Tiek lēsts, ka Valmierā dzīvo, strādā vai mācās pat ap 5000 cilvēku, kuri pilsētā nav deklarējušies, un to, ka būtu tikai loģiski deklarēties tur, kur ir dzīves un darba vieta, uzskata arī pilsētas ielās sastaptie cilvēki:
''Es domāju, ka jā, noteikti. - Labāk jau deklarēties tur, kur dzīvo.''
''Jā, esmu Valmierā deklarējies, jā, mans viedoklis ir, ka tur, kur jūs dzīvojat, kurā pilsētā jūs atrodaties lielāko laiku, tur jums vajadzētu būt deklarētam.''
Protams, daudzi vēlētos Valmierā deklarēties, bet nav šo iespēju, jo bieži vien dzīvoklis tiek izīrēts bez tiesībām īrniekam deklarēt tajā savu dzīves vietu. Apzināts, ka pilsētā ir ļoti daudz, pat 900 mājokļu, kuros nav deklarēts neviens. Tādēļ, kā uzskata Valmieras domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, paaugstinātais nekustamā īpašuma nodoklis būs savā ziņā pamudinājums dzīvokļu īpašniekiem:
''Protams, ka ir daudzi gadījumi, kad paši cilvēki negrib deklarēties, ka viņi paliek lojāli, uzticīgi savai iepriekšējai pašvaldībai. Bet mēs arī zinām pietiekami daudz gadījumus, kad cilvēki grib piedeklarēties, īpaši tas saistīts ir ar bērnu, kad var labākus nosacījumus, labāku pakalpojumu saņemt, un šāda iespēja šad tad tiek liegta. Pirmais ir tas, ka varbūt kāds pārdomās, ja arī neviens nedzīvo, tomēr izīrēt savu dzīvokli. Protams, mēs nevaram nevienu īpašnieku piespiest izīrēt savu dzīvokli un teikt viņam – tev ir jāizīrē un ne savādāk.''
No nākamā gada janvāra mājokļiem, kuros nebūs nevienas deklarētās personas, nekustamā īpašuma nodoklis pieaugs līdz 1,5 procentiem no kadastrālās vērtības. Ierastā likme – no 0,2- 0,6 procentiem saglabāsies, ja būs deklarēta vismaz viena persona.
Valmieras pašvaldības finanšu direktore Inta Štefenberga skaidro, ka, lai arī paaugstinātais nodoklis papildinās pilsētas budžetu, šoreiz galvenais ir rosināt deklarēties:
''Ja mēs paceļam un tiešām cilvēki nedeklarējas līdz 1.janvārim, tad mums šie ieņēmumi - mēs tā parēķinājām uz visiem šiem 900 mājokļiem - apmēram sastāda 131 tūkstoti eiro, bet tas ir tādā gadījumā, ja nedeklarējas nevienā no šiem īpašumiem, bet mēs plānojam, ka vismaz 50-70 procentos cilvēku varētu deklarēties, kaut viens šajos īpašumos.''
Tātad galvenais pamatojums, lai īres tirgū būtu vairāk dzīvokļu, bet domes priekšsēdētājs arī nenoliedz, ka Valmiera savā ziņā ir sekojusi Rīgas piemēram:
''Pirmais ir Rīgas pašvaldība, kas to rosināja un šādu lēmumu jau ir pieņēmusi. Mēs arī redzējām to, ka tajā brīdī arī iedzīvotāju plūsma notika, jo Rīga arī pagarināja šo termiņu, kad varēja piedeklarēties. Un mēs arī skaidri redzējām, ka tajā brīdī mēneša laikā 10 reižu vairāk pārreģistrējās no Valmieras uz Rīgu, nekā tas ir ikdienišķajā mēnesī. Nu, tas bija viens, un arī apzinoties, kāda tā situācija ir, ka šobrīd Valmierā katastrofāli trūkst dzīvojamā fonda, - tas ir viens no šiem instrumentiem, kādā veidā likt īpašniekiem arī padomāt.''
Lai risinātu dzīvokļu problēmu, Valmierā šoruden parakstīts arī līgums par daudzdzīvokļu īres nama būvniecību, jo tieši dzīvojamā fonda trūkums apgrūtina jaunu speciālistu un darbaspēka piesaisti.