Kitijai Janelei krūts vēzi atklāja 2010. gadā, un tad arī viņai veica pirmās krūts mastektomiju. 10 gadus viņa krūštura tukšajā vietā lika maisiņu jeb ieliekamo protēzi, lai abas krūtis izskatītos vienādas. 2014. gadā kārtējais trieciens – vēzis, kura dēļ mastektomija bija jāveic arī otrai krūtij. Un tad krūšturī bija jāliek jau divas protēzes.
Kitijai krūts rekonstrukcijas operācija bija būtiska: "Visus tos gadus ik pa laikam atgriezos pie domas, kad šī rekonstrukcija ir nepieciešama. Arī runājot ar citām pacientēm, bieži dzirdēju – pat ja viņas no sākuma domā, ka nevajag un galvenais ir ārstēšana, tad pēc laika viņas tomēr vēlas šo rekonstrukciju."
Kitijai paveicās – viņa projektā tika izvēlēta par vienu no kandidātēm uz rekonstrukciju par velti. Krūts rekonstrukcija maksā no trim līdz astoņiem tūkstošiem eiro.
Aizvadītajā gadā veiktas 318 krūts rekonstrukcijas par valsts naudu, bet vajadzība ir daudz lielāka, un visām pacientēm naudas nepietiek.
"Latvijā apmēram 60 % gadījumu krūti izdodas saudzēt, it sevišķi, ja audzējs ir atklāts pirmajā vai otrajā stadijā. Un 40 % gadījumu dažādu iemeslu dēļ nepieciešama mastektomija," pastāstīja Stradiņa slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs Arvīds Irmejs.
"Ja mēs gribam tiešām labu, patiesi izcilu rezultātu, kad ir apmierināta pati paciente un ārsts, mums vajag šādas lietas: mums jāveic arī veselās krūts simetrizācija jeb pielīdzināšana rekonstruētai krūtij. Tas ir otrā etapā. Un tad ir jāveic krūts zirnīša izveide un arī areolas izveide vai rekonstrukcija. Un tam visam diemžēl vajag līdzekļus, lai tas viss tiktu īstenots," norādīja Rīgas Austrumu slimnīcas Mikroķirurģijas centra mikroķirurgs Jānis Zariņš.
Turklāt šobrīd valsts apmaksā tikai rekonstruējamās krūts implantu, bet pārējo rekonstrukcijas darbu, piemēram, veselās krūts simetrizāciju jeb pielīdzināšanu, kā saka ārsti, viņi īsteno misijas jeb labas gribas vārdā.
"Dzīve iet uz priekšu. Ja mēs dzīvojam pēc vēža diagnozes 10 gadus, var 20 gadus un ilgāk, tad, protams, mums arī ķermeņi mainās. Un, ja tas ir implants, tad, protams, tas nemainās kopā ar visu ķermeni, un ja tiešām kļūst ļoti asimetriski, tad atkal ietekmē mugurkaula veselību un visu pārējo," zināja skaidrot krūts vēža paciente Kitija.
Veselības ministrijā saka – par to, vai varētu piešķirt vairāk līdzekļu arī veselās krūts simetrizācijai, vēl nevar spriest, jo darbs pie nākamā gada budžeta vēl nav sākts. Valsts šim gadam piešķīrusi 1,1 miljonu eiro, kas paredz aptuveni 300 rekonstrukcijas operācijas.