Taču atšķirībā no Vācijas sievietēm, kuras bija pietiekami drosmīgas, lai ziņotu policijai un runātu ar presi, daudzas sievietes jeb, kā liecina aprēķini - katra ceturtā, drīzāk cieš klusējot. Viņas nevēlas, lai citi par to zinātu, viņām ir kauns vai viņas uzskata, ka policija nevar – vai vēl sliktāk, nevēlas – palīdzēt.
Cietušajiem nepietiek ar mierinājuma vārdiem.
Nākošās nedēļas Eiropas Savienības (ES) tieslietu ministru sanāksmē es aicināšu uz pārliecinošu rīcību seksuālās vardarbības upuru aizsardzībai.
Katrai dalībvalstij Eiropā ir savs krimināltiesību kopums. Tas nozīmē, ka vardarbības akti, piemēram, izvarošana, tiek definēti atšķirīgi un atšķiras arī saukšana pie atbildības par šādiem aktiem. Citiem vārdiem – tas, vai cietušajam būs iespēja panākt, ka pāridarītājs tiek saukts pie atbildības, ir atkarīgs no viņa dzīvesvietas. Es daru visu iespējamo, lai nodrošinātu, ka cietušajiem visā ES tiesiskums ir vienādi pieejams.
Tāpat esmu gandarīta paziņot, ka ES tieslietu ministru sanāksmē es plānoju ierosināt Eiropas Savienības pievienošanos Stambulas konvencijai.
Stambulas Konvencija ir pirmais Eiropas līgums, kas īpaši vērsts uz jautājumiem, kuri skar vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē.
Tas ir spēcīgs instruments, jo visām valstīm, kuras ir ratificējušas līgumu, ir juridisks pienākums aizsargāt un atbalstīt sievietes, kuras cietušas no vardarbības. Tām ir jānodrošina pakalpojumi, piemēram, palīdzības tālruņu līnijas, patversmes, medicīniskie pakalpojumi, konsultācijas un juridiskā palīdzība.
Piemēram, ja sievieti sit viņas vīrs, policijai būs tiesības aizvest šo vīrieti prom no mājas, pat ja viņš ir šīs mājas īpašnieks.
Sievietei, kura baidās par savu dzīvību, būs iespēja jebkurā diennakts laikā un jebkurā nedēļas dienā zvanīt uz bezmaksas palīdzības tālruni, kas visā valstī nekavējoties piedāvās konsultācijas un atbalstu.
Sievietei, kura cietusi no izvarošanas, būs iespēja griezties piemērotā palīdzības centrā, kur viņai tiks sniegta neatliekamā medicīniskā palīdzība, aprūpe un tiesu ekspertīzes pakalpojumi.
Konvencijas noteikumi ir arī vērsti uz profilaksi. Laužot ar dzimumu saistītus stereotipus un veicinot izmaiņas sabiedrības uztverē un attieksmē pret sievietēm un meitenēm, var tikt glābtas dzīvības un mazinātas cilvēku ciešanas.
Valstīm, kurām konvencija ir saistoša, ir pienākums izglītot sabiedrību, tostarp zēnus un vīriešus, vairot sabiedrības izpratni un apmācīt attiecīgos profesionāļus darbam ar sievietēm, kas cietušas no vardarbības, vai sievietēm, kurām draud vardarbība, un cieši sadarboties ar specializētajām nevalstiskajām organizācijām.
Ir jābeidz ignorēt seksuālās uzmākšanās un seksuālās vardarbības problēma.
Ja esat cietusi no seksuālās uzmākšanās vai vardarbības, es jūs lūdzu saņemties un ziņot policijai.
Es zinu, cik ļoti sāp, kad jācieš no vardarbības, un vēlos teikt: cietušajiem nepietiek ar mierinājuma vārdiem.
Ir pienācis laiks atzīt problēmas apmēru un mūsu krimināltiesību sistēmām strādāt kopā, lai panāktu sieviešu drošību uz ielām, mājās un darba vietā.
Pievienošanās Stambulas konvencijai ļaus mums efektīvāk vērsties pret seksuālu vardarbību un palīdzēs sievietēm, kas cietušas no šādiem noziegumiem, nodrošinot nepieciešamo likumdošanu, atbalstu un palīdzību neatkarīgi no tā, kur Eiropas Savienībā viņas dzīvo.
__________
* Raksta autore - Vera Jourova, ES komisāre tieslietu, patērētāju un dzimumu līdztiesības jautājumos.
Raksts tapis sadaļai “Eiropas Savienība”, kas tiek veidota sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā.