Viņš atgādināja, ka pirmdien konstatēti jauni saslimšanas gadījumi mājas cūkām Dagdas un Valkas novados. Slimība Vidzemē varēja izplatīties, ja, piemēram, mednieki atstājuši mežā inficēto meža cūku orgānus vai arī inficētas meža cūkas varēja atnākt no Krievijas caur Igaunijas teritoriju; iespējams, slimība nāk no Krievijas jau ar produktiem, ko pārvadā caur Igauniju tranzīta braucēji vai tūristi, pieļāva Balodis.
Viņš pauda, ka slimības ierobežošanas un apkarošanas pasākumi tika sākti, bet efektīvai cīņai ar Āfrikas cūku mēri būtu jāsamazina mežacūku populācija. Balodis pauda cerību, ka PVD un medniekiem kopīgiem spēkiem izdosies top panākt.
Jau ziņots, ka Āfrikas cūku mēris vēršas plašuma arī Vidzemē. PVD apstiprinājis vēl vienu meža cūkas saslimšanas gadījumu Valkas novadā, kā arī divu mājas cūku inficēšanās gadījumus Dagdas novadā Ķepovas un Bērziņu pagastā. PVD ir pārliecināti – slimība Vidzemi sasniegusi cilvēku vainas dēļ. Šobrīd kopumā Āfrikas cūku mēra vīruss Latvijā apstiprināts 26 mežacūkām un 19 mājas cūkām, 185 mājas cūkas jau iznīcinātas.
Valdība jūlija sākumā nolēma izsludināt ārkārtas stāvokli Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās Latgalē, un Saeima šo lēmumu akceptēja. Āfrikas cūku mēri Latvija konstatēja jūnija nogalē dažus kilometrus no robežas ar Baltkrieviju.
Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēts, tomēr tas ir konstatēts kaimiņvalstīs Krievijā un Baltkrievijā, bez tam atbildīgo dienestu darbību traucē arī fakts, ka informācijas apmaiņa ar Baltkrieviju ir nepilnīga.