Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar Ingu Vanagu

Pirmās palīdzības ABC. Baterijas, magnēti, citi svešķermeņi

Kā rīkoties, ja bērns norijis baterijas, magnētus vai citus priekšmetus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Baterijas, magnēti, nauda, adatas, pat zobu birstes – šīm lietām nav vietas cilvēka kuņģī. Tomēr nereti tieši ar šādām problēmām, sevišķi bērni, nonāk slimnīcā.

Kļūdas:

  • fakta ignorēšana;
  • laika vilcināšana;
  • vemšanas izraisīšana.


Pareiza rīcība:

  • vēro pazīmes: siekalošanās, rīstīšanās, klepus;
  • dodies uz slimnīcu;
  • zvani 113, bērns norijis bateriju, magnētu vai asus priekšmetus.
Visbiežāk tieši bērni mēdz nejauši norīt lietas, kam nebūtu vietas cilvēka kuņģī. Ne vienmēr iespējams izsekot līdzi visām bērna darbībām, tomēr ir dažas pazīmes, kas varētu liecināt, ka bērns apēdis kaut ko bīstamu. Pazīmes ir siekalošanās, rīstīšanās, klepus.

Ja bērns tikko ir spēlējies un pēc kāda brīža parādās minētās pazīmes, jāseko ātrai rīcībai. Nav nozīmes, ko tieši mazais ir apēdis.

“Neatkarīgi no tā, kas varētu būt norīts, es ieteiktu aizbraukt un pārbaudīt,”

mudina Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) anesteziologs reanimatologs Jurijs Bormotovs.

Bīstamas var būt gan adatas, gan dažādas mazas rotaļlietu detaļas, kas var ieķeraties barošanas vadā vai elpceļos. Tomēr nereti pašas kaitīgākās ir baterijas, īpaši jāsatraucas, ja apēsta litija baterija.

“Notiek ķīmiska reakcija, izplūst organismā sārms, kurš ļoti dziļi apdedzina organisma audus. Pat divu stundu laikā jau notiek neatgriezeniskas reakcijas un var rasties ne tikai orgānu sieniņu bojājumi, bet tiek bojāti arī audi, asinsvadi un var sākties neapturama asiņošana,” skaidro BKUS pediatre, gastroenteroloģe Veneranda Duļbinska.

Vēl viena kaitīga lieta, ko bērni mēdz notiesāt, ir magnēti. Bīstamāk, ja apēsti vairāki. “Ja viena daļa magnētu ir kuņģī un otra daļa jau ir nokļuvusi zarnās, tad magnētiņi pievelkas un savelk orgānu sieniņas cieši kopā un var radīt ļoti nopietnu orgānu sieniņu bojājumus. Pat līdz perforācijai jeb plīsumam,” stāsta pediatre.

Svešķermeņu izvilkšana ārā no kuņģa vai citām iekšējām ķermeņa daļām ir ļoti sarežģīta. Mājas apstākļos to nav iespējams paveikt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti