Trešdien ap pulksten pusseptiņiem vakarā kāda sieviete devās nopeldēties jūrā Dubultu piekrastē. Viņas vīrs, izlaidis sievu no redzesloka, gar krastu staigāja vēl stundu, kad 62 gadus veco sievieti atrada izskalotu netālu no krasta.
Noslīkušo sievieti cilvēki izvilka krastā pretī pludmales kafejnīcai „Orizonte”, apmēram 200 metru attālumā no blakus esošā glābēju posteņa. „Tur, kur miskaste, apmēram izvilka to sievieti no ūdens. Garāmgājēji. Kāds mēģināja veikt mākslīgo elpināšanu, izsauca ātro palīdzību. Ātrie brauca, atbrauca, un tad atskrēja arī glābēji,” stāsta notikušā aculiecinieks Vladimirs.
Glābēju darbu izvērtējis Jūrmalas pašvaldības policijas priekšnieks Valdis Kivkucāns. Viņš uzsver – glābēji, kas tajā dienā strādājuši, bijuši pieredzējuši profesionāļi un ļoti pārdzīvo notikušo, bet vainojami tajā nav. „250 metru, tas ir diezgan tālu, pat taisnā līnijā jūs nesapratīsiet, kas tur notiek, ja tiešām cilvēks tur nemēģina pievērst uzmanību. Bet tur pat taisnā līnijā nevar saskatīt to vietu no glābšanas stacijas,” skaidro Kivkucāns.
Iespējams, darbojoties citos apstākļos, šo un līdzīgas nelaimes tomēr būtu izdevies novērst – tā uzskata Jūrmalas aizsardzības biedrībā.
Trīs no septiņām glābšanas stacijām Jūrmalas teritorijā ir avārijas stāvoklī un glābēji jau vairākus gadus strādā to tuvumā izvietotās zemās moduļu tipa glābšanas stacijās.
„Pašvaldība neiegulda finanšu līdzekļus, nolaiž to līdz tādam līmenim, lai varētu būt argumenti, ka Jūrmalas pašvaldībai jānodod atsavināšanai, privatizācijai,” teic Jūrmalas aizsardzības biedrības valdes loceklis Guntis Grūba.
Dubultu glābšanas stacijā sastaptā glābēja atzīst – krastā izvietotās būdiņas ir šauras un redzamība no tām – slikta.
Logs, no kura iespējams saskatīt traģiskā notikuma vietu, tajā dienā bijis aizkrāmēts.
„Šodien pārbīdīja to ģērbtuvi. Tā stāvēja vispār tur.. pārbīdīja šodien, un šo vietu tagad redz.”
Jūrmalas domē atzīst – darba apstākļi glābējiem nav tie labākie. Esot izstrādāts skiču projekts jaunu staciju izbūvei, bet pagaidām trūkst finansējuma. Atjaunot vecās ēkas būtu krietni dārgāk, uzsver domē, bet konkrētus skaitļus minēt izvairās. „Šīs vecās ēkas, visticamāk, ja tās nebūs vairāk nepieciešamas pašvaldības funkcijām, ja blakus vai netālu ir jauna, tās, visticamāk, tiks atsavinātas. Ja būs interesenti, kas tās vēlēsies iegādāties,” stāsta Jūrmalas domes Administratīvi juridiskās pārvaldes vadītājs Jānis Ķēniņš.
Domē skaidro – jaunās stacijas, pretēji Jūrmalas aizsardzības biedrības paustajām bažām, būšot izmantojamas arī ziemā, turklāt plašākas un modernākas par vecajām.
Jāpiebilst, ka viena no pagaidām ekspluatācijai vēl piemērotajām stacijām – Majoros – jau domei atsavināta un nodota privātīpašnieka rokās. Jūrmalas aizsardzības biedrība saistībā ar šo lēmumu vērsusies tiesā: „Šo lietu par konkrēto domes lēmumu skatīja gan vispārējās jurisdikcijas tiesa, gan administratīvā tiesa. Vispārējās jurisdikcijas tiesa pateica abās instancēs, ka viss ir tiesiski. Administratīvā tiesa pateica, ka nav. (..) Rezumē pašreiz nav nekāds, jo administratīvās tiesas spriedums nevar atgriezt atpakaļ īpašumtiesības, to var tikai vispārējās jurisdikcijas tiesa, kas ir nospriedusi, ka viss ir tiesiski.”
Kā skaidro domē, Majoru ēka atsavināta, jo atradusies uz privātīpašniekam piederošas zemes, un tas vēlējies ēku iegādāties. Pašlaik dome to glābēju vajadzībām īrē.