Ja nebūsim pārgalvīgi, svētki izdosies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 4 mēnešiem.

Glābšanas dienestu darbinieki Līgo svētkos aicina iedzīvotājus ievērot drošības prasības un nebūt pārgalvīgiem. Ierasta Līgo nelaime ir slīkšana, jo peldēšanās notiek alkohola reibumā. Tāpat bieža trauma ir apdegumi, ko gūst, neuzmanīgi rīkojoties ar Jāņu ugunskuru un grilu. Svētkos glābšanas dienesti, kā arī Valsts policija strādās pastiprinātā režīmā. Mediķi, policisti un glābēji aicina skaidrā prātā palikušos nepalikt vienaldzīgiem un pieskatīt iereibušos līgotājus.

„Katru gadu runājam par vieniem un tiem pašiem drošības noteikumiem, bet pēc svētkiem jāapkopo bēdīgā statistika,” saka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Oskars Āboliņš.

Statistika norāda, ka nelaimes visbiežāk izraisa reibums: „Cilvēki šādā stāvoklī izvēlas veikt pašiem vēlāk nesaprotamas darbības. Ja cilvēks alkohola reibumā pieņem lēmumu, ka tieši tajā brīdī viņam jāiet peldēties, tas ir ļoti skumji, jo veicot jebkuru darbību, ir jāizvērtē savi spēki un sekas,” Āboliņš cer, ka katrā svinētāju kompānijā būs cilvēki, kas alkoholu nelietos un sekos līdzi, vai pārējie ievēro drošības noteikumus.

Biežākie Jāņu negadījumi ir apdegumi un slīkšana. Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vada komandieris Dmitrijs Novikovs stāsta, ka tieši ūdenī ir vislielākā bīstamība. Ja cilvēks slīkst, bez palīglīdzekļiem nedrīkst mesties to glābt. „Viņš var būt divas trīs reizes lielāks par jums. Un jums tas nekad neizdosies,” brīdina Novikovs. Viņš māca, ka slīcēja glābšanai jāizmanto troses un striķi. Glābējs, uz grants stāvot, var padot lielāku zaru vai koku, vai arī pamest kādu bērnu peldēšanas palīglīdzekli - piepūšamos uzročus, bumbas, vestes. Ļoti noderīga ir arī tukša piecu litru plastmasas pudele, kas virs ūdens var noturēt divus cilvēkus.

Mediķi atgādina, ka ilgāku laiku zem ūdens pabijušam cilvēkam palīdzība jāsniedz nekavējoties, nevis jāgaida ātrās palīdzības dienests. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša zina, ka cilvēki kritiskās situācijās apjūk un baidās sniegt pirmo palīdzību, tomēr viņa aicina cilvēkus nebaidīties. Izsaucot dienestu, tiks nosūtīta palīdzība, bet tikmēr mediķi turpinās sarunu un pa telefonu palīdzēs cilvēkam pareizi sniegt palīdzību cietušajam.

Bukša atgādina, ka šogad svētkos gaidāms silts laiks. Tad negadījumu ierasti ir vairāk - ne vien nelaimes uz ūdens, bet arī sadzīves traumas. Daudz apdegumu un lūzumu izraisa neuzmanīga lēkšana pār ugunskuru. Arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvis Novikovs vērš uzmanību uz šīs tradīcijas bīstamību, it īpaši, ja mugurā sintētisks apģērbs, gari svārki.

Dmitrijs Novikovs arī atgādina par drošības noteikumiem ugunskura kurināšanai. Ugunskurs jāveido tālāk no mājām, ieraktā bedrītē, kas aplikta ar akmeņiem. Izmantojot grilu, jāpārliecinās, lai tas stāv stabili un lai tuvumā neatrastos malka vai degšķidrums.

Tāpat kā mediķi un glābēji, arī Valsts policija šajās dienās strādā pastiprinātā režīmā. Policisti visā Latvijas teritorijā uz ceļiem kontrolēs braukšanas ātrumu un pārbaudīs vadītāju reibuma stāvokli. Kā norāda policijas pārstāvji - mēs būsim tur, kur mūs vismazāk gaidīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti