Stāvkrasta nogruvums notika Atmodas bulvārī jūras krastā ap pulksten pusseptiņiem vakarā, pastāstīja Valsts policijas pārstāve Signe Šteinberga. Nogruvuma brīdī tur spēlējās 2008.gadā dzimis zēns, kurš ar smiltīm tika aprakts un notikuma vietā gājis bojā.
Zēns nebija viens, bet kopā ar mammu. Sākotnējā informācija liecina, ka līdzcilvēki, ieraugot notikušo, steigušies palīgā, bet diemžēl nav spējuši palīdzēt, un brīdī, kad ieradās glābēji, jau bija par vēlu.
Par 2004. gadā dzimušās meitenes bojāeju policija uzzināja pusseptiņos svētdienas vakarā. Šteinberga pastāstīja, ka par spīti lielajiem viļņiem un izliktajam brīdinošajam sarkanajam karogam divas meitenes gājušas jūrā.
Tomēr no jūras saviem spēkiem izkļuvusi tikai viena no draudzenēm. Glābēji otru meiteni vēlāk izcēla no ūdens bez dzīvības pazīmēm.
Glābēji aizvadītajās brīvdienās no ūdenstilpnēm izvilkuši kopumā sešus noslīkušos. Bieži traģiskie negadījumi saistīti ar pārgalvību, tāpēc glābēji aicina izvērtēt savus spēkus pirms peldes karstā laikā.
Tāpat vecākus aicina pieskatīt mazus bērnus pie ūdens, kā arī nelēkt svešās ūdenstilpnēs uz galvas.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Ilze Dāme-Birziņa pastāstīja, ka aizvadītās brīvdienas bija traģiskākās šovasar pēc noslīkušo skaita. Acīmredzot cilvēki pārgalvīgi devušies peldēties, neizvērtējot iespējamās sekas.
Bēdīgā statistika liecina, ka šogad četros mēnešos izcelti jau 65 noslīkuši cilvēki, salīdzinājumam - pagājušajā vasarā bija 44 noslīkuši cilvēki.
Drošība Gaujas oficiālajā pludmalē Siguldā
Par peldētāju drošību uztraucas arī vienīgās oficiālās Gaujas peldvietas glābēji Siguldā. Ņemot vērā, ka Gauja ar savu spēcīgo straumi, mainīgo gultni, atvariem un upē sakritušajiem kokiem ir viena no bīstamākajām upēm, tās oficiālajā peldvietā Siguldā pašu atpūtnieku drošībai peldēšanās zona, kuras gultne ik pa laikam tiek pārbaudīta, ir nodalīta ar bojām. Daudzi gan šo ierobežojumu aizvien neņem vērā, tā nu glābējiem nereti nākas likt lietā skaļruni un izteikt aizrādījumus.
"Pamatā cilvēkiem ir tendence peldēt uz otru krastu, jo tur ir dziļāks. Cilvēkiem ir vēlme iet līdz kaklam un tad peldēt, bet tā kā Gaujā ir liela straume, cilvēkiem ir jāpaskaidro tas viss.
Pieaudzis cilvēks varbūt var tikt ārā, bet mazs bērns aiz bojām un straumē - tas ir savādāk,"
stāstīja Siguldas novada pašvaldības policijas kārtībnieks glābējs Nauris Kotāns.
Par zemūdens koku upes gultnē tieši pie bojām brīdina oranžs riņķis. Tas gan vairāk domāts kā brīdinājums laivotājiem, kuri arī mēdz rīkoties pēc saviem ieskatiem, neievēro norobežojošās bojas un ar laivu iebrauc peldēšanās zonā. Glābšanas stacija Siguldas peldvietā ir jau daudzus gadus, bet jau trešo sezonu rūpes par drošību un kārtību tur uzņēmusies pašvaldības policija.
"Izvairāmies no sodīšanas, bet painformējam, palūdzam pārtraukt, piemēram, ja atnāk persona ar suni uz pludmali, nav īstā vieta, kur peldināt suni. Arī smēķēšana, alkohola lietošana, visas tās sabiedriskās kārtības lietas," skaidroja policijas priekšnieka vietnieks Kristaps Freimanis.
Kārtībnieki glābēji piebilst, lai arī situācijas ir dažādas un šī vasara sevišķi darbīga, līdz šim tā aizvadīta salīdzinoši mierīgi.