Jēkabpils pilsētas pašvaldība apmaksā pusdienas 5. -9. klašu skolēniem, un šim mērķim budžetā paredzēts vairāk nekā 321 tūkstotis eiro. Lai līdzekļi tiktu izlietoti lietderīgi, pašvaldība jau pagājušajā mācību gadā sāka izstrādāt jaunu ēdināšanas koncepciju, kas stājās spēkā pērn septembrī. Tagad 5. -9. klašu audzēkņiem tiek piedāvāti divi komplekso pusdienu varianti. Pašvaldībā uzsver, ka situācija ir uzlabojusies, tomēr joprojām piecās pilsētas izglītības iestādēs ik dienu netiek apēsti aptuveni 5% ēdiena – tie ir apmēram 30 kilogrami pārtikas, kas ik dienu nonāk atkritumos.
"Lielie bērni vispār labprāt ēd, neteikšu, ka slikti ēd. Sliktāk ēd pirmklasnieki no bērnudārza, kamēr pierod pie skolas ēdiena,"
stāstīja Jēkabpils Valsts ģimnāzijas ēdnīcas vadītāja Ludmila Petrovska.
Tāpat daudz kas atkarīgs no tā, kādu ēdienu bērni pieraduši ēst mājās un kas viņiem garšo. 1. - 4. klašu audzēkņiem, kuriem pusdienas apmaksā valsts, ir viens komplekso pusdienu variants. Pēc ēšanas uz paplātēm tiek atstāti daudzi neiztukšoti šķīvji.
"Man pusdienās garšo kotletes ar rīsiem, dažreiz zupas," stāstīja Jēkabpils 2. vidusskolas 3. klases skolēns Ņikita. Viņam negaršo kartupeļi, tāpēc tie parasti paliek uz šķīvja.
Arī vecāko klašu skolēniem gadās neiztukšot šķīvjus, lai gan viņi apzinās, ka brīvpusdienas – tā ir iespēja paēst bez maksas.
"Skolā pusdienas es ēdu bieži. Mēģinu apēst vienmēr, bet reti apēdu. Neiztukšoju šķīvi vienmēr.
Daži klasesbiedri iet uz tuvējām kafejnīcām vai ātrās ēdināšanas iestādēm, es pats arī reizi mēnesī aizeju citur ēst pārmaiņas pēc, bet pārsvarā izmantoju skolas dotās brīvpusdienas," stāstīja Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 9. klases audzēkņi Dainars un Rainers.
Ēdienkartes tiek mainītas, ja izglītojamie regulāri atstāj daudz neapēsta ēdiena vai pat nepagaršo to. Tomēr pašvaldībā uzsver, ka izdabāt visiem nekad nevarēs un ka panākt to, lai atkritumos nenonāktu nekas, nav iespējams.
"No kopējā sagatavotā pārtikas daudzuma tie ir aptuveni pieci procenti, kas, manuprāt, ir ļoti labs rādītājs," norādīja Jēkabpils pilsētas domes izpilddirektors Guntars Gogulis.
Ik dienu ir aptuveni 10 - 15% skolēnu, kuri vispār neapmeklē skolas ēdnīcu, bet šis skolēnu skaits tiek ik rītu apzināts, un ēdinātājiem tiek ziņots par to, cik skolēnu ieradīsies pusdienās, tādējādi tiek pagatavots attiecīgs daudzums ēdiena.