«Re:Check»: Populāri ASV propagandisti palīdz izplatīt prokremlisku dezinformāciju par Ukrainu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 9 mēnešiem.

Dezinformācijai par Ukrainu lielākoties kājas aug Krievijā, taču to izplatīt pasaulē efektīvi palīdz arī vairāki konservatīvi amerikāņu propagandisti. "Re:Check" analizēja divus nesenus piemērus.

Pirms dažām nedēļām ASV telekanāla "Fox News" raidījumā "Tucker Carlson Tonight" viesojās Kendisa Ouensa. "Fox News" viņu piesaka kā podkāsta jeb raidieraksta vadītāju. Patiesībā Ouensa ir ļoti populāra dezinformatore, kas regulāri izplata Kremļa naratīvu par iebrukumu Ukrainā. Šoreiz viņa stāstīja, ka Ukrainas amatpersonas ASV sūtīto atbalstu izmanto, lai pirktu nekustamos īpašumus Šveicē.

"Ja tu gribi zināt, kur tā nauda aiziet, – es pāris nedēļas biju Eiropā, un cilvēki stāsta, ka Ukrainas amatpersonas pērk nekustamo īpašumu Šveicē," sacīja Ouensa.

Šveices žurnālisti šos melus atspēkoja jau vasarā – tie nākuši no kāda prokremliska blogera, kurš bija safabricējis zemesgrāmatu dokumentus. Taču tie noderēja, lai kārtējo reizi stāstītu, ka ASV šķērdē naudu Ukrainai. Jau nākamajā dienā pēc "Fox News" sižeta to pārpublicēja Krievijas valsts kanāli. Tajos šie meli tika pasniegti kā "lielo ASV mediju ziņas".

Par ukraiņu it kā Šveicē iepirktajiem īpašumiem stāstīja arī Latvijas dezinformatori. Piemēram, sīkpartijas "Tautas kalpi Latvijai" līderis Aivars Smans

Viņš izteicās: "Redzat, kā laiki mainās? Agrāk krievi pirka Šveicē, viss bija lieliski. Viņi bija labi un patīkami viesi. Viņus tur cienīja. Tagad laiki pamainījušies. Ukrainas amatpersonas ļoti ātri noformulēja savas iespējās, dodas tur un pērk nekustamos īpašumus."

Smans video nestāsta, kur ņēmis informāciju. Uz "Re:Check" jautājumu atbildēja, ka par to runājot jau minētais "Fox News". Mediju magnāta Rūperta Mērdoka ģimenes kontrolētais telekanāls ir viens no skatītākajiem ASV.  Taču tā raidījumos regulāri izskan nepatiesa informācija, dažāda veida sazvērestības teorijas, kā arī Kremļa vēstījumi par karu Ukrainā. Pētnieki un žurnālisti kanālu raksturo kā propagandas organizāciju, kas atbalsta ASV Republikāņu partiju, it sevišķi bijušo prezidentu Donaldu Trampu.

Cits piemērs ir populārais stāsts par Ukrainas prezidenta sievas Olenas Zelenskas iepirkšanos Parīzē. Dienā, kad Zelenska tikās Parīzē ar Francijas pirmo lēdiju un piedalījās ziedojumu vākšanas pasākumos, kāds cilvēks "Twitter" ierakstīja sekojošo: "Zelenska, dodoties cauri Parīzei, varētu būt samaksājusi ap 40 tūkstošiem eiro vienas stundas laikā Monteņa avēnijā."

Monteņa avēnija ir dārgu apģērbu veikalu iela Parīzes centrā. Taču šī ziņa ir izdomāta, to noliedza arī Ukrainas prezidenta administrācija. Par spīti pierādījumu trūkumam, šo stāstu publicēja vairāki ASV klikšķu ziņu portāli. Pāris dienas vēlāk šos melus sāka izplatīt arī Krievijas un Baltkrievijas ziņu vietnes. Meli kā fakts pārstāstīts arī vairākos sociālo mediju ierakstos latviešu valodā. Piemēram, viens no tiem vēsta: "Kad kādam par kara ciešanām nav nekas zināms, kamēr pašas tauta sēž aukstumā un tumsā. Elite laimīgi smaida fotosesijās žurnālistiem un šopingo!"

Savā raidījumā par Zelenskas it kā dārgo iepirkšanos Parīzē stāstīja arī iepriekšminēta ASV dezinformatore Kendisa Ouensa. Raidījuma fragmentu "YouTube" redzējuši vairāk nekā miljons cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti