Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šoible ir viens no pieredzes bagātākajiem un ietekmīgākajiem politiķiem ne tikai Vācijā, bet arī Eiropā kopumā. Tādēļ baumas, ka Šoible it kā vēloties ar laiku mazināt Eiropas Komisijas pilnvaras, daudzos Briselē ir izraisījušas pārsteigumu un interesi.
Vairāki izdevumi raksta, ka Šoible nesenajā finanšu ministru sanāksmē ir sacījis, ka, ja gadījumā Briselei ar laiku tiks piešķirtas vēl lielākas pilnvaras, tad Eiropas Komisijai būtu jāatsakās no daļas esošo tiesību un uzdevumu. Šī ideja esot izskanējusi, kad ministri apsprieda tā dēvēto Piecu prezidentu ziņojumu. Tas paredz vairākus soļus, kam būtu jāveicina turpmākā eirozonas valstu integrācija. Līdz ar ko palielinātos arī Briseles pilnvaras un loma.
Tādēļ, pēc Vācijas finanšu ministra domām, šādā gadījumā, piemēram, konkurences uzraudzības jautājumi būtu jānodala un jādeleģē atsevišķai neatkarīgai iestādei. Līdzīga sistēma darbojas Vācijā un arī Latvijā.
Lūgta komentēt šo informāciju, Eiropas Komisijas preses sekretāre Mina Andrejeva sacīja, ka Brisele esot priecīga par to, ka komisijas priekšsēdētāja Junkera un citu sagatavotais Piecu prezidentu ziņojums ir izraisījis plašas diskusijas.
„Es gribētu pasvītrot, ka priekšsēdētājs Junkers pazīst Volfgangu Šoibli jau gadu desmitiem un uzskata viņu par vienu no pārliecinātākiem un pārliecinošākiem eiropiešiem. Tādēļ viņš ar patiesu un draudzīgu interesi seko visām idejām, ko Šoibles kungs piedāvā,” saka Mina Andrejeva.
Tomēr EK preses sekretāre atteicās komentēt medijos izskanējušo informāciju, jo tās esot vien baumu atblāzmas.
Andrejeva nepiekrita arī tam, ka Junkera vēlme aktīvāk iesaistīt esošo Eiropas Komisiju politiskajās spēlēs būtu radījusi kādas problēmas.
„Jā, mēs varam teikt, ka esošā Eiropas Komisija ir vairāk politiska. Bet vai tas nozīmē, ka mēs aizstāvam kādas vienas partijas intereses? Nē, tas to nenozīmē. Politiskāka komisija gluži vienkārši nozīmē, ka mēs skaidri apzināmies, ko cilvēki Eiropā vēlas un sagaida no mums. To jūs varat labi redzēt, piemēram, mūsu priekšlikumos migrācijas, enerģētikas un digitālajā jomā. Un es varu nosaukt arī citus piemērus,” uzsver Andrejeva.
Līdz šim Eiropas Komisija, ko varētu salīdzināt ar Eiropas līmeņa valdību, ir bijusi diezgan tehnokrātiska. Tās komisāri reti iesaistījās politiskās cīņās ārpus savas tiešās kompetences. Arī saskaņā ar likumu, galvenais komisijas uzdevums būt par Eiropas pamatlikumu sargu. Tomēr Junkers vēlējās, lai komisāri aktīvāk iesaistītos politiskajās diskusijās dažādos jautājumos, nodrošinot ciešāku saikni ar vēlētājiem. Tomēr nebūt ne visiem šādas politiskās spēles iet pie sirds.