Vēl pagājušajā nedēļā kravu piegāde tika atcelta, izceļoties jaunām sadursmēm starp nemierniekiem un Damaskas spēkiem. Notiekošais Austrumgutā ir piesaistījis arī ANO Cilvēktiesību padomes uzmanību, un tā paziņojusi par detalizētāku izmeklēšanu saistībā ar iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem.
Pirmdien par spīti artilērijas šāviņiem un gaisa uzlidojumiem netālu no Damaskas esošajā Austrumgutas apgabalā 46 kravas automašīnas piegādāja humāno palīdzību. Tajā bija medikamenti un pārtika aptuveni 27 000 cilvēku.
Pasaules Veselības organizācijas runasvīrs norādīja, ka Sīrijas amatpersonas nav ļāvušas daudz no veselības aprūpei nepieciešamajiem līdzekļiem ievest, kravas automašīnām tiekot teju pilnībā iztukšotām, vēsta vācu ziņu raidorganizācija „Deutsche Welle”.
Sākotnēji jaunu vardarbības uzliesmojumu dēļ pirmdien tika apsvērta iespēja vēl arī atlikt humānās kravas piegādes. Tomēr, palielinoties Sīrijas centrālās valdības armijas ieņemtajām teritorijām Austrumgutā, nolemts kravas piegādāt.
Ziņu aģentūras AFP reportieris, kurš bija klāt humānās palīdzības kravu piegādē, vēlāk norādīja, ka artilērijas un bombardēšanas troksnis bija dzirdams, arī šo kravu izkraujot.
Saskaņā ar Sīrijas Cilvēktiesību novērotāju grupu, naktī uz pirmdienu daudzviet bija dzirdami bumbu sprādzieni, kā arī gaisa uzlidojumi. Jaunākā informācija liecina, ka pirmdien nogalināto skaits nemiernieku kontrolētajā anklāvā pie Damaskas ir vairāki desmiti.
Rietumi jau kopš februāra vidus izdarīja pastiprinātu spiedienu uz Damasku un tās sabiedroto - Maskavu, lai ofensīvas Austrumgutā tiktu pārtrauktas, jo nepieciešams piegādāt palīdzību cietušajiem, kā arī evakuēt smagāk ievainotos.
Situācija pēdējo divu nedēļu, kopš notiek gaisa uzlidojumi un artilērijas apšaudes, jau novedusi pie 700 civiliedzīvotāju nāves Austrumgutā.
Krievija, mēģinot uzlabot situāciju, pagājušās nedēļas sākumā izziņoja vairāku stundu „humāno pauzi” katru dienu, tomēr tas nedeva cerēto rezultātu.
Tikmēr Sīrijas prezidents Bašars al Asads brīdinājis, ka ofensīvas pret nemierniekiem netiks ierobežotas, neskatoties uz nepieciešamību piegādāt humāno palīdzību.
Reaģējot uz situāciju Austrumgutā, ANO Cilvēktiesību padome pirmdien ir uzdevusi steidzamības kārtā izmeklēt notikušo šajā nemiernieku kontrolētajā anklāvā Sīrijā, lai noskaidrotu, vai tur nav notikuši noziegumi pret cilvēci. Padomes vadītājs solījis arī visus vainīgos saukt pie atbildības.
Lai arī situācija Austrumgutā izteikti saasinājusies pēdējās divās nedēļās, jāatzīmē, ka Sīrijas centrālās valdības spiediens pret šo rajonu izdarīts jau kopš 2012. gada, kad tas nonāca nemiernieku kontrolē. Šobrīd Sīrijas armijas ielenkumā atrodas aptuveni 400 000 iedzīvotāji.