Būs plašākas atbalsta iespējas
Vēršoties ar iesniegumu savas pašvaldības sociālajā dienestā, atbalstam var pieteikties cilvēki ar kustību traucējumiem, kuri pārvietošanās nolūkos ikdienā ir spiesti izmantot kādu tehnisko palīglīdzekli:
- jaunieši ar invaliditāti vecumā no 15 līdz 18 gadiem,
- pieaugušie ar I vai II invaliditātes grupu līdz vecuma pensijas vecuma sasniegšanai,
- strādājoši vai pašnodarbināti pensionāri ar I vai II invaliditātes grupu.
Atbalstam var pieteikties arī cilvēki, kuri izmanto valsts apmaksātu asistenta pakalpojumu pašvaldībā.
Pielāgojumus var pieteikt ne vien cilvēku ar invaliditāti vai viņu radinieku īpašumā, bet arī īrētā īpašumā, ja ir noslēgts īres līgums uz turpmākajiem pieciem gadiem vai ilgāk, vai arī mājoklis tiek īrēts no pašvaldības.
Pašvaldība uzņemsies mērķa grupas un mājokļa izvērtēšanu, kā arī organizēs visus darbus, tai skaitā visas nepieciešamās tehniskās dokumentācijas izstrādi un saskaņošanu.
Veselības ministrijas Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktors Aldis Dūdiņš skaidroja, ka "projekta mērķis ir paaugstināt cilvēku dzīves kvalitāti un pats galvenais – lai viņiem radītu iespēju pilnīgi izmantot savu mājokli, izmantot koplietošanas telpas, un tā visa rezultātā viņi varētu iesaistīties sabiedriskajā dzīvē, tajā skaitā, doties uz mācībām, doties uz darbu vai citur kur."
Pielāgojumi var būt gan mājokļa iekšējai videi, piemēram, labierīcību, virtuves zonas, durvju aiļu, gan ārējās vides, piemēram, pacēlāju, uzbrauktuvju un pandusu ierīkošanai, pārbūvei vai atjaunošanai, tādējādi uzlabojot un atvieglojot cilvēkam pārvietošanos mājoklī, kā arī iekļūšanu un izkļūšanu no tā.
Rīgā plāno atbalstu 78 projektiem, jau 62 pieteikumi
Par projekta īstenošanu Rīgā atbildīgā institūcija ir Labklājības departaments, un finansējums viena mājokļa vides pielāgošanai ir 18 299 eiro.
Rīgas domes Projektu koordinācijas nodaļas vadītājs, biroja vadītāja vietnieks Andris Izinkēvičs skaidroja, ka
šobrīd no pieļaujamā skaita, kas ir 78, pieteikušies ir 62 cilvēki.
"Personas, kuras šobrīd jau ir pieteikušās projektam, lūdz pielāgojumus lielākoties mājokļu vides iekārtošanai jeb iekšēji, tas ir saistībā ar vannasistabas, tualetes pielāgošanu, darba vietas iekārtošanu mājās, ir iesniegumi, kas lūdz izveidot "gudro mājokli"," stāstīja Izinkēvičs.
"Tāpat ir arī cilvēki, kas lūdz ārējos pielāgojumus – ierīkot pacēlēju vai pandusu, lai varētu vieglāk tikt līdz savam dzīvoklim, izkļūt no mājas, un lai cilvēks varētu kļūt aktīvāks," sacīja domes pārstāvis.
"Apeirons": Ne visi varēs saņemt atbalstu
Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" valdes loceklis Ivars Balodis norādīja, ka tā ir laba iniciatīva, lai individuāli cilvēki varētu pielāgot savu dzīvojamo platību, taču diemžēl
ir vairāki nosacījumi, kuri neesot pietiekami plaši un atbilstoši visiem cilvēkiem, kam šie vides uzlabojumi būtu nepieciešami, līdz ar to viņi vienkārši nespēj iegūt atbalstu.
"Piemēram, daudzi cilvēki dzīvo ne tādās mājās, kā tas ir noteikts noteikumos, kur to naudiņu var saņemt, vai arī, piemēram, cilvēkiem ir bijuši pielāgojumi, kas nav bijuši saskaņoti būvvaldē, kas beigu beigās skaitās kā nelegālā būvniecība, un tev atkal ir jāiziet vesela epopeja cauri, lai tu saskaņotu pašrocīgi uztaisīto uzbrauktuvi vai kādu citu ierīci, ko esi uztaisījis pie mājām, varbūt līdz galam nesaskaņojot, un tad tas viss rada tādu situāciju, ka beigu beigās liela daļa cilvēku to atbalstu nevar nemaz izmantot, un tā ir problēma," sacīja Balodis.
"Apeirona" valdes loceklis arī norādīja, ka piešķirtā summa ne vienmēr esot pietiekama, lai nodrošinātu tādu tehnisko risinājumu, kas ir nepieciešams, jo sadārdzinājuma dēļ var gadīties situācija, ka tiek izveidota tikai daļa no tā, kas cilvēkam ir nepieciešams.
Kopējais projekta finansējums ir aptuveni 4,7 miljoni eiro. Viena mājokļa vides pielāgošanai maksimāli paredzētā summa – 18,3 tūkstoši eiro. Plānots, ka caur projektu mājokļa vides pieejamību uzlabos ap 260 cilvēkiem.
Projekta mērķis ir nodrošināt, ka cilvēki ar invaliditāti kļūtu aktīvāki, nevis vienkārši pielāgot mājokli, līdz ar to mērķa grupa projektam ir tādi cilvēki, kas mācās, strādā vai ir brīvprātīgais, ir darba meklējumos, nodarbojas ar paralimpisko sportu, aktīvi darbojas kādā nevalstiskajā organizācijā un tamlīdzīgi.
Arī Eiropas Komisija ir noteikusi mērķi, ka cilvēkiem ar invaliditāti, kas vēlas būt aktīvi, ir jānodrošina visi apstākļi, lai viņi varētu to darīt.