ST: Tiesneši politiskajās partijās darboties nevarēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 5 mēnešiem.

Satversmes tiesa šodien par atbilstošu Satversmei atzina aizliegumu tiesnešiem darboties politiskajās partijās. 90.gadu sākumā tiesneši paši pieņēma attiecīgu normu, lai noņemtu aizdomas par politisku ietekmējamību. Konstitucionālo sūdzību tiesā iesniedza Augstākās tiesas senators, kurš uzskata, ka nav iespējams efektīvi ietekmēt politiskos procesus valstī, esot tikai vēlētāja statusā.

Aizliegums tiesnešiem darboties politiskajās partijās, nav pretrunā Satversmes 102.pantam, kurā noteikts, ka ikvienam ir tiesības apvienoties partijās. Tā šodien lēma Satversmes tiesa.

Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris, nolasot spriedumu, skaidroja, ka tiesnešu piederība pie partijām var radīt sabiedrībā iespaidu par tiesu varas saplūšanu ar politiskajām partijām. Tādēļ labums, ko iegūst sabiedrība ar šo normu, ir lielāks par pieteicējam nodarīto kaitējumu.

Sūdzību tiesā iesniedza Augstākās tiesas senators Jānis Neimanis, kurš vēlas iestāties kādā partijā. Viņš spriedumam nepiekrīt, paužot, ka tiesa neapskatīja virkni argumentu - to, ka tiesneši drīkst kandidēt no partiju sarakstiem vēlēšanās, un to, ka viņiem ir atļauts apvienoties biedrībās. „Vispārējs aizliegums kā līdzeklis, lai vērstos pret tiesnešu neobjektivitāti, ie neefektīvs,’ uzskata Neimanis.

Neimanis klāsta, ka tikai stājoties partijās var mainīt partiju kultūru, piemēram, panākt apšaubāmos darījumos iesaistītu politiķu atsaukšanu no amatiem.

„Man ir prieks, ka Satversmes tiesas spēja abstrahēties no emocionāliem argumentiem, ka tas ir aizspriedums vai vēl kaut kas, bet tika izmantotas klasiskas, juridiskā praksē pārbaudītas metodes,” Saeimas juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš sacīja, ka par normas atbilstību Satversmei tiesā ne mirkli nešaubījās.

Ar šo tiesas spriedumu jautājums par tiesnešu dalību partijās nav izšķirts uz mūžīgiem laikiem un Saeimas pienākums ir ik pa laikam vērtēt vai ierobežojums ir samērīgs.

„Kaut arī apstrīdētā norma atbilst samērīguma principam, likumdevējs nākotnē var izvērtēt tajā noteiktā ierobežojuma turpmāko nepieciešamību demokrātiskā sabiedrībā,” atzīmēja Kūtris.

Tieslietu padome, kurā darbojas tiesu sistēmas profesionāļi, jau pagājušā gada nogalē pauda savu nostāju pret tiesnešu līdzdarbošanos politiskās partijās, nenostājoties tiesneša Neimaņa pusē. Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers normas atcelšanā saskatīja riskus politiķu potenciālā vēlmē politizēt tiesu sistēmas amatus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti