ĪSUMĀ:
- Šonedēļ Sīrijā, Idlibas provincē, nogalināti 33 Turcijas karavīri.
- Pēc tam Turcija paziņoja, ka „atver robežas vārtus” bēgļiem uz Eiropu.
- Pēc tam tūkstošiem bēgļu no Sīrijas, Pakistānas, Irānas un Irākas devās uz Turcijas – ES robežu.
- Grieķija: robežsargi bloķējuši simtiem migrantu ienākšanu valstī.
- ES cer, ka Turcija pildīs savu daļu no migrācijas vienošanās.
- Turcija nav oficiāli informējusi ES par jebkādām izmaiņām.
- ES aicina uz situācijas deeskalāciju.
- Sīrijas režīma un Krievijas ofensīvas dēļ mājas pametuši simtiem tūkstoši cilvēku.
- Turcijā jau atrodas aptuveni 3,6 miljoni sīriešu bēgļu.
- Ankara brīdinājusi, ka ar jaunu bēgļu vilni tā nespēs tikt galā.
Pēc uzbrukuma Idlibas provincē, kur dzīvību zaudējuši 33 Turcijas armijas karavīri, Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans bija sarīkojis ārkārtas sanāksmi. Pēc tās varasiestādes nolēmušas „atvērt robežas vārtus” bēgļiem uz Eiropu.
Šī paziņojuma rezultātā tūkstošiem bēgļu un nelegālo imigrantu no Sīrijas, Pakistānas, Irānas un Irākas virzās Turcijas un Eiropas Savienības (ES) robežas virzienā.
Mediji ziņo, ka dažādu valstu bēgļi un nelegālie imigranti, kas atrodas Turcijas teritorijā, sākuši pulcēties lielās grupās un doties robežas virzienā.
Grieķija jau paziņojusi, ka tās robežsargi piektdien, 28. februārī, bloķējuši simtiem migrantu ienākšanu valstī.
Uz jaunākajiem notikumiem Sīrijā un Turcijā reaģējusi arī Eiropas Savienība. Tā paudusi cerību, ka Turcija pildīs savu daļu no vienošanās par migrācijas plūsmas ierobežošanu no Sīrijas pēc bīstamās militārās eskalācijas šajā valstī.
Lai gan mediji ziņojuši par robežu vārtu atvēršanu bēgļiem, bloka preses pārstāvis Pēters Stano sacīja, ka Turcijas amatpersonas nav oficiāli paziņojušas Briselei, ka vienošanās būtu mainīta.
„Pastāv risks iekļūt ļoti bīstamā, plaša mēroga militārā konfrontācijā. Tādēļ mēs aicinām visas puses uz deeskalāciju un konfrontācijas pārtraukšanu. Ne tikai tāpēc, ka tas rada lielu postu, bet arī neizsakāmas civiliedzīvotāju ciešanas Idlibā. Tas tālāk rada migrantu plūsmas uz Turciju un no Turcijas,” norādīja Stano.
“Kas attiecas uz informāciju vai spekulācijām par migrantu plūsmām, gribu uzsvērt, ka nav bijis oficiāla paziņojuma no Turcijas puses par jebkādām izmaiņām saistībā ar migrācijas vienošanos.
Mēs sagaidām, ka Turcija pildīs savu vienošanās daļu. Mēs publiskajā telpā dzirdam ziņas par migrantu kustību Turcijā, bet sākumā mums pašiem jāveic savi novērojumi koordinācijā ar dalībvalstīm un aģentūrām. Mēs to darām un cieši tam sekojam,” uzsvēra Stano.
Sīrijas režīma un Krievijas izvērstās ofensīvas dēļ Sīrijas ziemeļrietumos savas mājas pametuši simtiem tūkstošu cilvēku, dodoties Turcijas virzienā.
Turcijā jau atrodas aptuveni 3,6 miljoni sīriešu bēgļu, un Ankara brīdinājusi, ka ar jaunu bēgļu vilni tā nespēs tikt galā.
Tikmēr piektdien uz ārkārtas sēdi sanāca arī 29 NATO dalībvalstu vēstnieki. NATO Turcijai piedāvājusi solidaritāti un atbalstu, taču neapsolīja konkrētus pasākumus Turcijas spēku aizsargāšanai.
Turcijas prezidents notikumu attīstību piektdien, 28. februārī, pārrunājis ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Abi vienojušies, ka Idlibas provincē ir nepieciešama labāka koordinācija. Krievijas Aizsardzības ministrija skaidroja, ka Turcijas karavīri „atradās teroristu grupējumu kaujas formējumos” un nav ziņojuši par savu atrašanos rajonā. Taču Turcija noraidīja Krievijas skaidrojumu par notikušo incidentu.
Šomēnes notikušie Sīrijas armijas uzbrukumi izraisījuši asu vārdu apmaiņu starp Turciju un Krieviju. Erdogans iepriekš paziņojis, ka plāno 5. martā sarīkot tikšanos ar Krievijas, Francijas un Vācijas līderiem, lai apspriestu situāciju, ko izraisījusi konflikta eskalācija.