Irākas spēki grasās atkarot džihādistu «galvaspilsētu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Irākas spēki pirmdien, 17. oktobrī, sākuši militāru operāciju, lai atbrīvotu džihādistu grupējuma "Islāma valsts" sagrābto Mosulas pilsētu. 

Mosulas pilsēta Irākas ziemeļos teroristu grupējuma „Islāma valsts” rokās nonāca pirms diviem gadiem un tieši šajā pilsētā grupējuma līderis Abu Bakrs al Bagdadi pasludināja kalifātu jeb valsti, kurā valda šariata likumi. Šis kalifāts izplešas grupējuma ieņemtajās teritorijās gan Irākā, gan Sīrijā.

Irākas premjerministrs Heidars al Abadi televīzijas uzrunā paziņojis, ka uzvaras stunda ir situsi, paužot cerību, ka drīz pienāks tas brīdis, kad visu reliģiju pārstāvji atkal varēs dzīvot kopā un kopīgiem spēkiem izdosies sakaut radikālos kaujiniekus.

“Mani dārgie tautieši, mīļie dēli Mosulā. Tuvojas uzvaras stunda, ir pienācis laiks atbrīvot Mosulu. Šodien es apliecinu sākumu varonīgai operācijai, lai atbrīvotu jūs no “Islāma valsts”,” uzrunā iedzīvotājiem paziņoja premjers.

“Ar dieva svētību mēs satiksimies Mosulā, lai atzīmētu atbrīvošanu un savu pestīšanu no  džihādistiem, lai mēs varētu dzīvot  atkal kopā, visu reliģiju pārstāvji  mūs atjaunotajā pilsētā,” sacīja al Abadi.

Ārvalstu informācijas aģentūras vēsta, ka pilsētas virzienā dodas liels skaits tanku, kurus atbalsta artilērija un ASV vadītās koalīcijas gaisa spēki. Kā prognozē analītiķi, šī operācija būs ļoti sarežģīta un var turpināties vairākas nedēļas vai pat mēnešus.

Premjerministrs al Abadi paziņojis, ka operāciju pašā Mosulas pilsētā īstenos tikai valdības spēki un irākiešu policija, tādējādi cenšoties kliedēt bažas par to, ka sadursmes var izvērsties plašākā starpkonfesiju konfliktā.

 Netālu no pilsētas atrodas arī Turcijas karavīri. Tas sarežģījis attiecības starp Ankaru un Bagdādi. Irākas premjers vairākkārt ir pieprasījis, lai turku spēki pamet valsti. Viņiem liegts piedalīties pilsētas atbrīvošanas operācijā.

Vašingtonas Tuvo Austrumu politikas institūta eksperts Maikls Naits britu raidsabiedrībai BBC prognozējis, ka operācija, visticamāk, notiks vairākās fāzēs. Sākotnējā posmā tiks izveidota operācijas loģistikas bāze Kaijaras gaisa spēku bāzē. Pēc tam sekos straujāki uzbrukumi pilsētas nomalēm ar pauzēm piegāžu saņemšanai.

Naits arī prognozē, ka izšķirošā cīņa par Mosulu varētu sākties vien novembrī vai decembrī, taču pašlaik vislielākais izaicinājums uzbrūkošajiem spēkiem esot lielais civiliedzīvotāju skaits.

Sākoties Irākas pilsētas Mosulas atbrīvošanas operācijai,  Apvienoto Nāciju Organizācija ir paudusi bažas par aptuveni pusotru miljonu reģionā dzīvojošajiem cilvēkiem, no kuriem Mosulā palikuši vairs tikai aptuveni 700 tūkstoši. Salīdzinājumam, pirms Mosulas nonākšanas grupējuma „Islāma valsts” rokās, tur dzīvoja aptuveni divi miljoni cilvēku. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

ANO ģenerālsekretāra vietnieks humānās palīdzības jautājumos Stīvens O'Braiens  brīdināja, ka pastāv "ārkārtēji draudi, ka Mosulā ģimenes varētu nokļūt krustugunīs vai kļūt par snaiperu mērķi". Viņš pieļāva iespēju, ka atkarībā no kauju intensitātes sliktākajā gadījumā savas mājas varētu būt spiesti atstāt pat miljons cilvēku. 

Sākotnējie aprēķini liecina, ka aptuveni 7 līdz 8 tūkstošiem radikālo kaujinieku pretī stāsies no 25 līdz pat 60  tūkstošiem koalīcijas kareivju. Raidsabiedrība CNN informē, ka „Islāma valsts” kaujinieki aktīvi dedzinot ar naftu piepildītas tvertnes, lai radītu melnus dūmus un apgrūtinātu aviācijas triecienus pa viņu pozīcijām. Tāpat esot izveidot plašs tuneļu tīkls izkļūšanai no pilsētas, un daudzi no ievainotajiem kaujiniekiem jau esot devušiem meklēt patvērumu grupējuma faktiskajā galvaspilsētā – Rakkā, Sīrijā.

Amatpersonas uzskata, ka Mosulas atgūšana nozīmētu faktisku „Islāma valsts” sakāvi Irākā, jo iepriekš jau ir atgūtas tādas nozīmīgas pilsētas, kā Falludža un Ramadi. Tas kļūtu arī par ievērojamu pašreizējās valdības panākumu un mazinātu bažas par valdības spēku nespēju. Eksperti gan brīdina, ka pats galvenais uzdevums valdībai pašlaik ir nodrošināt to, lai tās vadībai sekotu dažādie nelielie Irākas grupējumi, un tas nebūt neesot viegls uzdevums.

Mosula ir ar naftu bagātās Ninīves provinces galvenā pilsēta un pēdējā "Daīš" kontrolētā lielā apdzīvotā vieta Irākā. Tajā ilgu laiku kopā dzīvojušas dažādas etniskās un reliģiskās grupas. Liela daļa civiliedzīvotāju pēc džihādistu ierašanās no pilsētas aizbēga, taču daļa sunnītu arābu palika, vairāk simpatizējot “Daīš”, nevis šiītu dominētajai Irākas valdībai, kuru viņi vaino sunnītu tiesību neievērošanā. Lai starpkopienu vardarbība neuzliesmotu no jauna, Irākas valdība solījusi, ka kaujās par Mosulu iesaistīsies tikai Irākas armija un specvienības, nevis šiītu paramilitārie spēki, kas iepriekš vainoti pārkāpumos atbrīvotajās sunnītu teritorijās.

Jau ziņots, ka Irākas otru lielāko pilsētu Mosulu džihādisti kontrolē jau divus gadus. Pēdējos mēnešos Irākas spēki, kurus atbalsta ASV vadītās koalīcijas aviācija, ir atkarojuši no islāmistiem plašas teritorijas un vairākas apdzīvotas vietas.

Irākas arābu un kurdu spēki ar ASV vadītās koalīcijas atbalstu jau vairākus mēnešus virzās tuvāk Mosulai.  ANO lēš, ka tur joprojām varētu būt ap miljons iedzīvotāju.

Irākas armija jūlijā ieņēmusi stratēģiski nozīmīgo Fallūdžas pilsētu valsts vidienē. Tā kopš 2014.gada janvāra atradās  grupējuma “Islāma valsts” kontrolē.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti