Lai Žans Klods Junkers iegūtu Eiropas Parlamenta (EP) atbalstu, bija nepieciešamas 376 balsis, bet bijušais Luksemburgas premjerministrs izpelnījās vairāk - 422. Savukārt, 250 deputāti balsoja pret. Process notika aizklāti, katram deputātam iemetot savu biļetenu balsošanas urnā.
„Vēsturiski,” kā vēlāk sacīja EP prezidents Martins Šulcs, jo vēl nekad iepriekš Eiropas Parlaments šādi nebija iecēlis komisijas vadītāju, līdz šim to izraudzījās šaurā līderu lokā. Bet šogad pirmo reizi, saskaņā ar Lisabonas līgumu EK vadīja vietai savu kandidātu pieteica tas politiskais spēks, kas ieguvis vislielāko atbalstu Eiropas Parlamenta vēlēšanās, šajā gadījumā Eiropas Tautas Partija.
Vairāku stundu debatēs vēl pirms balsojuma, ko Junkers sāka ar uzrunu un savas komisijas darba vīziju, viņš izpelnījās gan atbalstu, gan asu kritiku, aplausus un arī svilpienus, galvenokārt no eiroskeptiskajiem deputātiem, īpaši uz Junkera teikto, ka eiro aizsargā Eiropu.
Junkeru atbalstīja viņa paša pārstāvētā centriski labējā Eiropas Tautas Partija, sociālisti, kuri ieguvuši EP prezidenta vietu, arī liberāļi. Bet pret viņu iestājās EP trešā ietekmīgākā partija, Eiropas konservatīvie un reformisti, eiroskeptiķi un galēji kreisie. „Manas grupas dalībnieki joprojām nav pārliecināti, ka jūs esat īstais cilvēks, kam jāvada Eiropas reformas. Es ceru, ka dažos nākamajos gados jūs pierādīsiet, ka esam kļūdījušies,” sacīja Konservatīvo un reformistu grupas vadītājs Saijeds Kamals.
Junkera ievēlēšanu amatā jau steigušies sveikt vairāki Eiropas līderi, kamēr viņa kandidatūras lielākais pretinieks Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons atkārtojis jau līdz šim sacīto: „Es Eiropas Savienības līderiem sacīju, ka viņi piedzīvos brīdi, kad viņi nožēlos komisijas prezidenta izraudzīšanās jauno procesu.”
59 gadus vecais Junkers, kurš iepriekš bijis Luksemburgas premerministrs, amatā nomainīs līdzšinējo Eiropas Komisijas prezidentu portugāli Žozē Manuelu Barrozo.
59 gadus vecais Junkers amatā nomainīs līdzšinējo Eiropas Komisijas prezidentu portugāli Žozē Manuelu Barrozo.
Jaunais komisijas sastāvs darbu sāks novembrī, un pats Junkers iepriekš ir paudis, ka vēlētos zināt pilnīgu dalībvalstu izvirzīto komisāru ainu līdz mēneša beigām, lai varētu sadalīt atbildības portfeļus.
Iespējams, portfeļu sadalījumam jau trešdien pievērsīsies Eiropas Savienības līderi, kas īpašā sanāksmē tiksies Briselē, lai vienotos par nākamā augstā pārstāvja ārlietās un Eiropadomes vadītāja izraudzīšanos.