik mēs strauji zaudējam šo lomu. Ar pilsētas plānošanas un uzturēšanas kvalitāti mēs pašlaik stabili esam trešajā vietā," stāsta Latvijas Nacionālās bibliotēkas padomnieks arhitektūras un kultūrpolitikas jautājumos un bijušais Rīgas pilsētas arhitekts Jānis Dripe.
Trešdien, 25. septembrī, Rīgā, mūsu Gaismas pilī, paziņoti un apbalvoti Eiropas Dizaina balvas laureāti. Konkurss aizsākās 2016. gadā Milānā, un līdz šim apbalvošanas ceremonija notikusi arī Varšavā, Eindhovenā un Berlīnē. Šogad konkursā rekordliels dalībnieku skaits – vairāk nekā 800 pieteikumu, finālistu vidū arī igauņi.