Katovices starptautiskais izstāžu centrs ir Polijas otrais lielākais izstāžu haļļu komplekss, kur regulāri notiek plaši apmeklētas izstādes. Tā bija arī 2006.gada 28.janvārī – piedalīties un apmeklēt pasta baložu izstādi bija sabraukuši cilvēki no daudzām Eiropas valstīm. Aculiecinieki atceras: tajā vakarā daudz sniga un bija auksts – ap mīnuss 20 grādiem. Novakarē, kad hallē atradās ap 700 cilvēku, neizturot sniega un ledus spiedienu, iebruka lielākā daļa izstāžu zāles jumta.
Bija liels psiholoģisks spiediens. Esam strādājuši, riskējot ar savu dzīvību un veselību, jo pastāvēja iespēja, ka palikusī konstrukcija var sabrukt jebkurā brīdī. Vēlāk runājām ar psihologu, taču atmiņās tā nakts joprojām palikusi," saka glābējs Tomašs Dzehčažs, kurš viens no pirmajiem ieradās negadījuma vietā.
Žurnālists Gžegožs Sopņevskis stāsta, ka vajadzēja paiet vairākām dienām, lai sabiedrība pa īstam saprastu, kas noticis.
Pēc traģēdijas izstāžu halle tika nojauktā pilnībā, un arī patlaban, jau astoņus gadus pēc traģēdijas, vieta ir tukša. Pēc traģēdijas tika apsvērta ideja uzbūvēt memoriālo parku, taču pirms gada izstāžu centrs pilnībā pārgāja privātās rokās un vieta palika pamesta.
Aptuveni 100 metru attālumā no traģēdijas vietas ir uzstādīts piemineklis bojāgājušo piemiņai.
Uzreiz pēc negadījumā tika ierosināta krimināllieta. Pirmie aresti sekoja jau pēc trim nedēļām, bet pirmās apsūdzības – sešus mēnešus pēc traģēdijas. Izmeklēšana turpinājās pusotru gadu un kopumā tika nopratināti ap diviem tūkstošiem cilvēku, apsūdzības izvirzītas 12 cilvēkiem, tostarp arhitektiem un ēkas pārvaldītājas kompānijas amatpersonām. Izmeklētāji secināja, ka ir vairāki katastrofas iemesli. Primārais – kļūdas projektā, kas vairākkārt mainīts, lai samazinātu būvniecības izmaksas. Tāpat ēkas īpašnieki un pārvaldītāji drošības jautājumos izturējās ļoti pavirši.
Polijas prokuratūras pārstāve uzsver: apsūdzētajiem tika piespriesti reāli cietumsodi, taču viņi vairākkārt iesniedza apelācijas, tāpēc Katovices traģēdijas tiesu procesi joprojām turpinās.
Kaut arī bojā gājušo radinieki un negadījumā cietušie saņēmuši kompensācijas, cilvēki uzskata, ka valsts ir izdarījusi pārāk maz.
Aleksandrs Malčers traģēdijā zaudēja abus brāļus. Aleksandrs ir ārsts un negadījuma vakarā pats piedalījās glābšanas darbos.
Tie cilvēki, kuri šeit Katovices traģēdijā zaudēja dzīvību, ir izglābuši dzīvību daudziem simtiem citu cilvēku, jo pēc tā negadījuma daudz kas ir mainījies. Uzreiz pēc traģēdijas un arī joprojām liela uzmanība tiek pievērsta sniegam uz jumta. Es domāju, ka arī pie jums daudz kas mainīsies, un tas ir svarīgi, lai mācības būtu," saka Aleksandrs.
Atšķirībā no Latvijas gadījuma, pēc Katovices traģēdijas neviens politiķis nav uzņēmies atbildību, kaut arī sabiedrība to ir gaidījusi.