Pēc plašajām demonstrācijām pret ASV prezidenta Donalda Trampa vizīti, kas turpinās arī sestdien, ielās izgājuši arī viņa atbalstītāji. Šīs akcijas gan nav ne tuvu tik kuplu apmeklētas, kā arī tiek rūpīgi apsargātas.
ASV jaunā vēstniecības ēka, kuras atrašanās vietu, starp citu, Donalds Tramps ir kritizējis kā nepiemērotu, atrodas Temzas otrā krastā, kas gan tāpat nav tālu no Vestminsteras. Tieši no vēstniecības ēkas sākotnēju bija plānots doties uz parlamenta laukumu, taču britu policija pēdējā brīdī to aizliedza, jo galēji labējo rīkotajā pasākumā pastāv draudi cilvēku drošībai. Bija arī neskaidrība ar mītiņa norises laiku.
“”Facebook” jau pirms divām nedēļām bija informācija, ka mītiņš notiks pusdienlaikā, plkst.12. Taču radās daudz sarežģījumu, jo “Facebook” izdzēsa mūsu galveno lapu ar 100 000 sekotāju, viņi teica, ka sludinām naida runu, tādēļ radās grūtības saziņā ar cilvēkiem,” pastāstīja kustības "Make Britain Great Again" līderis Lūks Našs Džonss.
Kustības "Make Britain Great Again" finansists Mārtins Kostarejs stāstīja, ka sākumā bija plānots doties no vēstniecības ēkas uz Vaithallu, taču policija to aizliedza.
“Tad nu atļāva pulcēties šeit, taču nedrīkst iet prom pa pāriem vai lielākās grupās, veidojot demonstrāciju, jo par to varam tikt arestēti. Redzat jau, ka te ir milzīgs daudzums policijas apkārt, viņi mums visu ir ārkārtīgi sarežģījuši. Taču viss, ko šeit vēlamies darīt, ir sveikt ASV prezidentu, kas nav nekas slikts,” sacīja Kostarejs.
Precīzu informāciju par demonstrāciju nebija iespējams atrast, un medijos publicētais atšķīrās. Cilvēki demonstrācijā izskatījās diezgan miermīlīgi, policija dežūrēja un notiekošo arī filmēka.
Galvenie mītiņa rīkotāji ir Apvienotās Karalistes Neatkarības partija jeb UKIP kopā ar organizāciju “Make Britain Great Again”, sanākušajiem tika dalīti īpaši iepriekš sagatavoti plakāti, daudzi bija ieradušies ar britu un ASV karogiem.
“Šodien mēs šeit atbalstām Donaldu Trampu, jo neatkarīgi no tā, vai piekrītu viņam vai ne, viņš ir ieradies apciemot mūsu valsts galvu, un es ticu, ka viņa vizīte ir laba lieta, mums vajadzētu par to priecāties. Tieši tāpat, kā es vēlētos būt laipni gaidīts viņa valstī, ja tur ierastos,” skaidroja UKIP biedrs Maiks Gaskoins.
Kustības "Make Britain Great Again" sekretārs Braiens Koders savukārt sprieda, ka tas, Tramps kritizēja britu premjerministres Terēzas Mejas vājo “Brexit” piedāvājumu, bija ļoti pareizi.
“Mēs gribam īstu “Brexit”, mēs balsojām, lai tiktu ārā no Eiropas. Viens no viņa paziņojumiem bija, ka neizskatās, ka tas ir “Brexit”, par ko cilvēki balsoja. Brīnišķīgi, beidzot kāds mūs aizstāv! Jo mūsu pašu valdība uz mums neklausās, viņiem cilvēki nerūp,” klāstīja Koders.
No pārvietojamās skatuves gan vairāk tika runāts nevis par Trampu, bet gan par to, ko britu valdība dara vai nedara, Tramps pieminēts kā cilvēks, ar kuru ir kopīgi uzskati.
“Gribu pateikt, ka Eiropa mirst, un Donaldam Trampam bija taisnība, sakot, ka ir jānoslēdz pareizais izstāšanās līgums,” paziņoja politiskais aktīvists Dereks.
Bet politiskais aktīvists Duglass Boids apgalvoja, ka “BBC, britu un Eiropas mediji dara visu, lai ieriebtu Trampam, liktu viņam izskatīties muļķīgi”.
“Taču patiesībā viņš nav muļķis, viņš identificē problēmu, norādot, ka risinājums vienmēr nav iznīcināt nācijas un padarīt visus par milzīgas impērijas daļu. Viņš vēlas, lai Amerika paliek Amerika, Anglija - Anglija, Francija – Francija, un cilvēki var miermīlīgi tirgoties viens ar otru bez globālas lielvaru starpniecības,” klāstīja Boids.
Skotlendjarda izplatītajā paziņojumā teikts, ka demonstrācijas Trampa atbalstam ir ierobežotas, jo var radīt nopietnu apdraudējumu londoniešiem. Taču uz vienlaicīgi notiekošo Antirasisma maršu ierobežojumi neattiecas.
KONTEKSTS:
Tramps Lielbritānijā ieradies dažu dienu vizītē. Nedēļas nogali gan viņš pavada Skotijā, kur viņam pieder īpašums. Piektdien pēc tikšanās ar britu premjeri Terēzu Meju viņš slavināja abu valstu attiecības. Iepriekš gan viņš nebija vairījies kritizēt "Brexit" nostādnes.
Bet Trampu sagaidīja ne tikai britu līderi, bet arī tūkstošiem demonstrantu, kuri gan, protestējot pret viņa ierašanos, nebija viesmīlīgi. Protestētāju vidū bija dažādu sociālu grupu pārstāvji, kas bija nemierā gan ar Trampa attieksme pret sievietēm un NATO, gan viņa uzvedību.