Covid-19 izplatība pieaug, bet vakcinācijas temps – krietni iepaliek no vēlamā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 2 mēnešiem.

Epidemioloģiskā situācija pasliktinās. Nedēļas laikā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits Latvijā pieaudzis par trešdaļu, un tas nozīmē, ka Covid-19 izplatības temps arvien palielinās. Tikmēr vakcinācijas temps krietni iepaliek no vēlamā. Kāda ir šī brīža situācija ar Covid-19 izplatību un vakcināciju pret to Latvijā, un kādas prognozes varam iezīmēt tuvākajai nākotnei?

Pēdējo 24 stundu laikā saslimšana ar Covid-19 apstiprināta vēl 112 cilvēkiem. Tik daudz pozitīvu analīžu rezultātu vienā diennaktī nav bijis kopš jūnija beigām, tātad vairāk nekā mēnesi. Nedēļas laikā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits pieaudzis par veselu trešdaļu. Un, mērot to, cik daudz citu cilvēku inficē viens saslimušais, var secināt, ka koronavīrusa infekciozitāte pašlaik ir tāda pati kā pirms trim mēnešiem. Tātad Covid-19 izplatības temps atkal pieaug.

"Mēs redzam, ka pēdējās divas trīs nedēļas tiešām mums iet ar pieaugumu. Te ir jāņem vērā arī delta variants, kas ir sabiedrībā jau izplatīts. Tie soļi uz priekšu jau ir iestrādāti, tā ka mums vēl jāskatās uz kopējiem skaitļiem, kādi būs turpmāk," sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja.

Pašlaik SPKC ieskatā spēkā esošie drošības pasākumi ir pietiekami efektīvi un par nākamajiem soļiem varētu lemt atbilstīgi tā saucamajam luksofora principam. Lai tas pārslēgtos nākamajā režīmā, infekcijas izplatībai uz 100 000 iedzīvotāju būtu jāpieaug vēl trīs reizes.

Pašlaik epidemioloģiskā izpēte liecina, ka visaktīvāk vīruss izplatās 20 līdz 29 gadus veco iedzīvotāju vidū. Tur visaugstākais pieaugums – par 31%. Jauni cilvēki arvien biežāk slimo paši un inficē citus.

"Jauniešiem, sociāli aktīviem cilvēkiem šis pieaugums ir novērots visbiežāk. Tas ir visticamāk un visdrīzāk saistāms ar kopējo tādu sabiedrisko dzīvesveidu, kur vairāk ir šīs vasaras aktivitātes, tikšanās ar draugiem, tā pati ceļošana. Tās ir tās lietas, kas vairāk ir sociāli aktīviem cilvēkiem," skaidroja SPKC pārstāve.

Tā kā pašlaik nevar runāt par liela mēroga uzliesmojumiem un nedaudz samazinās arī no ārzemēm ievesto Covid-19 gadījumu skaits, jāsecina, ka infekcija izplatās iekšzemē un to ir grūti kontrolēt. Tieši tāpēc ir svarīgi, cik lielā mērā sabiedrība būs vakcinējusies pret Covid-19. Pašlaik to nav izdarījusi pat puse no visiem iedzīvotājiem, kam potes pienākas. Pirmdien, 2. augustā, Latvijā poti pret Covid-19 saņēmis 3701 cilvēks. Tas ir par gandrīz 2000 mazāk nekā vēl nedēļu iepriekš.

"Šobrīd vakcinācijas aptvere mūsu valstī ir nepietiekama. Pašlaik visas mūsu pūles un resursi, un uzmanība ir vērsta uz tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas ir neizlēmušie, kas ir šaubīgie," sacīja Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča.

Pretējā gadījumā rudenī jārēķinās ar drošības luksofora gaismas pārslēgšanos citā režīmā. Vēl maija pēdējā nedēļā vidēji dienā izdevās vakcinēt vairāk par 16 000 cilvēku, jūnija beigās tie bijuši vidēji 11 000 cilvēku dienā, bet pagājušajā nedēļā vairs tikai 5000 dienā. Tie ne tuvu nav tādi rādītāji, kā ierakstīts vakcinācijas plānā.

"Ir skaidrs, ka šo mērķi – 70% – līdz vasaras beigām mums sasniegt ir ļoti, ļoti grūti. Mēs strādājam pie koriģēšanas vai precīzāk būtu teikt – papildināšanas,"

atzina Juhņēviča.

Janvārī izstrādātais plāns, piemēram, neparedzēja dažādas motivācijas aktivitātes – vakcinēšanu lielveikalos un gadatirgos, iespējamu loterijas rīkošanu un prasību vakcinēties atsevišķu nozaru darbiniekiem. Tikmēr labā ziņa – slimnīcās ievietoto pacientu skaits nav liels. Vakar hospitalizēti astoņi pacienti, kopā stacionāros atrodas 46 pacienti. Diemžēl deviņiem cilvēkiem slimības gaita ir smaga. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti