BVKB informēja, ka līguma slēgšanas tiesības par valsts naftas produktu drošības rezervju nodrošināšanu 2021. gadā piešķir astoņiem uzņēmumiem:
- SIA ”Pirmas”,
- SIA “Circle K Latvia”,
- SIA “RDZ Energy”,
- AS “Ventbunkers”,
- “Vitol SA”,
- “Gunvor SA”,
- UAB “Okseta”,
- UAB “Baltic Petrolium”.
No kopējā rezervju apjoma 121 tūkstotis tonnu jeb 34% ir benzīns un 231,7 tūkstoši tonnu jeb 66% – dīzeļdegviela. Attiecīgi Latvijā uzglabāsies 63% (99,5% dīzeļdegvielas, 0,5% benzīna), Nīderlandē 34% benzīna, bet Lietuvā 3% dīzeļdegvielas.
Kopumā BVKB iepirkuma procedūras pirmajā kārtā piedalījās 15 kandidāti. Tie visi tika atzīti par piemērotiem un aicināti iesniegt piedāvājumus iepirkuma procedūras otrajā kārtā. Izvērtēšanas rezultātā no 10 iesniegtajiem piedāvājumiem astoņu pretendentu piedāvājumi atzīti par atbilstošiem iepirkuma procedūras otrās kārtas nosacījumiem.
Birojs veicis arī potenciālo degvielas uzglabāšanas vietu pārbaudes ar mērķi pārliecināties par pretendentu piedāvātā apjoma faktisko pieejamību Latvijā.
Paziņojumā medijiem BVKB direktore Svetlana Mjakuškina norādīja, ka iepirkums izvērties izdevīgāks: “Nākamgad Latvijā uzglabājamās degvielas apjoms ir pieaudzis, sasniedzot 63%. Tāpat valsts nākamajā gadā ik mēnesi ietaupīs vismaz vienu eiro par katru uzglabājamo degvielas tonnu, jo, salīdzinot ar 2018. rezervju iepirkumu, šajā iepirkumā vidējā svērtā cena par vienas tonnas uzglabāšanas pakalpojumu vienam mēnesim ir mazāka – 3,45 eiro/tonnā.”
Vienlaikus Mjakuškina norādīja, ka valsts naftas produktu drošības rezervju uzglabāšanas sistēma tuvākajā nākotnē kopumā ir jāpārskata. Primāri Eiropas Savienības līmenī šīs rezerves nepieciešams uzturēt tautsaimniecības vajadzībām, lai krīzes situācijā degviela būtu pieejama iedzīvotājiem, kā arī glābšanas dienestiem.
KONTEKSTS:
Kopš 2020. gada 1. janvāra BVKB pilda centrālās krājumu uzturēšanas struktūras funkcijas, organizējot iepirkumu drošības rezervju pakalpojumam valsts naftas produktu drošības rezervju izveidei, kā arī administrē šo pakalpojumu.
Šogad BVKB iepirkumu procedūru organizēja divās kārtās. Galvenie iepirkuma kritēriji bija saimnieciski izdevīgākais piedāvājums, nepārsniedzot kopējo līgumcenu. Tāpat pretendentu izvēlē tika ņemta vērā arī naftas produktu uzglabāšanas vieta – Latvijas Republikas teritorija vai citas ES dalībvalstis.
2021. gadā BVKB naftas produktu drošības rezervēm plāno īstenot ne vien apjoma, bet arī naftas produktu kvalitātes kontroli.