Tur ukraiņu kara bēgļi kopā ar vietējiem iedzīvotājiem varēs satikties, mācīties un apgūt jaunas prasmes. Uzmanība šajā radošajā telpā būs pievērsta kultūrai un izglītošanai. Tā stāsta biedrības "Tavi draugi" pārstāve Laura Čaupale, kā piemēru minot, ka ukraiņi latviešu valodu varētu mācīties, dziedot tautasdziesmas.
"Kopā meklēšanas, kopā radīšanas, kopā izveidošanas ceļš – tas ir tas skaistais. Tā ir tā mūsu viesistaba, kur tu patiesībā audzini savu dvēseli. Mēs varam ukraiņiem palīdzēt ar to, ko viņi vēlas, lai tā nebūtu tāda latviešu versija par to, kas bēgļiem ir vajadzīgs, bet lai bēgļi paši saprot, ka viņi drīkst iedziļināties sevī, sajust, kas ir tas, ko viņiem gribas. Mēs būtu tādi kā palīgi. Piemērs par makšķeri un zivi – mēs nedosim zivi, mēs dosim makšķeri, lai ukraiņi to zivi var noķert paši," skaidro Čaupale.
Radošā viesistaba ierīkota Amatu ielā 4, kur jau atrodas Rīgas atbalsta centrs Ukrainas iedzīvotājiem.
Līdz šim biedrības "Tavi draugi" pulcēšanās vai bāzes vieta atrodas Rīgā, Ventspils ielā 50, kur tiek vākti un pakoti visi ziedojumi.
Taču, pirms kāda laika, ar Rīgas domes atbalstu biedrībai "Tavi draugi" piešķīra arī 6. stāvu Rīgas atbalsta centrā Ukrainas iedzīvotājiem, kas atrodas pavisam netālu no Doma laukumā, kur tad ir izveidota šī viesistaba "Radošās tikšanās".
Biedrība uzsver, ka ideja par šāda veida telpu radās jau kara pirmajā dienā.
Tā ir vieta, kur paši ukraiņi izlems, ko darīt, savukārt latvieši nāks iepazīties.
Tās ir vairākas lielākas un mazākas telpas, kurās rīkos dažādas aktivitātes, lai tad ukraiņi varētu dalīties ar to, ko viņi paši māk, tādējādi, lai latviešu cilvēki saprastu, ka ukraiņi nav tikai bēgļi, bet arī vienkārši cilvēki, kas paši ko māk un spēj darīt. Iespējas būs ļoti dažādas, sākot ar valodu kursiem, dziesmu, deju mācīšanos, līdz pat šūšanai, jogai, un daudz ko citu.
Biedrības "Tavi draugi" vadītājs Ulvis Noviks norādīja, ka viesistaba ir nākamais līmenis, kur var nedomāt par kastēm, proti, ziedojumu vākšanu, bet gan par savu emocionālo veselību.
"Šeit varēs nākt arī latvieši, šeit varēs nākt ukraiņi. Mēs gribam šo vietu samiksēt, veidojot dabīgo integrāciju, lai cilvēki satiekas, nevis tikai preses konferencēs vai tikai kārtojot formalitātes, bet brīvā gaisotnē, lai varbūt cilvēkiem ir lielāka iespēja vienam otru iepazīt, uzzināt kultūru, hobijus un varbūt kaut ko no tā visa iemācīties. Mēs cenšamies šeit neielikt sevi kastē, cenšamies neuzlikt sev kaut kādas latiņas un novilkt robežas, un, protams, saprāta robežās veidot pēc iespējas elastīgāku izpildījumu," stāstīja Noviks.
Sākumā viesistaba strādās pēc grafika, pēc tāda kā kursu veida – kad tiks nokomplektēta noteikta cilvēku grupa, tad arī paziņos par laikiem un datumiem, kad būs konkrēta nodarbe, ko varēs apgūt.
Taču pēc iespējas ātrāk biedrība centīsies izveidot darba laiku, lai radītu tādu kā kombinētu režīmu, kad būs iespēja cilvēkiem vienkārši atnākt jebkurā laikā, zinot, ka ir kāds uz vietas, un tāpat arī pieteikties uz konkrētiem laikiem, lai darītu konkrētas lietas.
Ukrainiete Jevgēnija, kas, iespējams, tuvākajā laikā sievietēm viesistabā vadīs jogu, sprieda, ka "viesistaba ir ļoti nepieciešama Rīgai un ukraiņiem. Pirmkārt, šis ir Rīgas centrs – te jau tāpat vien ir ļoti skaisti un jauki atrasties, un es domāju, ka daudzi šeit patiesi varēs atrast ceļu, kur radoši izpausties un parādīt savus talantus. Man vislabāk patīk pati ideja, ka ukraiņi šeit varēs apvienoties, satikties un labi, interesanti pavadīt laiku."
Šobrīd viesistabā viena no brīvprātīgajām jau pasniedz angļu valodas kursus, bet tuvākajā nākotnē šeit tiks rīkoti ukraiņu kino vakari, koncerti, ekskursijas, rokdarbu nodarbības, joga, zīmēšana un daudz kas cits. Turklāt – pašu ukraiņu spēkiem.
"Pateicoties biedrībai "Tavi draugi" mums ukraiņiem tagad ir iespēja realizēt arī savas radošās ieceres šeit Latvijā. Tās pašas dejas, mūzika, kas ļauj justies kā daļai no kultūras dzīves. Šeit katrs aicināts ar savām idejām un mēģināsim tās iemiesots dzīvē," atzina Latvijā dzīvojoša ukrainiete Kristīna.
Savukārt Ukrainas vēstnieks Latvijā Anatolijs Kucevols sacīja, ka ir "ļoti laimīgs, ka ir šāda vieta, kur ukraiņi var saglabāt saikni ar savu kultūru un turpināt to kopt. Tas ļauj viņiem arī svešumā turpināt justies kā ukraiņiem un vienlaikus – palīdz arī integrēties Latvijas kultūras telpā".
Par centra atklāšanu priecājās arī pianists Andrejs Osokins, kurš pašlaik rīko Brīvības festivālu Ukrainai.
"Šī vieta ir iespēja socializēties, aizmirst par traumām, socializēties. Būtībā kultūra var gan mudināt lieliem darbiem, iedvesmot, dzirdināt. Tai ir terapeitiska funkcija un man šķiet ukraiņu cilvēkiem tā šobrīd ir ļoti vajadzīga!" sacīja Osokins.
Interesanti aicināti sazināties ar biedrību "Tavi draugi" caur sociālo tīklu kontiem vai e-pastu [email protected]