Jūrmala ir vienīgā pilsēta Latvijā, kurā par iebraukšanu jau kopš 1996. gada autovadītājiem ir jāmaksā. Taču pašvaldība piešķīrusi atlaides dažādām personu grupām, arī – cilvēkiem ar speciālām vajadzībām, pirmās grupas invalīdiem, bērniem invalīdiem vai invalīdiem ar apgrūtinātu pārvietošanos.
Lai šis bezmaksas pakalpojums būtu pieejams, ir jānokārto formalitātes un jāpierāda pilsētas domei invaliditātes statuss, citādi Jūrmalas pašvaldības policija ir tiesīga uzlikt administratīvo sodu 50 eiro apmērā.
Raidījuma skatītāja Lāsma stāstīja, ka izlasīja noteikumos, ka bez maksas var iebraukt invalīdi, ka viņu auto ir invalīdu stāvvietas caurlaide, tāpēc viņa izmantoja savu statusu un brauca Jūrmalā, nemaksājot 2 eiro.
“Un tagad paiet gandrīz gads, es atveru Latvija.lv un sāku lasīt, ka man ir sodi,” stāstīja Lāsma.
Jūrmalas pašvaldības policija Lāsmai uzlikusi sodu – 100 eiro, jo sieviete nebija izņēmusi īpašo caurlaidi, lai pilsētas administratīvajā teritorijā varētu iebraukt un to šķērsot bez maksas.
“Tas, ka, teiksim, man ir kaut kur jāpiesakās, jāvadā līdz visi iespējamie dokumenti… Ja mani valsts ir atzinusi kā cilvēku ar invaliditāti, tad kāpēc man vēl ir jāskraida ar visiem dokumentiem pa visu pasauli?” neizpratni pauda Lāsma.
Puse uzliktā soda Lāsmai piedota, viņa atzinusi savu vainu un pierādījusi jūrmalniekiem, ka ir cilvēks ar speciālām vajadzībām.
Taču šogad tieši tādi paši administratīvo pārkāpumu protokoli noformēti vēl 233 cilvēkiem. Turklāt, kad viņi līdzīgi kā Lāsma iesnieguši nepieciešamos dokumentus, lietas anulētas.
Jūrmalas domē skaidro, ka lēmums par bezmaksas caurlaižu nepieciešamību cilvēkiem ar speciālām vajadzībām pieņemts pirms trīs gadiem, jo privilēģiju iebraukt pilsētā bez maksas izmantojuši viltvārži.
“Šī zīmīte vien neapliecina konkrēto personu, kurai ir tiesības saņemt bezmaksas caurlaidi, un iepriekšējos gados ir bijušas situācijas, kad invalīdu apliecību izmanto citas personas, nevis tās, kurām ir izsniegta un kurām būtu tiesības izmantot šādu pakalpojumu,” skaidroja Jūrmalas pilsētas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece Elita Cepurīte.
Domē uzskata, ka bezmaksas caurlaižu sistēma ir ērta. Šo pakalpojumu var nokārtot internetā vai, iebraucot pilsētā, turklāt - līdz pat pusnaktij. Reģistrēšanās nav jāveic tikai tiem cilvēkiem, kuri pārvietojas ar pielāgotu auto.
“Bezmaksas caurlaidi var pieteikt vai nu e-pakalpojuma portālā, norādot attiecīgos datus, kas apliecina personas invaliditāti, vai arī uzrādot šos dokumentus pašvaldības policijas daļā visu diennakti, vai tūrisma informācijas centrā Lienes ielā, un šādā vienā pieteikumā var norādīt jau desmit datumus līdz desmit iebraukšanas reizēm. Tas ir tad, ja šīs personas vārdā pieteikumu aizpilda jebkura cita persona. Taču invalīds pats var aizpildīt pieteikumu visai sezonai, un tad viņam nebūs nekādu problēmu visā sezonā,” skaidroja Cepurīte.
Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” uzskata, ka bezmaksas caurlaižu sistēma nav pārdomāta, un cilvēkiem ar speciālām vajadzībām tā sagādā vairāk neērtību nekā prieka, jo īpaši - ja pilsētas apmeklēšanas mērķis ir saistīts ar medicīnisko palīdzību vai veselības uzlabošanu kādā no rehabilitācijas centriem.
“Patiesību sakot, tā ir viena sarežģīta lieta, kā iebraukt vienā pilsētā. Un tā nav pieņemama lieta, un it sevišķi tādā gadījumā, kad mēs par to esam brīdinājuši, teikuši, stāstījuši, praktiski stāstījuši, ka šo sistēmu nevar izmantot labi,” norādīja invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” vadītājs Ivars Balodis.
“Es domāju, ka Jūrmalas pilsētas domei vajadzētu uzņemties atbildību un veikt darbības, kas šo sistēmu uzlabotu,” sacīja Balodis.
“Tomēr vajadzētu ieklausīties cilvēkos, un vairāk nekā 200 protokoli cilvēkiem ar invaliditāti, tas taču ir milzīgs skaits cilvēku, kuri nepamatoti tikuši apsūdzēti, ka viņi ir pārkāpuši kaut kādu likuma normu, tas, man liekas, ir pilnīgi nepieņemami,” uzsvēra Balodis.
Kopumā šogad pašvaldība saņēmusi 4878 pieteikumus no personām, kuras brauc pašas vai pārvadā cilvēkus ar speciālām vajadzībām.
Tikmēr Lāsma mīļā miera labad turpmāk nolēmusi vienkārši maksāt pilsētas prasīto iebraukšanas nodevu, lai nav jāapgrūtina dzīve un regulāri jāpierāda, ka viņa ir cilvēks ar speciālām vajadzībām. Citādi - divu eiro ietaupījums var izmaksāt ļoti dārgi.