Trūce ir viena no izplatītākajām diagnozēm ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē. Viens no galvenajiem simptomiem ir labi sataustāms izvelvējums ādā vai zemādā. Biežākie tās cēloņi ir vecums, traumas, iedzimtība, kā arī aptaukošanās.
Lai arī nereti trūces pacientiem sāpju tikpat kā nav, ir nepieciešams doties pie ārsta, lai novērstu iespējamos sarežģījumus. Latvijā lielākoties to dara, veicot vaļēja griezuma operāciju, taču daudz veiksmīgāks variants esot laparoskopiskā metode.
"Tas ir laika jautājums, nedaudz ietrenēt roku, tas kopumā ir vieglāk, un tas ir saudzīgāk bērnam, jo tas tiešām aizņem piecas, desmit minūtes;
par ko iet runa – vai tā ir stunda vai piecas, desmit minūtes. Tas vairs nebūs atsverams – tā gāzes uzpildīšana vēderā. Es domāju, iepraktizējoties - tas būs ļoti liels ieguvums," saka Liepājas Reģionālās slimnīcas bērnu ķirurģe Marija Kraukle.
Tik neliels laiks ir nepieciešams, jo ar laparoskopisko metodi tiek veikti divi līdz trīs nelieli dūrieni vēdera un mazā iegurņa rajonā.Tāpat ķirurga manipulācijas operācijas laikā tiek pārraidītas uz īpaša ekrāna. Arī pacientam šī metode ir labāka, jo pēc operācijas ir ievērojami samazinās atveseļošanās laiks un nav īpaši redzamas rētas.
"Man liekas, ka Liepājas slimnīcā ir gandrīz viss nepieciešamais, lai veiktu šāda tipa operācijas, tomēr, lai tās varētu veikt regulāri, ir vajadzīgi dažādi speciāli instrumenti.
Man praksē ļoti bieži sanāk izmantot laparoskopisko metodi uz tikko dzimušiem bērniem – 3-4 kilogrami smagiem, un tāpēc ir nepieciešami mazi instrumenti. Kad ķirurgiem ir pietiekoši liela pieredze un zināšanas, tad jau var sākt domāt par šādu instrumentu iegādi," spriež Eiropas Bērnu ķirurgu asociācijas prezidents, ķirurgs Amulja Saksens.
Prakse Latvijā rāda, ka cirkšņa trūces operācija, kas parasti notiek stacionārajā aprūpē, norisinās gandrīz septiņas reizes dienā, un tāpēc līdz šim to darīt ar šādu regularitāti nebija rentabli.
Savukārt Liepājas reģionālajā slimnīcā pieprasījums pēc šāda veida operācijas ir viens līdz divi pacienti dienā, un tāpēc, izskatot materiālo nodrošinājumu, speciālistu prasmes un arī Eiropas Bērnu ķirurgu asociācijas prezidenta padomus, nolemts cirkšņa trūces operācijas ar laparoskopiju regulāri nodrošināt arī turpmāk.