Inspekcijas priekšnieks sacīja, ka ģimeņu šķiršanās ir neizbēgama parādība, taču problēmas mēdz būt ar nespēju cieņpilnā veidā vienoties par bērnu aizgādību un to, pie kura no vecākiem bērns dzīvos.
“Neskatoties uz to, ka ir noteikti pietiekami stingri naudas sodi un tiesa noteikusi saskarsmes kārtību, tomēr vecāki stingri iestājas pozā: nē, neļaušu pie bijušā partnera bērnam uzturēties, satikties, liegšu saskarsmi arī Covid-19 laikā. (..) Veidojas situācijas, kad bērnam tiek liegta saskarsme ar vienu no vecākiem, savā ziņa speciāli liegta no bijušā partnera puses,” pastāstīja Ābele.
Par to vecāku var administratīvi sodīt, un sodi ir pat līdz 1500 eiro. Taču sodu apmērs šajos gadījumos mēdz nespēlēt būtisku lomu.
“Nereti tās ir ļoti situētas ģimenes, kurās šī tendence parādās,” piebilda Ābele.
Turklāt šo gadījumu skaits pašlaik strauji aug. Pirms dažiem gadiem tie bijuši vien daži gadījumi, bet pašlaik jau desmitiem.
Inspekcijas priekšnieks to vērtēja kā jaunu un satraucošu tendenci.
Viņš arī pastāstīja, ka šādos gadījumos policija izvairās rosināt krimināllietas, jo bērns ir drošībā pie vecāka un neviens pret viņu nav vardarbīgs. “Līdz ar to policijai rodas diskomforts – ja mēs ierosināsim krimināllietu, vai bērnu netraumēsim vēl vairāk,” pastāstīja Ābele.
Viņaprāt, to varētu risināt ar piespiedu saskarsmi, piemēram, bāriņtiesas klātbūtnē.