Kamēr zinātnieki vēl skaidro, tieši cik lipīgs un bīstams ir jaunais vīrusa paveids, tikmēr valstu skaits, kurās atklāj inficēšanos ar omikrona paveidu, ik dienu palielinās. Pasaules Veselības organizācija (PVO) brīdina, ka omikrona ģeogrāfiskā izplatība, visticamāk, ir daudz plašāka, nekā šobrīd zināms, un mudina valstis gatavoties iespējamiem jauniem saslimstības kāpumiem.
Aicina nesodīt Āfriku par jaunā paveida atklāšanu
Virkne valstu jau tagad lēmušas par stingrākiem ierobežojumiem, un liela daļa pieņēmušas stingrus ceļošanas liegumus uz vairākām Āfrikas valstīm. Šo lēmumu gan asi kritizē ANO ģenerālsekretārs, saucot to par ceļošanas aparteīdu.
“Nepieņemami ir tas, ka viena pasaules daļa, kas ir viena no visneaizsargātākajām pasaules ekonomikas daļām, tiek pilnībā izstumta. Un tas notiek laikā, kad tur atklāj jaunā vīrusa paveida esamību, kaut arī mēs zinām, ka tas eksistējis arī Eiropā vēl agrāk. Es ceru, ka visi nāksim pie veselā saprāta,” aicina Gutērrešs.
ANO ģenerālsekretārs atsaucas uz šonedēļ gaismā nākušo informāciju par to, ka omikrona paveids Nīderlandē konstatēts divos testēšanas paraugos vēl pirms pirmajām ziņām par šī paveida izplatību Dienvidāfrikā. Tagad Nīderlandē notiek izmeklēšana par to, kādi ir šī vīrusa paveida izplatības apmēri.
Tikmēr Eiropas valstis ievieš arvien stingrākus ierobežojumus un apspriež nepieciešamību pēc obligātas vakcinācijas. Piemēram, Norvēģijā saslimstības pieauguma dēļ stingrāki ierobežojumi tagad attieksies uz Oslo un tās apkārtnes reģionu.
Gatavojas jauniem ierobežojumiem
Vācijā panākta vienošanās ar federālo zemju līderiem par liegumu nevakcinētajiem piekļūt lielākajai daļai veikalu, izņemot tos, kas pārdod pirmās nepieciešamības preces. Valdība vēlas arī panākt, ka parlaments apstiprina obligātu vakcināciju pret Covid-19.
“Ikvienam, kurš vēl šaubās, ir jāsaprot, kāda ir situācija. Šobrīd vairāk nekā 1% vāciešu ir akūti inficēti. Gaisa spēki piedalās pacientu transportēšanā. Mani tas viss ļoti satrauc,” atzīst Vācijas veselības ministrs Jenss Špāns.
Arī otrpus okeānam ASV konstatēti pirmie inficēšanās gadījumi ar jauno vīrusa paveidu. ASV prezidents Džo Baidens jau paziņojis par plāniem pastiprināt koronavīrusa testēšanu valstī un padarīt stingrākus noteikumus ceļotājiem.
No nākamās nedēļas visiem, kuri ieceļos ASV, arī amerikāņiem, ne vēlāk kā 24 stundas pirms ceļojuma nāksies veikt Covid-19 testu. Amerikāņi arī aicināti vakcinēties ar trešo potes devu.
Dienvidāfrikā tikmēr strauji pieaug saslimstības rādītāji, un eksperti spriež, ka tas varētu būt omikrona paveida dēļ. Izmeklējumi liecina, ka šis vīrusa paveids ir īpaši lipīgs un tagad reģistrēts piecās no deviņām Dienvidāfrikas Republikas provincēm. Līdz šim gan nav saņemta informācija par nāves gadījumiem saistībā ar šo Covid-19 jauno paveidu.
Nav ziņu par nāves gadījumiem
Visām pasaules valstīm būtu jāsagatavojas potenciāliem jauniem ar vīrusa omikrona paveidu saistītiem uzliesmojumiem. Uz to piektdien aicinājusi Pasaules Veselības organizācija.
Jaunais vīrusa paveids, kas šobrīd atklāts jau vismaz divos desmitos valstu, ir radījis šaubas par atkopšanos no pandēmijas un raisījis bažas, ka tuvāko mēnešu laikā tas varētu būt atbildīgs par vairāk nekā pusi no Covid-19 gadījumiem Eiropā.
PVO piektdien brīdināja, ka pasaules valstīm būtu jāsagatavojas potenciāliem jauniem ar omikrona paveidu saistītiem uzliesmojumiem. Tajā pašā laikā PVO joprojām nav saņēmusi ziņojumus par nāves gadījumiem saistībā ar vīrusa omikrona paveidu.
Organizācijas amatpersonas sacījušas, ka, lai gan robežu slēgšana var palīdzēt dažām valstīm iegūt laiku, lai tiktu galā ar jauno paveidu, pasākumiem, kas ieviesti, lai cīnītos pret vīrusa delta paveidu, jāturpina būt par pamatu efektīvai pandēmijas apkarošanai.
Vīrusa izpētei vajadzīgs laiks
Zinātnieki joprojām pēta jauno paveidu, un tas, protams, nesokas tik ātri, cik gribētos cerēt. PVO brīdinājusi, ka varētu paiet vairākas nedēļas, lai noteiktu to, vai omikrona paveids ir lipīgāks un vai tas izraisa smagāku saslimšanu, kā arī to, cik efektīvas ir pašreizējās ārstēšanas metodes un vakcīnas pret to.
“Ir daudz un dažādu scenāriju, ko mēs izskatām saistībā ar omikronu, un, protams, vēl ir pagājušas tikai dažas dienas. Mums vēl nav visas informācijas par vīrusa pārnesi, lai gan ir ziņas, ka tas varētu būt lipīgāks, tomēr tas vēl jāpēta,” skaidro PVO epidemioloģe Marija van Kerkhove.
“Jo vairāk vīruss cirkulē, jo vairāk inficēšanās gadījumu būs. Jo vairāk būs inficēšanās gadījumu, jo vairāk cilvēku nomirs. To var novērst. Līdz ar to visam, ko mēs varam darīt vīrusa delta paveida gadījumā, kas pašlaik dominē pasaulē, ir jātiek attiecinātam un nostiprinātam omikrona gadījumā.”
Cilvēki vēl jo vairāk tagad tiek mudināti ievērot piesardzības pasākumus un vakcinēties. Lielbritānijā veikts pētījums atklājis, ka vislielāko antivielu līmeņa paaugstinājumu balstsvakcīnas saņemšanas gadījumā nodrošina “Pfizer” un “Moderna” vakcīnas, ja balstvakcīnas pote ievadīta 10 līdz 12 nedēļas pēc otrās potes.
Pētījumā secināts, ka pilna vai puse “Pfizer” vakcīnas deva vai arī pilna “Moderna” vakcīnas deva nodrošina efektīvu antivielu līmeņa paaugstinājumu abos gadījumos neatkarīgi no tā, vai sākotnējā vakcinācija tikusi veikta ar “Pfizer” vai “AstraZeneca” vakcīnu.