Iedzīvotāju vairākums Kultūras namā ar aplausiem, komentāriem un jautājumiem pārsvarā atbalstīja plānoto Varakļānu un Madonas novadu apvienošanu. Argumenti nav mainījušies – Madona ir vietējiem zināmāka un tīkamāka. Ministres priekšlikumam šeit gandrīz absolūts atbalsts. Teju vienīgo opozicionāri, Rēzeknes novada iedzīvotāju Dzidru Bruzguli, vairākums uzklausīja nelabprāt.
Seniores pārliecībai, ka Varakļāniem nebūtu jābūt nogrieztiem no Rēzeknes novada un līdz ar to arī Latgales, ir piekritēji – nevalstiskās organizācijas "Latgales Saeima" un "Latgales kongresa" pārstāvji, kas vērsušies ar vēstulēm pie Saeimas un valdības amatpersonām.
Varakļānu novada deputāte Aina Jaunzeme ("Latvijas attīstībai") norādīja, ka pēc "Latgales kongresa" vēsts izlasīšanas viņai griboties teikt: atļaujiet mums, Varakļānu novada iedzīvotājiem, pašiem lemt, kur un kā dzīvot.
Par administratīvi teritoriālo robežu grozīšanu lems nevis iedzīvotāji, nevalstiskās organizācijas vai ministre, bet gan Saeima.
"Aicinātu deputātus nepretnostatīt, kā mēs šodien to dzirdējām, vienu novadu pret otru. Mums ir jālepojas ar visiem novadiem, esam bagāti. Tas, ja Varakļānus pievienos Madonas novadā, nenozīmē, ka viņi aizmirsīs Latgales kultūru," pauda ministre Bērziņa.
Ministrei pievienojās no "Jaunās Vienotības" frakcijas izslēgtais Andrejs Ceļapīters. Bijušais Madonas novada domes priekšsēdētājs gan apzinās, ka arī šajā politiskajā spēkā ir pretēji domājošie: "Droši vien ir pieļaujams īpašs viedoklis, atturēšanās vai nebalsošana konkrētajā jautājumā. Es domāju, ka frakcija atbalstīs ministri. Tā nevar būt, ka ministre virzīs jautājumu un frakcija neatbalsta."
Vienu no minētajām organizāciju vēstulēm parakstījusi Saeimas deputāte Anna Rancāne ("Jaunā Vienotība"). Līdzīgi domā arī citas viņas kolēģes, tostarp Saeimas deputāte Alīna Gendele, kura pauda: "Kur tad vēl latgaliskāka vide nekā Varakļānos? Būtu žēl.. Bet apzinos, ka iedzīvotāju viedoklis arī būtu tā kā jārespektē."
Tikmēr Rancāne norādīja, ka šis nav tikai etnogrāfijas jautājums, bet arī Latvijas drošības jautājums.
Uzrunātie deputāti pieļauj, ka Varakļānu novadu izdosies pievienot Madonas novadam ar opozicionāru balsīm.
KONTEKSTS:
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nākamā gada sākumā Saeimā iesniegs ieceri Varakļānu novadu līdz ar pašvaldību vēlēšanām 2025. gadā pievienot Madonas novadam.
Iepriekšējā Saeimas sasaukuma laikā pieņemtā administratīvi teritoriālā reforma stājās spēkā 2021. gadā pēc pašvaldību vēlēšanām.
Toreiz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) piedāvāja Varakļānus iekļaut Madonas novadā, ar ko tie bija saistīti gadiem ilgi, bet 13. Saeimā no Latgales ievēlētie deputāti uzstāja uz Varakļānu pievienošanu Rēzeknes novadam un konkrēts lēmums izpalika, jo Satversmes tiesa atzina, ka šāds lēmums neatbilstu Satversmei.
Tad tika nolemts, ka pagaidām Varakļāni paliks atsevišķa pašvaldība, bet valdībai līdz 2023. gada 1. janvārim bija jāiesniedz Saeimā priekšlikumi attiecībā uz novada administratīvo teritoriju. Šis termiņš gan sen ir nokavēts, bet VARAM skaidroja – galvenais ir lēmumu pieņemt līdz 2025. gada pašvaldību velēšanām.