Covid-19 antivielas atklāj 11% asinsdonoru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

11% donoru, kuri ierodas ziedot asinis, tiek atklātas antivielas, kas liecina – ir pārslimots Covid-19. Interesanti, ka liela daļa par infekciju nemaz nav zinājuši vai uztvēruši Covid-19 tikai kā vieglas iesnas un testu nav veikuši. Tāpat Valsts asinsdonoru centrā novērojuši, ka iespēja bez maksas noteikt antivielas daudziem ir papildu pamudinājums ziedot asinis.

Dainis Limanāns tikko ziedojis 15 minūtes sava laika un, iespējams, glābis kādam dzīvību. Viņš asinis ziedo regulāri.

“Man likās, ka nododu regulārāk, nekā ir patiesībā. Likās, ka pirms pusgada, izrādās – pirms gada. Diemžēl man gadījās izslimot šo vīrusu, un gribas redzēt – kāds ir antivielu līmenis un vai vispār tās ir,” pastāstīja Dainis.

Lielākā daļa – 90% asins ziedotāju – vēlas uzzināt, vai asinīs ir antivielas. Šo iespēju donoriem piedāvā bez maksas.

Šogad no 4. janvāra līdz 16. februārim veikti 5593 izmeklējumi un atklāti 619 pozitīvi antivielu gadījumi. Tie ir 11% no visiem, kas testēti. Salīdzinot ar 1,5% pārslimojušo donoru pērn, Covid-19 skarto skaits pieaudzis pamatīgi.

Un tas liek domāt, ka visā sabiedrībā ir aizvien vairāk to, kas vīrusu pārslimo viegli, dažkārt to pat nezinot.

“Šogad katru dienu vidēji 19 donori no tiem, ko pārbaudām, ir ar antivielām. Tas ir tikai šajā gadā. Mēs redzam, ka šī izplatība ir pāri 10 procentiem sabiedrībā,” pastāstīja Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole.

Ja antivielas atklāj, ar donoru sazinās un veic arī nelielu aptauju. Gandrīz puse apstiprina, ka zināja par saslimšanu un veica arī Covid-19 testu. Citi bija saskarsmē ar kādu saslimušo vai ārzemēs. Bet liela daļa ir ļoti pārsteigta. Bijusi temperatūra vai iesnas, bet prātā nav nācis, ka tas ir koronavīruss. Tiesa, uzzināt to, cik augsts antivielu līmenis sasniegts pēc vakcinācijas, šis tests neļauj.

“Tās nosakām uz pārslimotu infekciju. Tās antivielas, kas ir vakcinētajiem, tas ir cits tests.

Tur, ja ir interese, kādā no laboratorijām ir jāvēršas. Šeit mēs nosakām, kas rodas pēc pārslimotas infekcijas. Jo nāk jau tie, kas ir vakcinējušies. Un tad ir izbrīnījušies – nav. Kā nav? Bet šajā testā viņš redz tikai to, ka nav bijis slims,” skaidroja Pole.

Pēc Covid-19 pārslimošanas asinis drīkst nodot 14. dienā pēc izveseļošanās.

Tieši tāpat arī pēc “Pfizer” un “Moderna” vakcīnas otrās devas saņemšanas – asinis drīkst ziedot pēc divām nedēļām. Pēc “AstraZeneca” saņemšanas ir jāpaiet 28 dienām, lai kļūtu par donoru.

Kopš daudzas iestādes un uzņēmumi darbu organizē attālināti, ir ļoti sarucis Valsts asinsdonoru centra izbraukumu skaits. Tāpēc donoru centrs aicina atsaukties jau esošos donorus un pieteikties jaunus. Asins krājumi regulāri jāpapildina. Situācija nav kritiska, bet ir pietiekami nopietna.

“Es esmu vesels, man nav nekādu iemeslu nenodot. Tas ir ļoti vienkārši. Man tas rada prieku. Skaidrs, avārijas notiek. Ja manas asinis kādam noder, es būšu priecīgs!” saka Dainis.

Pārslimots Covid-19 netiek uzskatīts par iemeslu, lai asinis nebūtu derīgas. Tieši otrādi – šo donoru asins plazma daudzās valstīs tiek izmantota smagi slimu Covid-19 pacientu ārstēšanā. Latvijā gan šo metodi neizmanto, lai gan plazmu būtu iespējams sagatavot nepieciešamā daudzumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti