ASV galvaspilsētā Vašingtonā, kur ieradusies arī Ukrainas valdības delegācija, notiek tā sauktā pavasara sanāksme, kad vienkopus tiekas gan daudzu pasaules valstu valdību vadītāji un finanšu ministri, gan svarīgāko finanšu un ekonomikas organizāciju pārstāvji, lai saprastu, kur patlaban virzās pasaules ekonomikas un finanšu kurss. Visu acis ir pievērstas Ukrainai, gan domājot par to, kā palīdzēt kara nomocītajai valstij, kā īstenot sankcijas pret Krieviju, gan par to, kādu ietekmi tas atstās uz pasauli kopumā.
Vašingtonā ir arī Ukrainas premjerministrs un finanšu ministrs, lai runātu par palīdzību. Ukrainas vajadzības ir neiedomājami lielas.
Ukrainai, lai izdzīvotu un turpinātu cīnīties pret Krievijas iebrukumu, ik mēnesi ir vajadzīgi aptuveni 5 miljardi ASV dolāru,
pēc tikšanās ar Ukrainas premjerministru sacīja Dombrovskis, kurš no EK puses atbild par palīdzību Ukrainai.
Sankcijas pret Krieviju ir otrs aspekts, kas Vašingtonā ieskanas, proti, vai tās ir pietiekami spēcīgas, lai apturētu Krieviju. Tas arī bija viens no jautājumiem Dombrovska un ASV tirdzniecības sekretāres Ketrīnas Tai sarunās. ASV jau ir noteikušas virkni sankciju dažādiem Krievijas sektoriem.
Tai pastāstīja, vai, viņasprāt, tās strādā un vai, redzot to, kas notiek Ukrainā, būtu jāpieņem vēl stingrākas sankcijas: “Tas, kam vēlos pievērst uzmanību un ko nav iespējams pārvērtēt, ir ātrums, ar kādu ASV kopā ar ES un citiem partneriem ir nākušas kopā, lai risinātu šo situāciju, un spēks, ar kādu mēs esam koordinējuši mūsu rīcību. Es domāju, ka tas ir viens no mūsu sadarbības aspektiem, par ko mēs varam lepoties, un arī par to līmeni, kādā cīnāmies par kopīgajām vērtībām, ko vēlamies aizstāvēt.”
ASV ir jautājums par to, vai arī Eiropa būs gatava vērsties pret Krieviju ar to, kas tai sāpētu visvairāk – naftas un gāzes embargo, kas ir ļoti grūts jautājums no Krievijas enerģijas atkarīgajām valstīm, par to ļoti interesējās arī ASV žurnālisti.
Dombrovskis norādīja: “Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā mēs esam noteikuši piecus sankciju raundus pret Krieviju, kas skar plašu nozaru spektru, un tagad gatavojam nākamo sankciju paketi, kurā ir jautājums par iespējamu naftas embargo.
Katrā gadījumā mēs strādājam ļoti intensīvi, lai izbeigtu mūsu atkarību no Krievijas enerģijas, ne tikai naftas produktiem, bet arī no gāzes,
un mums jau ir liegums Krievijas ogļu importam, jo ir skaidrs, ka mēs nevaram būt atkarīgi no piegādātāja, kas agresīvi izturas pret savu kaimiņvalsti un apdraud visu Eiropas drošības arhitektūru.”
Ukrainas delegācijai drošības draudi arī pāri okeānam
Sarunu laikā Vašingtonā īpaši milzīga spriedze ir Ukrainas delegācijai, kas ir mērojusi arī ārkārtīgi garu ceļu, lai no Kijivas tiktu uz Vašingtonu. Tā kā Ukrainas gaisa telpa ir slēgta, tad iespējamais ceļš ir bijis tikai pa zemi līdz Polijai un tad līdz Īrijai, un tad uz ASV. Ukrainas valdībai ir liela apsardze. Latvijas Televīzijai bija liegts filmēt premjerministra eskortu un atrašanās vietu, jo visu laiku pastāv bažas par nāves draudiem arī Vašingtonā, esot otrā okeāna pusē.
Savukārt Ukrainas vēstniecība Vašingtonā ir kļuvusi par īpašu apskates un atbalsta objektu, jo cilvēki pie tās liek ziedus, arī Ukrainai raksturīgās saulespuķes un lentītes Ukrainas karoga krāsās.