Saeimas komisija piekrīt Adamoviča izdošanai kriminālvajāšanai; deputāts vainu neatzīst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saeimas Mandātu un ētikas komisijas deputāti vienbalsīgi nobalsojuši par Saeimas deputāta Alda Adamoviča ("Jaunā Vienotība") izdošanu kriminālvajāšanai saistībā ar šajā parlamenta sasaukumā, iespējams, veiktu krāpšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un dienesta viltojumu. Gala lēmums par to jāpieņem Saeimas plenārsēdē. Adamovičs uz balsojumu aicināja pats, taču sniedza savus skaidrojumus par epizodēm, kādēļ kriminālprocess sākts. 

Saeimas komisija piekrīt Adamoviča izdošanai kriminālvajāšanai
00:00 / 03:26
Lejuplādēt

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) izmeklēšanā kopš pagājušā gada augusta, gan noklausoties deputāta Alda Adamoviča telefonsarunas, gan izpētot videonovērošanas kameru materiālus, secinājis, ka deputāts divreiz pieprasījis kompensāciju dažu desmitu eiro vērtībā par degvielu, kas izmantota personīgām vajadzībām. Tāpat Adamovičs turpinājis pieprasīt kompensāciju par īri dzīvoklī, kurā septiņus mēnešus nav uzturējies.

Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora pienākumu izpildītājs Ando Skalbe atzina, ka šīs epizodes kopā devušas pietiekamu ieganstu deputāta saukšanai pie kriminālatbildības.

„Ja būtu runa par vienu vai diviem čekiem, piemēram, par degvielu, tad nebūtu pamata sākt kriminālprocesu.

Tomēr kopumā zaudējums Saeimas budžetam ir virs 3000 eiro.

Manā ieskatā, tas tomēr tika darīts ar nodomu, ar ļaunprātību. Tāpēc šajā gadījumā nebūtu pareizi vienkārši izteikt brīdinājumu un pakratīt ar pirkstu,” sacīja Skalbe.

Adamovičs uzsvēra, ka atzinis kļūdu par degvielas iegādes gadījumiem un attiecīgo summu atmaksājis. Viņš atzina kļūdu, ka lūdzis sievai ar viņa rekvizītiem uzpildīt degvielu ne Adamovičam piederošā auto, taču viņš to esot izmantojis darba vajadzībām. Savukārt par to, ka turpinājis pieprasīt kompensāciju par dzīvokli, kurā pats neuzturējās, deputāts skaidroja, ka tajā ir vairums viņa mantu. Dzīvoklī mīt viens no dēliem, bet pats Adamovičs tiešām kādu laiku nakšņojis citā dzīvoklī, kur savukārt dzīvo otrs viņa dēls. Lai gan nav nakšņojis dzīvoklī, par ko saņem īres kompensāciju, Adamovičs nesaskata pārkāpumus.

„Protams, es uzskatu, ka tas ir mans dzīvoklis, kurā es gan uzturos, gan glabāju mantas.

Es katru mēnesi turpināju iesniegt šos kompensācijas pieprasījumus un neuzskatu, ka būtu rīkojies krāpnieciski, jo šajā dzīvoklī nebija ne kaut kādi apakšnomnieki, ne sveši cilvēki. Es, protams, esmu to paskaidrojis arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam,” stāstīja deputāts.

Komisijas sēdē izskanēja arī viedoklis, ka pašreizējais regulējums par dzīvokļa īres un degvielas izdevumu kompensēšanu ārpus Rīgas deklarētiem deputātiem ir nepilnīgs. To norādīja arī deputāta Adamoviča advokāte Ieva Garanča.

„Nav šaubu, ka viņam bija tiesības saņemt šādu kompensāciju. Normatīvais regulējums saistībā ar šīm te deputātu kompensācijām ir pietiekami skops. Ir jautājums, vai deputātam, pabeidzot Saeimas sēdi, ir piecos jāiet mājās un jāsēž dzīvoklī, par ko viņš pieprasa kompensāciju. Un tad no turienes viņš drīkst iziet tikai nākamajā rītā, vai kāda ir tā kārtība? Nav atrunāts, vai tu tajā dzīvoklī vari aiziet un nomainīt kreklu divreiz mēnesī, vai tev tur jābūt katru dienu. Tātad šāda veida strīds mums ir,” stāstīja Garanča.

Komisijas sēdē Adamovičs atsaucās uz KNAB izmeklētāja viedokli, ka šādu dažādi vērtējamu epizožu novēršanai pareizāk būtu kompensācijas izdevumus atkarībā no deklarētās dzīvesvietas ieskaitīt deputātam kā algas daļu. Vienlaikus Adamovičs lūdza izdot viņu kriminālvajāšanai, ko komisijas deputāti lēma vienbalsīgi.

Vienlaikus prokurors atzina, ka tiekot pārbaudīta kompensāciju izmaksa vēl vairākiem parlamentāriešiem.

Komisijā deputāti Adamovičam ļaunprātību nepārmeta un atzina, ka noteikumi esot neprecīzi. Apsūdzības celšanai piekritīs arī "Jaunā Vienotība", taču no frakcijas Adamoviču ārā neslēgs un neprasīs viņam nolikt deputāta mandātu.

"Mēs varam drusku vēsturē redzēt, ka ir bijuši diezgan vētraini procesi pret virkni deputātu, kuri beigušies ne ar ko. Tajā brīdī, kad mēs saņemsim galējos izmeklēšanas rezultātus, tad mēs pieņemsim lēmumu," norādīja Saeimas deputāts, "Vienotības" valdes priekšsēdētājs Arvils Ašeradens.

KONTEKSTS:

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētājas vietnieks Vitālijs Orlovs aģentūrai LETA pastāstīja, ka Ģenerālprokuratūra lūdz Adamoviču izdot kriminālvajāšanai saistībā ar trim Krimināllikuma pantiem, proti, krāpšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un dienesta viltojumu. Pārkāpums veikts 13.Saeimas sasaukuma darbības laikā, proti, no 2018.gada novembra.

KNAB aģentūrai LETA apliecināja, ka 31.augustā rosinājis Ģenerālprokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret vienu 13.Saeimas deputātu. Ievērojot, ka procesa virzītājs attiecīgajā krimināllietā ir prokuratūra, KNAB nav tiesīgs izteikties par krimināllietu, kas nav tā lietvedībā.

Ja deputāts apcietināts, viņš zaudē tiesības piedalīties Saeimas un tās komisiju sēdēs, kā arī citu to institūciju sēdēs, kurās Saeima viņu ievēlējusi vai apstiprinājusi.

Ārpus Rīgas dzīvojošie Saeimas deputāti var saņemt kompensācijas gan par transporta izdevumiem, gan īri galvaspilsētā. Jo tālāk no Rīgas deputāts dzīvo, jo lielāka kompensācija. Gada sākumā deputāti kopā kompensācijās saņēma ap 24 tūkstošiem eiro mēnesī, taču kopš pandēmijas summa par aptuveni pieciem tūkstošiem eiro mēnesī samazinājusies. Adamovičs dzīvo Preiļos, aptuveni 200 kilometrus no Rīgas. Tāpēc viņš Saeimai katru mēnesi lūdz kompensēt izdevumus par īri – 450 eiro. Savukārt transporta izdevumu kompensācija deputātam svārstījusies no 115 līdz vairāk nekā 300 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti