PTAC konstatē neatbilstošas saziņas ierīces liftos, aicina liftu valdītājus izvēlēties atbilstošas iekārtas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Veicot liftu uzraudzību, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) konstatējis sistemātiskas neatbilstības liftu aprīkošanā ar abpusējiem saziņas līdzekļiem. Normatīvo aktu prasībām neatbilst gan pašas ierīces, gan to uzstādīšana, informēja PTAC.

PTAC atgādina, ka saskaņā ar normatīvo aktu prasībām visiem liftiem, kas ir laisti tirgū un nodoti lietošanā pēc 2000. gada 1. septembra, ir jābūt aprīkotiem ar saziņas ierīcēm.

PTAC konstatējis, ka SIA "Reel" ražo un uzstāda ar SIA "Reel" preču zīmi marķētu saziņas ierīci, kam nav apliecināta atbilstība radioiekārtām noteiktajām prasībām, un PTAC 2022. gada 8. novembrī ir izdevis lēmumu, aizliedzot turpmāku šīs ierīces laišanu un piedāvāšanu tirgū, līdz tiks pierādīta ierīces atbilstība piemērojamos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

Tāpat lēmumā PTAC uzdevis pienākumu "Reel" izņemt ierīci no tirgus un atsaukt to no mazumtirgotājiem, kā arī informēt gala lietotājus – liftu valdītājus – par ierīcei konstatētajām neatbilstībām un ar ierīces lietošanu saistītajiem iespējamajiem riskiem, nodrošinot informācijas sniegšanu katram ar ierīci aprīkotā lifta valdītājam, un rakstveidā iesniegt PTAC pierādījumus par norādījumu izpildi.

PTAC norādīja, ka "Reel" līdz šim brīdim nav iesniedzis pierādījumus, ka ierīcei ir veikta atbilstības novērtēšana saskaņā ar radioiekārtām piemērojamām prasībām.

Vienlaikus PTAC konstatējis, ka "Reel" veic ar PTAC nesaskaņotas darbības, piemēram, uz ierīces nepamatoti izvietojot CE marķējumu, kā arī informāciju, ka ierīces ražotājs ir "WAFERSTAR" un tās modelis – "GSM-HELP". PTAC vērsa uzmanību, ka oriģinālais ražotāja "WAFERSTAR" iekārtas modelis "GSM-HELP" nav paredzēts uzstādīšanai liftos.

PTAC aicinām liftu valdītājus, kuri izmantojuši "Reel" ierīces, sazināties ar komersantu par korektīvo darbību veikšanu. Uzstādītajām saziņas iekārtām ir jāatbilst Ministru kabineta (MK) noteiktajām prasībām, pretējā gadījumā var tikt ierobežota lifta ekspluatācija.

Šobrīd PTAC turpina veikt tirgus uzraudzības darbības, jo ir konstatētas neatbilstības arī citu ražotāju un liftos jau uzstādītām saziņas ierīcēm, t.sk. tās:

  • nav identificējamas;
  • nav paredzētas Eiropas Savienības tirgum; 
  • nav nodrošinātas ar CE marķējumu;
  • nav paredzētas uzstādīšanai liftos.

PTAC skaidroja, ka liftiem to tehniskā izpildījuma dēļ praktiski nav iespējams novērst personu iesprostošanas risku, tādējādi, lai šo risku mazinātu, liftiem ar CE marķējumu lifta kabīnē un lifta šahtā jāuzstāda saziņas ierīces, kas nodrošina palīdzības izsaukšanu un pastāvīgu abpusēju balss saziņu, lai iesprostošanas gadījumā cilvēki varētu informēt par notikušo un kontaktēties ar apkalpojošo dienestu un glābšanas darbu veicējiem līdz evakuācijas uzsākšanai un tās laikā.

Liftos izmantojot saziņas ierīci – radioiekārtu, kurai nav apliecināta atbilstība MK noteiktajām prasībām, pastāv šādi riski:

  • tā var neizveidot savienojumu vai to izveidot ar neatbilstošu adresātu;
  • tā var nenodrošināt pastāvīgu abpusēju balss saziņu (datu pārraidi) vai tā var būt traucēta;
  • tā var nenodrošināt automātisko ierīces paštestu (spēju izveidot savienojumu);
  • noteiktos apstākļos var radīt kaitīgus radiotraucējumus citām radioiekārtām lifta tuvumā. 

Prasībām neatbilstošu saziņas ierīču izplatīšana, uzstādīšana un lietošana nav pieļaujama, norādīja PTAC.

Centrā norādīja, ka saziņas ierīcei jābūt saprotamai un pieejamai visiem lifta lietotājiem, tai jādarbojas saskaņā ar vairāku maņu principu. Tai jābūt darba kārtībā visu laiku, kad lifts atrodas lietošanā. Lifta kabīnes saziņas ierīces trauksmes spiedpogai (dzeltena spiedpoga ar zvana simbolu) jābūt saprotamai, pieejamai un lietojamai visiem lifta pasažieriem. Saziņas ierīcei jānodrošina atgriezeniskā saite par to, ka izsaukums ir reģistrēts, jānodrošina divvirzienu balss saziņas savienojums un savienojuma nepārtrauktība.

Konstatēto neatbilstību piemēri (lifta kabīne):

  • trauksmes spiedpoga nav aizsniedzama visām pasažieru grupām,
  • lifta kabīnē atrodas vairākas avārijas trauksmes spiedpogas vai izvietotas maldinošas spiedpogas,
  • nav vizuālā atgriezeniskā saite (dzeltens un zaļš gaismas signāls) par savienojuma reģistrāciju un balss saziņas izveidošanu,
  • audio atgriezeniskā saite (informācija teksta veidā) nav valsts valodā,
  • no lifta kabīnes iespējams atvienot izveidoto balss saziņu.

PTAC informēja, ka pagājušā gada 1. aprīlī stājās spēkā MK noteikumi, kas būtiski maina lietošanā esošo liftu tehnisko uzraudzību.

PTAC rīcībā esošā informācija liecina, ka

šobrīd Latvijā gandrīz pusei no lietošanā esošajiem liftiem jau ir beidzies lifta ražotāja noteiktais lietošanas resurss, tādēļ arvien aktuālāks kļūst jautājums par lifta modernizāciju vai nomaiņu.

PTAC aicina namu pārvaldniekus un dzīvokļu īpašniekus savlaicīgi plānot liftu risku novēršanas pasākumus un izmaksas, kā arī atcerēties, ka lifti lielākajā daļā gadījumu ir dzīvokļu īpašnieku kopīpašums un dzīvokļu īpašnieki var ietekmēt situāciju ar liftu tehniskās apkopes un remontdarbu nodrošināšanu. Gadījumā, ja dzīvojamās ēkas īpašniekus neapmierina, kā tiek nodrošināta lifta uzturēšana, dzīvokļu īpašniekiem ir tiesības pieņemt kopības lēmumu un izvēlēties kādu citu, kam nodot liftu turējumā.

Veicot Bīstamo iekārtu reģistra datu analīzi, konstatēts, ka ir būtiski palielinājies pēc 2000. gada 1. septembra uzstādīto liftu skaits, kuriem nav veikta kārtējā tehniskā pārbaude.

Lifts ir bīstamā iekārta un neatbilstošas lietošanas un uzturēšanas rezultātā tas var apdraudēt cilvēku dzīvību un veselību, norādīja PTAC, kas 2023. gadā veiks liftu pastiprinātu uzraudzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti