"Slimnīcas jau pašas vienojušās par tiem pacientiem, kurus ar smagāku veselības stāvokli varētu pārvietot uz Daugavpili un līdz ar to samazināt pacietu skaitu Aknīstē. Savukārt tiem, kas pārvietoti uz Daugavpili, nodrošināt labāku aprūpi tur. Tad arī personālam Aknīstē nebūtu tik liela noslodze un personāls varētu vairāk pievērsties tiem pacientiem, kas paliks Aknīstē," skaidroja VM valsts sekretāre.
Plānots, ka slimnīcu apvienošanās process ilgs aptuveni pusgadu, un, iespējams, gada sākumā Aknīstes slimnīca jau oficiāli tiks pievienota Daugavpilij.
Realizējot šo projektu, VM darba vietu samazinājumu neplāno.
"Ir maksimāli jādara visu, lai medicīniskais personāls nezaudē darbu, jo kopumā mums sektorā cilvēku trūkst un personāls viennozīmīgi ir saudzējošā režīmā. Valdēm ir jādara viss, lai personāls neciestu šīs apvienošanās rezultātā," piebilda VM valsts sekretāre.
Aknīstes psihoneiroloģiskās slimnīcas valdes priekšsēdētāja Nata Gaibišele ministrijas ideju vērtēja pozitīvi. Pēc vadītājas domām, apvienojoties var atrisināt ārstu trūkuma problēmu. Kopumā slimnīcā strādā aptuveni 300 cilvēku.
"Pie mums strādā pieci ārsti, bet psihiatru ir pavisam maz. Mums ir tikai divi psihiatri. Būtu nepieciešams, ja ministrija nosaka vienam ārstam noslodzi 20 pacienti. Tad var sarēķināt, ja ir 400 pacientu, cik vajag ārstu. Ja Daugavpils spēs uzņemt akūtākos pacientus ārstēšanai, tad mums samazināsies pacientu skaits, un Daugavpils ārsti varēs braukt šeit strādāt, tā ka rādītāji jau uzlabosies," sprieda Gaibišele.
Jaunie ārsti Aknīstes slimnīcā strādāt nevēloties.
"Mums ļoti smagi pacienti, hroniskie pacienti, un jaunie ārsti negrib nākt strādāt ar to atalgojumu, ko valsts piedāvā. Vienam ārstam pensijas gadi pāri, otram ārstam pāri 50. Arī pati es esmu pensijā, un domāju, ka valdē es nestrādāšu, bet varbūt mans darbs būs nepieciešams kā ārsta darbs," atzina Gaibišele.
Arī Daugavpils psihoneiroloģiskajā slimnīcā trūkst speciālistu. Aptuveni pirms četriem gadiem slimnīcas vadība aktīvi piesaistīja darbam slimnīcā pēdējo kursu studentus. Tā izdevās aizpildīt vairākas vakances, atklāja slimnīcas valdes priekšsēdētāja Sarmīte Ķikuste.
"Esam pārmānījuši no privātā sektora vienu psihiatri, kura šobrīd strādā dienas stacionārā. Pilsētas dome joprojām turpina maksāt stipendiju tiem rezidentiem, kuri pēc rezidentūras beigšanas apņemas nostrādāt piecus gadus Daugavpilī. Šobrīd mums ir seši rezidenti, tie, kuri iziet rezidentūru Daugavpilī , bet vēl ir divi rezidenti, kuri iziet rezidentūru Rīgā, kuri arī atgriezīsies pie mums," klāstīja Ķikuste.
Daugavpils slimnīcā strādā 611 cilvēki. 34 no tiem ir ārsti, taču speciālistu joprojām nepietiek.
"Šobrīd mums ir vakantas astoņas psihiatru vietas," piebilda Ķikuste.
Aknīstes psihoneiroloģiskā slimnīca, kas tiks pievienota Daugavpils psihoneiroloģiskajai slimnīcai, nebūt nav vienīgās ārstniecības iestādes, kas, realizējot VM pagājušajā nedēļā valdībā apstiprināto Psihiskās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanas plānu tuvākajiem diviem gadiem, piedzīvos pārmaiņas. Arī Liepājas psihoneiroloģisko slimnīcu plānots pievienot Jelgavas psihoneiroloģiskajai slimnīcai "Ģintermuiža".