Labrīt

EK skaidros riskus «Rail Baltica» trases novietojuma maiņai Salacgrīvas novadā

Labrīt

Cilvēkiem ar invaliditāti pielāgoti vien daži vilcieni

Kauju par Mosulu prognozē mēnešiem ilgu

Kauju par Mosulu prognozē mēnešiem ilgu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Šīs nedēļas sākumā Irākas armija ar kurdu kaujinieku un starptautiskās koalīcijas atbalstu uzsāka ilgi gaidīto operāciju Mosulas pilsētas atbrīvošanai. Šī pilsēta jau divus gadus atrodas radikālā grupējuma „Daīš” kaujinieku kontrolē, un tieši šeit savulaik grupējuma līderis pasludināja kalifātu jeb valsti, kurā darbojas šariata likumi.

Kopumā operācijā iesaistījušies vairāki desmiti tūkstoši karavīru, taču gan irākiešu varas iestādes, gan drošības eksperti prognozē, ka operācija būs ilga un sarežģīta.

Operācijas sākums sakrita ar laiku, kad Briselē uz tikšanos bija pulcējušies Eiropas Savienības (ES) un Irākas sadarbības padomes pārstāvji. Šīs diskusijas laikā galvenā uzmanība tika pievērsta Irākas neatliekamajiem humānajiem un stabilizācijas izaicinājumiem, kā arī ilgtermiņa vajadzībām.

Kā pēc šīs tikšanās norādīja Irākas ārlietu ministrs Ibrahims al Džafari, viņa valstij ir nepieciešama palīdzība. „Mēs vēlamies saņemt lielāku atbalstu no demokrātiskajām valstīm, kuru priekšējās rindās ir ES. Visas valstis vēlas mieru un drošību, un Irāka vēlas to pašu. Mēs jau esam saņēmuši lielu palīdzību un, ja mēs izvērtējam šīs militārās operācijas vajadzības un šādas operācijas sekas, var teikt, ka šī būs ļoti dārga operācija,” sacīja al Džafari.

No savas puses ES augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni uzsvēra to ieguldījumu, kuru cīņā pret grupējumu „Daīš” jau ir sniegusi starptautiskā koalīcija. Mogerīni arī paskaidrojusi, kā izpaudīsies ES palīdzība gan Irākas atbrīvotajās teritorijās, gan Mosulas operācijas laikā, gan pēc tās, cerams, veiksmīga noslēguma.

„ES ir daļa no šīs koalīcijas, sniedzot nevis militāru, bet gan humānu un stabilizācijas palīdzību. Šajā kritiskajā brīdī ES apstiprina, ka tā stingri stāv līdzās Irākas varas iestādēm un irākiešu tautai,” norādīja Mogerīni.

„Mēs aktīvi atbalstīsim šo operāciju, piemēram, sniedzot humāno palīdzību cilvēkiem, kuri kauju dēļ ir spiesti doties bēgļu gaitās, gan apmierinot viņu neatliekamās vajadzības, gan ilgākā termiņā nodrošinot, piemēram, izglītību pārvietotajiem bērniem. Mēs arī zinām, ka stabilizācija pēc militārās kampaņas ir tikpat svarīga kā pati militārā kampaņa. Mēs fokusēsimies galvenokārt uz spridzekļu aizvākšanu, kas ir viens no galvenajiem priekšnoteikumiem, lai pārvietotās personas varētu atgriezties savās dzīvesvietās,” sacīja ES augstā pārstāve ārlietās.

Ministru tikšanās laikā sadarbības padome diskutējusi arī par nepieciešamību veicināt politisko, ekonomisko un pilsonisko iekļaušanos, stiprinot Irākas demokrātiju un cilvēktiesības, veicinot ekonomiku un tirdzniecību, kā arī nodrošinot to, ka Irāka pilnībā izmanto savu enerģētikas potenciālu.

Iepriekš minētie uzdevumi galvenokārt ir saistāmi ar Irākas iekšpolitiskajām norisēm, bet  ne mazāk svarīgs jautājums ir arī attiecības ar Irākas kaimiņvalstīm, piemēram, Sīriju, kurā grupējuma „Daīš” pozīcijas ir daudz spēcīgākas.

Šie jautājumi ceturtdien tiks izskatīti starptautiskā konferencē Francijā, kurā arī tiks diskutēts par Irākas nākotni pēc gaidāmās Mosulas atbrīvošanas. Kā paziņojis konferences namatēvs, Francijas ārlietu ministrs Žans Marks Ero, ir iespējams uzvarēt karu, taču ir nepieciešams darīt visu iespējamo, lai izcīnītu arī mieru.

Pēc ministra vārdiem, konferencē tiks aktīvi diskutēts par to, kāda varētu būt kaujinieku rīcība gadījumā, ja Mosula kritīs. Tiek pieļauts, ka daļa no kaujiniekiem ar visu bruņojumu varētu censties meklēt patvērumu Sīrijas pilsētā Rakā. Ir izskanējušas arī bažas, ka daļa no Mosulā un tās apkārtnē karojošajiem „Daīš” kaujiniekiem, kuru vidū var būt līdz pat 2500 eiropieši, varētu drīzumā atgriezties savās Eiropas valstīs. ES drošības komisārs Džulians Kings ir brīdinājis, ka Eiropai var rasties jauni, nopietni terorisma draudi un blokam ir jābūt gatavam uz tiem reaģēt.

Vēl pirms dažām dienām Eiropas komisijas prezidents Žans Klods Junkers brīdināja, ka joprojām pastāv teroristu spraugas iekļūšanai ES, tāpēc būtu nepieciešams atkal aktualizēt diskusijas par Eiropas ceļošanas informācijas un autorizācijas sistēmu. Sagaidāms, ka Junkers šīs sistēmas projektu varētu prezentēt jau novembrī.

Jau vēstīts, ka kauja par Mosulas atbrīvošanu liek arī uztraukties vairākām Eiropas valstīm, pirmkārt Francijai un Beļģijai. Tās sagaida to vairāku simtu vai pat tūkstošu pilsoņu atgriešanos, kuri savulaik pievienojušies džihādistiem.

Irākas otru lielāko pilsētu Mosulu džihādisti kontrolē divus gadus. Pēdējos mēnešos Irākas spēki, kurus atbalsta ASV vadītās koalīcijas aviācija, ir atkarojuši no islāmistiem plašas teritorijas un vairākas apdzīvotas vietas.

Irākas arābu un kurdu spēki ar ASV vadītās koalīcijas atbalstu jau vairākus mēnešus virzās tuvāk Mosulai. ANO lēš, ka tur joprojām varētu būt ap miljons iedzīvotāju.

Irākas armija jūlijā ieņēmusi stratēģiski nozīmīgo Fallūdžas pilsētu valsts vidienē. Tā kopš 2014.gada janvāra atradās grupējuma "Islāma valsts" kontrolē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti