Ozollapu vainagus Kurmenē pin nevis Līgo vakarā, bet gan Pēterdienā. Pie sava vainaga ticis arī Svētais Pēteris, kas uz sanākušajiem noraugās no baznīcas jumta. Svētā Pētera Romas katoļu baznīcas pirmsākumi Kurmenē cieši saistīti ar grāfu Pēteri Komarovski, un jau tolaik šeit plaši atzīmēta Pēterdiena.
Draudzes vecākais Ilgonis Mašinskis pastāstīja, ka, pēc rakstiem spriežot, ticis svinēts diezgan plaši: "Sabrauca lietuvieši, kurmenieši, un baznīca bijusi pilna. Un vēl dārzs pilns, un pēc tam divas balles. Vienu rīkoja baznīca, kur vāca līdzekļus remontam, un otru aizsargi rīkoja."
Pēc pārtraukuma padomju gados senā tradīcija atjaunojās līdz ar atmodu.
Vienlaikus gan sākās arī iedzīvotāju aizbraukšana, un tā Pēterdienas svinības kļuva par neoficiālu kurmeniešu salidojumu.
Kurmenietei Daigai Silai gan ir mazliet žēl Kurmenes, kur viņa 10 gadus nostrādāja par skolotāju. "Bērnu skaita dēļ mūsu skolu slēdza, un tā nākotne ir tāda diezgan bēdīga," sacīja sieviete. "Bērnus ved vai nu uz Vecumniekiem, vai Skaistkalni, un Kurmenē viss tā kā panīkst."
Savukārt Valmierā dzīvojošā kurmeniete Anna smej, ka ziemā, atbraucot pie brāļa vai uz kapiem, izkāpjot no autobusa, pretim nāk tikai suņi. "Tad jau svētkos parādās, sabrauc vairāk iedzīvotāju," viņa piebilst.
Gada lielākajos svētkos Kurmenes parkā gan valda līksmība.
Uz skatuves kāpj vienīgā Kurmenes pašdarbības kolektīva - amatierteātra dalībnieki, kā arī priecē kaimiņu deju kolektīvs un pūtēju orķestris. Katrā no tiem aktīvi darbojas arī kādreizējie kurmenieši.
Vecumniekos dzīvojošs kurmenietis Jānis atzīst, ka uz svētkiem brauktu pat tad, ja būtu jāstrādā, jo paņemtu brīvdienu. "Tā man ir kā tradīcija. Kurmene ir mana dzimtā vieta. Es šeit esmu dzimis, audzis, tā ka šeit vienmēr atgriežos," viņš paskaidroja.
Pēdējos gados gan sarūkot arī uz svētkiem atbraukušo skaits, tomēr īpašās Pēterdienas tradīcijas jau kļuvušas par tādu kā pagasta vizītkarti, un nereti ierodas arī tūristi. Piemēram, Andis, tūrists no Zaubes, braucis meklēt muižu un pirmoreiz ieraudzīja, ka te svin Pēterdienu.
Gada lielākie svētki, kā ierasts, turpinājās līdz rīta gaismai. Sanākušie un sabraukušie tic, ka šo tradīciju spēs nodot arī saviem bērniem un tā turpināsies, kamēr vien būs Kurmenes parks, estrāde un dievnams.