Aptaujas datus NMPD ņems vērā, lai sagatavotu priekšlikumus pirmās palīdzības apmācības sistēmas pilnveidei tuvākajā nākotnē.
Aptauja par pirmās palīdzības kursiem, to kvalitāti ir anonīma, un rezultāti tiks izmantoti apkopotā veidā. Aptauju līdz 25. jūlijam var aizpildīt šeit.
Aptauju aicināts aizpildīt ikviens, kurš kādreiz ir apmeklējis pirmās palīdzības kursus.
Tā būs saistoša autovadītājiem, medniekiem, apsardzes darbiniekiem, uzņēmumu darbiniekiem, arī pedagogiem, policistiem, ugunsdzēsējiem glābējiem u.c.
Ļoti daudzās situācijās, jo īpaši tad, kad dzīvības glābšanā izšķirošas ir minūtes, ārkārtas tālruņa 113 dispečeri iedrošina līdzcilvēkus sniegt pirmo palīdzību un dod norādes par to, kā palīdzēt cietušajam, kamēr mediķu brigāde ir ceļā.
Lai gan dispečers saka priekšā, kā rīkoties, iedzīvotāju zināšanas pirmajā palīdzībā šādā situācijā var tikai palīdzēt.
NMPD novērotais liecina, ka cilvēku gatavība sniegt pirmo palīdzību ir dažāda, tomēr pēdējo gadu laikā arvien biežāk, tieši pateicoties līdzcilvēku rīcībai, ir izdevies novērst smagas sekas vai pat glābt cilvēka dzīvību. Dienestā analīze par veiktajiem atdzīvināšanas pasākumiem sabiedriskās vietās liecina, ka katrā trešajā situācijā no 279 sirds apstāšanās gadījumiem līdzcilvēki snieguši pirmo palīdzību, veicot sirds netiešo masāžu.
Pirmās palīdzības apmācību sistēmu Latvijā uztur un nodrošina NMPD. Dienests sagatavo un sertificē pirmās palīdzības pasniedzējus, instruktorus, apmācīt tiesīgās organizācijas, kā arī izstrādā apmācību programmu saturu. Zināšanu apguvi īsteno pirmās palīdzības pasniedzēji un apmācītorganizācijas. Noslēdzoties kursiem, tiek izsniegta pirmās palīdzības apliecība.
Pirmās palīdzības apmācības sistēmas organizēšanas nodaļas vadītāja Lilita Voitkeviča stāstīja, ka “Katru gadu vairāk nekā 30 tūkstoši cilvēku iziet pirmās palīdzības apmācības, lielākā daļa – topošie transportlīdzekļu vadītāji un ieroču nēsātāji. Un mums ir svarīgs viņu viedoklis – kas viņiem būtu nepieciešams, lai viņi būtu pārliecināti par savām spējām nepieciešamības gadījumā sniegt pirmo palīdzību”.
“Pirmajās dienās ir laba atsaucība, jau 380 cilvēku ir iesnieguši savas atbildes un atstājuši vērtīgus komentārus par to, kas būtu pilnveidojams gan mācību saturā, gan kurā brīdī tās būtu jāapgūst. Cilvēki izsaka arī viedokli par to, kam būtu jāapgūst pirmās palīdzības programmas. Vairums aptaujāto uzskata, ka tas būtu jādara katram Latvijas iedzīvotājam un būtu vēlams to sākt jau skolā,” sacīja Voitkeviča.