Daugavpiliete Ludmila hemodialīzes procedūru veic jau četrus gadus. Pašlaik viņa ir viena no Daugavpils jaunatklātā nieru aizstājterapijas dienas stacionāra pacientēm. Sieviete stāsta, ka iepriekš veikt procedūru devās uz Daugavpils reģionālo slimnīcu. Kaut arī mērojams ceļš nav tāls un tiek braukts ar mašīnu, par labu tika lemts jaunajai dialīzes nodaļai, kas atrodas pašā pilsētas centrā.
"Mums tur teica, ka centrs būs šeit, un mēs ar prieku piekritām nākt šeit, jo ir tuvāk. Slimnīcā ļoti daudz cilvēku, šeit pagaidām mūsu ir maz. Daktere no Rīgas bieži brauc, vecākā māsa ļoti zinoša. Šeit uz vietas analīzes paņem, izsniedz rezultātus, skaidro. Dakteris visu laiku darbojas ar mums," apmierināta ir paciente Ludmila.
Daugavpils dialīzes nodaļas vadītāja, nefrologs Linda Kučāne stāsta:
"Viņiem ir nepieciešama šī procedūra vismaz trīs reizes nedēļā, vidēji 3-4 stundas ilgi, kad pacientam ir izveidota asinsvadu pieeja. Pacientu caur šo pieeju pieslēdz pie aparāta, un aparāts attīra asinis un veic to darbu, ko nieres nespēj veikt. Bez šīs procedūras pacients nevar dzīvot."
Jaunatklātais centrs jau ir otra komercsabiedrības “Medicīnas sabiedrība Gaiļezers” nieru aizstājterapijas nodaļa Latgalē, un tās izveidošanā tika ieguldīti 165 000 eiro. Tāpat kā valsts medicīnas iestādēs
arī šeit dialīzes pakalpojums tiek 100% finansēts no valsts un, kā min nozares speciālisti, tā nodrošināšana Latvijā kopumā ir laba, taču arī nefroloģijas nozarē pastāv cilvēkresursu problēma, kā arī jautājumi, kas jārisina valsts līmenī.
"Mums ir atsevišķas programmas, kur mēs jauniem nefrologiem apmaksājam rezidentūru, kas, protams, ir liels atbalsts, un tā mēs piesaistām jaunus speciālistus arī šeit, kas mums atbrauc uz Latgali Jo mums brauc no Rīgas, mēs esam izmācījuši nefrologus, kas mums brauc šeit uz Latgali vairākas reizes mēnesī konsultēt pacientus," klāsta SIA “Medicīnas sabiedrība Gaiļezers” valdes loceklis Krišjānis Ritovs.
Nieru transplantologs, profesors Rafaels Rozentāls: "Nav zināms, valstī nav reģistru, tā ir problēma, man liekas. Nav reģistru par cilvēkiem, cik viņu ir, kāda vecuma viņi ir. Tur kārtības nav, un valstij jāstrādā."
Daugavpils dialīzes centrs pacientus pieņem trīs reizes nedēļā, nodrošinot dzīvībai nepieciešamu pakalpojumu ērtā un pieejamā pilsētas vietā.