4. studija

Kultūras kanons no līka zara

4. studija

Balts galdauts kaimiņu tuvināšanai un kopības sajūtai

Ārvalstu kareivji par Latviju

NATO karavīri Latvijā: Tiekam iedrošināti komunicēt ar vietējiem iedzīvotājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 5 mēnešiem.

NATO karavīri, kuri ierodas Latvijā uz dažādām mācībām, izmanto iespējas arī pabūt ārpus militārās bāzes. Viņi stāsta, ka tiek iedrošināti komunicēt ar vietējiem iedzīvotājiem, un daži arī labprāt apciemotu Latviju no dienesta brīvajā laikā.

Militārās mācības “Summer Shield” Latvijā norisinās jau kopš 2004.gada, un tajās piedalās vairāk nekā 1200 karavīru no dažādām pasaules valstīm. Saistībā ar plašām militārām mācībām publiskajā telpā izplatītas arī viltus ziņas par to, ka tiekot plānoti uzbrukumi Krievijai, ka Ādažos izmēģinot jaunus paņēmienus, kas ietekmē cilvēku psihi. Tāpat arī Krievijas informācijas aģentūras “regnum.ru” interneta vietnē parādījās nepatiesas ziņas par karavīru uzvedību ārpus mācībām, piemēram, Polijā trīs ASV karavīri alkohola reibumā esot piekāvuši kādu jaunieti.

Vai saspringtajā politiskajā situācijā ārvalstu karavīri tiek īpaši apmācīti arī komunikācijai ar civilajiem iedzīvotājiem? ASV bruņoto spēku leitnants Stīvs Keipharts stāta, ka karavīriem neesot ierobežojumu, ko drīkst darīt brīvajā laikā vai ar ko sarunāties: “Nē, mēs visu laiku esam saistīti ar sabiedrību. Un tieši tas padara šo mūsu izvietošanu tik īpašu, ka mums ir saskarsme ar iedzīvotājiem, kur mēs dzīvojam. Un tas ir lieliski. Tiesa, mēs ļoti daudz laika pavadām poligonā trenējoties, un nav daudz brīvā laika. Bet man ar vairākiem karavīriem bijusi iespēja apskatīt Rīgu, un varu teikt – jums ir skaista galvaspilsēta.”

Arī karavīram no Kanādas Maiklam Forestam bijusi iespēja doties pusdienās ārpus Ādažu militārās bāzes: “Mēs bijām īsā restorāna apmeklējumā. Tas bija ļoti jauki, cilvēki laipni, un es izbaudīju.” Arī viņš saka, ka īpašu ierobežojumi sarunām ar vietējiem karavīriem nav: “Nepavisam, gluži otrādi – mēs tiekam iedrošināti vairāk komunicēt ar vietējiem. Un es varu uzlabot savu latviešu valodu, kas vēl nav ideāla.”

Tikmēr NBS  Sauszemes spēku kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Ilmārs Atis Lejiņš stāsta, ka karavīri tiek apmācīti: “Protams, mēs karavīriem mācām, kādā veidā uzvesties arī ar masu medijiem un tamlīdzīgi. Bet mēs visi dzīvojam vienā postpatiesības laikmetā, un mans aicinājums ir arī karavīriem un skatītājiem – visu jāuztver ar veselo saprātu. Mēs vienmēr mācam karavīriem, mēs sakām, ka karavīrs vienmēr atbild par to, ko viņš dara.”

Viņš arī stāsta, ka karavīri, kuri Latvijā ierodas tikai uz mācībām, mēdz atgriezties atpakaļ savā brīvajā laikā: “Zinu, ka ļoti daudzi ir izteikuši vēlmi atbraukt šeit ārpus sava dienesta laika, savā ikgadējā atvaļinājumā apciemot Latviju, kad būs siltāk mazliet.”

Jūnijā Ādažos ieradīsies Kanādas vadītā kaujas grupa, kas šeit būs pusgadu. NATO bataljona karavīriem būs iespēja piedalīties Latvijas sporta pasākumos un valsts iepazīšanai izmantot vietējās tūrisma firmas. Kā arī atbilstoši katras valsts noteiktajam, karavīriem ir tiesības Latvijā uzņemt arī savus ģimenes locekļus, kas varēs izmantot civilā sektora dzīvojamās telpas, proti, īrējot dzīvokļus vai viesnīcas.

“Mums nav bijis tik daudz laika, lai atvestu ģimenes locekļus uz Latviju. Esmu drošs, ka mana sieva ļoti gribētu redzēt Latviju. Un es ceru kādu dienu kopā ar viņu šeit atbraukt, bet pagaidām nav bijusi tāda iespēja,” saka Kanādas bruņoto spēku kapteinis Dans Mazureks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti