Ar asiņainajiem notikumiem Sūsā, kad ar automātu bruņojies džihādistu grupējuma “Islāma valsts” loceklis sarīkoja slaktiņu it kā labi apsargātā kūrortā, Tunisijas plaukstošā tūrisma nozare saņēma pēdējo triecienu.
Tā bija jau krietni saļodzījusies pēc pavasarī notikušās apšaudes galvaspilsētas Tunisas Bardo muzejā, kur arī vairums upuru bija tūristi, bet tagad šķiet, ka valstī vairs nekur nav droši. Lidostas pārpilda galvenokārt ceļotāji no Eiropas, kurus faktiski evakuē. Galvenie cietēji ir gandrīz pusmiljons tūrisma sektorā strādājošie.
“Šis uzbrukums mūs ietekmē graujoši. Īpaši mūsu biznesu ar tūristiem. Mums ir ģimenes, kas jābaro. Tagad atliek vien lūgt dievu,” stāstīja vietējā veikala īpašnieks Nadžibs Kaja.
“Situācija ir tāda, kā ir. Mums nāksies meklēt citu nodarbošanos vai pamest valsti. Es varētu doties uz Itāliju vai Franciju, bet daudziem nav tādas iespējas. Viņi sāks zagt vai tirgot narkotikas. Citi, īpaši jaunieši, pievienosies džihādistiem, jo pēc smadzeņu skalošanas domās, ka darīs dievam tīkamu darbu,” uzskata viesmīlis Akrams Melads.
Lai uzlabotu džihādistu identifikāciju un kopējo drošības situāciju, vairākas rietumvalstis, pirmkārt Francija un Lielbritānija, kuru pilsoņi visvairāk cieta uzbrukumā, sūta savu speciālistu komandas uz Tunisiju un plāno vēl vairāk aktivizēt cīņu pret “Islāma valsti” par kuras dalību ar Sūsas incidentu saistītu terorakotu virknē Francijā un Kuveitā pagājušajā piektdienā šaubu neesot.
“Mēs strādāsim ar citiem kolēģiem šeit un citās valstīs saistībā ar šo problēmu. Mēs ņemsim vērā pasākumus, ko īstenos tunisiešu kolēģi, un skatīsimies, kāds būs to iespaids nākotnē. Tad arī domāsim, vai mainīt pašreiz noteiktos ieteikumus mūsu pilsoņiem uz šejieni nebraukt,” pauda Lielbritānijas iekšlietu ministre Tērēza Meja.
Jau ziņots, ka Tunisijas policija pirmdien arestējusi pirmos cilvēkus, kuri varētu būt līdzzinātāji vai piedalījušies džihādistu uzbrukuma rīkošanā. Atbildību par notikušo uzņēmies džihādistu grupējums “Islāma valsts”, norādot, ka uzbrukuma mērķis bija to valstu pilsoņi, kas iesaistītas uzlidojumos grupējuma pozīcijām Irākā un Sīrijā.
Martā uzbrukumā muzejam Tunisā tika nogalināti 20 ārvalstu tūristi. Valdība tagad nolēmusi slēgt 80 valsts nekontrolētas mošejas, jo uzskata, ka tieši tur notiek kūdīšana uz vardarbību.