21 gadu vecais Vormbīrs tika arestēts janvārī par propagandas plakāta zādzību kādā viesnīcā. Pēcāk viņš parādījās televīzijā, apgalvojot, ka baznīcas draudze viņam esot lūgusi paņemt "trofeju" no sava ceļojuma.
Tiesa pār Savienoto Valstu studentu, kurš kā tūrists bija ieradies totalitārā režīma pārvaldītājā valstī, ilga tikai stundu. 21 gadu vecais Vormbīrs ne tikai pilnībā atzinās nodarītajā, bet arī asarām acīs nožēloja nodarīto, vainoja ASV dienestus un spiedīgos finansiālos apstākļus, kas viņu pamudinājuši uz šādu rīcību. Viņa vaina ir politiska satura plakāta zādzība, kas turklāt paveikta no telpām, kurās ārvalstu tūristi nemaz nedrīkst atrasties.
BBC norāda, ka 15 gadus ilgs cietumsods ir augsts, salīdzinot ar līdzīgiem sodiem, kas agrāk piespriesti ārzemniekiem, kas ieradušies Ziemeļkorejā. Iespējams, ka tik liels soda apmērs ir piešķirts spriedzes dēļ starp Ziemeļkoreju un ASV.
2. janvārī arestētais Vormbīrs ir Virdžīnijas Universitātes students. Ziemeļkorejas valsts ziņu aģentūra KCNA raksta, ka students ir apvainots mēģinājumā "iznīcināt valsts vienotību".
Februārī Phenjanā notikušā preses konferencē Vormbīrs asarām acīs atzina, ka ir izdarījis "vislielāko kļūdu" savā dzīvē. "Mans mērķis bija aizskart korejiešu motivāciju un darba ētiku. Tā bija ļoti muļķīga rīcība," feburārī teica Vombīrs.
Kā liecina arī citi līdzīgi gadījumi, apsūdzētie mēdz runāt iepriekš Korejas amatpersonu apstiprinātiem vārdiem. Vēl pirms tiesas februāra beigās students reportieru un diplomātu klātbūtnē atzinās nodarījumā, un raudot lūdza atbrīvošanu, sakot, ka nožēlo savu rīcību, uz ko viņu pamudinājuši ASV dienesti.
Jau agrāk Ziemeļkoreja lietojusi ASV pilsoņu apcietināšanas taktiku, lai piespiestu Vašingtonu iesaistīties sarunās. Īpašu saasinājumu šoreiz izraisījuši Ziemeļkorejas veiktie balistisko raķešu testi un kodolizmēģiniājumi, kā arī ASV un Dienvidkorejas atbilde mācību veidā, kurās tiek simulēts arī uzbrukums ar kodolieročiem.
Ziemeļkorejas mediji, stāstot par studenta tiesu, ziņojuši arī, ka uzdevums nozagt plakātu nācis no kādas metodistu baznīcas locekles un apsūdzētā drauga mātes. Amerikāņu students Ziemeļkorejā ieradās Jaungada tūrisma braucienā, un tika aizturēts Phenjanas lidostā, kad viņa grupa devās atpakaļ uz Pekinu.
Iepriekš februārī Ziemeļkorejas tiesa piesprieda mūža ieslodzījumu smaga darba nometnē kādam 60 gadus vecam mācītājam no Kanādas, kuru apsūdzēja musināšana.
Veiksmīgāks izrādījās kāds dienvidkorejiešu izcelsmes puisis no ASV, kurš pērn bija nelegāli šķērsojis robežu. Arī viņš nāca klājā ar dziļu nožēlu nodarījumā, apsūdzēja ASV varas iestādes, ka tās piespiedušas viņu spiegot Dienvidkorejas labā un slavināja Ziemeļkoreju. Atšķirībā no citiem ārzemniekiem, viņš tomēr vēlāk ticis atbrīvots un izdots Dienvidkorejai.
ASV nav savas vēstniecības Phenjanā, tādēļ palīdzību ASV pilsoņu aizstāvību šādos gadījumos nodrošina Zviedrijas vēstniecība.
Tieši šajās dienās Apvienoto Nāciju Organizācija nākusi klajā ar ziņojumu par cilvēktiesību stāvokli Ziemeļkorejā, aicinot starptautisko sabiedrību rīkoties, lai pie atbildības sauktu tos, kuri visvairāk atbildīgi par ārkārtējiem cilvēktiesību pārkāpumiem šajā valstī.