Beļģijas galvaspilsētā Briselē ir sākusies divu dienu konference, veltīta Sīrijai, kurā atkal meklē politisko risinājumu krīzei, kā arī cer savākt palīdzības naudu Sīrijas vajadzībām. Konferenci rīko Eiropas Savienība un ANO, un tajā piedalās vairāk nekā 80 valstu un organizāciju delegācijas.
„Pēdējie cilvēki Alepo” ir Oskara balvai nominēta dokumentālā filma par glābēju kustības „Baltās ķiveres” darbu un ikdienu Sīrijas pilsētā Alepo. Tā dodas uz vietām, kur tikko kritušas bumbas un gruvešu kaudzēs ir aprakti cilvēki. Tas ir skaudrs darbs, kuru šajā Sīrijas nedēļā izrāda Briselē.
Filmas režisors Firass Fajads ir atbraucis filmai līdzi. Viņš ir sīrietis, kurš divas reizes ir bijis režīma cietumā un tagad valstī neuzturas pastāvīgi. Dzīvo Turcijā un Eiropā, bet ceļo uz Sīriju, kā viņš saka, pa viņam vien zināmiem ceļiem, jo režīma pretinieki to ātri iemācās.
Briselē šajās divās dienās Eiropas Savienības un ANO rīkotajā starptautiskajā konferencē būs daudz viedokļu, ko starptautiskā sabiedrība var darīt Sīrijas glābšanai.
Režisors Firass Fajads neuzskata, ka kaut kas mainīsies: „Visam, kas tagad var atbalstīt un pievērst uzmanību Sīrijai, ir nozīme. Taču manī vairs nav īstas ticības, ka kaut kas varētu mainīties.
Mēs šo vēsturi jau esam redzējuši gan Irākā, gan Afganistānā. Esam redzējuši, ka daudzviet viss paliek tāpat – diktatori, cilvēku nogalināšanas, ka tiek pielietoti ķīmiskie ieroči un nav nekādas reakcijas.”
To, ka, redzot Sīriju ieejam konflikta astotajā gadā bez miera sarunu progresa, optimismam ir maz vietas, atzīst arī ANO īpašais sūtnis Sīrijas lietās Stafans de Mistura. Viņš uzsver, ka militārs spēks risinājumu nedod.
„Dažās pēdējās nedēļās un dienās mēs paši savām acīm esam redzējuši, ka militārās uzvaras un teritoriju atgūšana nenes politisko risinājumu. Pilnīgi pretēji – mēs šobrīd atkal piedzīvojam ārkārtīgi smagu brīdi.
ANO Drošības padome ir spējusi samazināt temperatūru, kas draudēja uzkāpt ārkārtīgi bīstamā līmenī. Katram prātā ir savs politiskais risinājums, un šeit ir vieta ārkārtīgi augsta līmeņa diplomātijai,” saka ANO īpašais sūtnis Sīrijas lietās.
Konferences pirmā diena Briselē ir veltīta Sīrijas pilsoniskajai sabiedrībai, kopā pulcējas nevalstisko organizāciju pārstāvji - gan tie, kuri strādā ar Sīrijas jautājumiem ārpus tās, gan tie, kuri uzturas valstī.
Savukārt trešdien, 25.aprīlī, Sīrijas konferences otrajā dienā sagaida politiskus lēmumus, arī dalībvalstu apņemšanos piešķirt līdzekļus.
Aicinātas vairāk nekā 80 valstu un organizāciju delegācijas. Aizvadītajā gadā līdzīgā konferencē Briselē donorvalstis apņēmās ziedot Sīrijai 9 miljardus eiro.
Vislielākā ziedotāja joprojām ir Eiropas Savienība, kura kopš Sīrijas kara sākuma ir atvēlējusi jau 10 miljardus eiro, lielākoties humānajām vajadzībām, kā arī uzņem Sīrijas bēgļus.
Sīrijas valdības delegācija Briseles konferencē, līdzīgi kā iepriekšējā gadā, nav aicināta piedalīties.