Jaunā sankciju pakete ir vērsta uz to, lai noteiktu Krievijai papildu importa un eksporta aizliegumus, nepieļautu sankciju apiešanu un novērstu nepilnības sankciju izpildē.
Konkrēti šī pakete ietver vēl citu Krievijas personu un uzņēmumu iekļaušanu sankciju sarakstos, un tajā ir noteikti jauni importa un eksporta aizliegumi (piemēram, aizliegums eksportēt Krievijas dimantus uz Eiropu), kas tiks īstenoti ļoti ciešā sadarbībā ar ES partneriem G7 līmenī.
Turklāt ar sankciju paketi paredz stingrākus nosacījumus naftas cenu griestu piemērošanai, ciešāk uzraugot to, kā tankkuģi var tikt izmantoti cenu griestu apiešanai.
Tiek ieviesti arī striktāki aktīvu iesaldēšanas pienākumi un stingri pasākumi pret trešo valstu uzņēmumiem, kuri apiet sankcijas.
Papildināts sankcijām pakļauto fizisko un juridisko personu saraksts, uz vairāk nekā 140 jaunām personām un vienībām attiecināta aktīvu iesaldēšana. To vidū ir Krievijas militārajā un aizsardzības jomā iesaistītie, tostarp militārās rūpniecības uzņēmumi un privātas militārās grupas.
Pasākumi ir vērsti arī pret personām, kuras organizējušas nelikumīgās tā dēvētās "vēlēšanas" Ukrainas teritorijās, ko Krievija uz laiku okupējusi, kā arī pret personām, kuras atbildīgas par Ukrainas bērnu piespiedu "pāraudzināšanu", un pret personām, kas izplata dezinformāciju/propagandu, tādējādi atbalstot Krievijas agresijas karu pret Ukrainu.
Noteikts aizliegums importēt Krievijas dimantus – importa ierobežojumi tiks piemēroti rūpniecībā neizmantojamiem dimantiem, kas iegūti, apstrādāti vai ražoti Krievijā.
Šīs ierosinātās sankcijas ir daļa no G7 valstu starptautiski saskaņota dimantu importa aizlieguma, kura mērķis ir neļaut Krievijai gūt šos būtiskos ieņēmumus, kas saskaņā ar aplēsēm sasniedz 4 miljardus eiro gadā.
Visas G7 valstis vēlākais līdz 1. janvārim ieviesīs tiešu aizliegumu importēt dimantus no Krievijas. 1. martā stāsies spēkā aizliegums attiecībā uz Krievijas dimantiem, kas pulēti kādā trešā valstī, un no 1. septembra aizliegums tiks paplašināts, aptverot arī laboratorijā radītus dimantus, juvelierizstrādājumus un pulksteņus, kuri satur dimantus.
Tāpat noteikts aizliegums importēt izejvielas tērauda ražošanai, apstrādātus alumīnija izstrādājumus un citas metāla preces – jauni pasākumi, ar kuriem ierobežo konkrētu metāla preču importu no Krievijas.
ES arīdzan noteikusi papildu eksporta ierobežojumus divējāda lietojuma preču un progresīvu tehnoloģiju, kā arī rūpniecības preču eksportam 2,3 miljardu eiro apmērā gadā.
ES arīdzan apņemas padarīt stingrākus noteikumus par naftas cenu griestiem, ieviešot jaunus pasākumus, kuru mērķis ir ciešāk uzraudzīt tankkuģu pārdošanu trešām valstīm, kā arī nosakot detalizētākas apliecinājuma prasības.
Tas palīdzēs cīnīties pret "ēnu floti", ko Krievija izmanto, lai apietu cenu griestus.
Noteikts arī jauns sašķidrinātās naftas gāzes (LPG) importa aizliegums, kas skar importu, kura vērtība pārsniedz 1 miljardu eiro gadā, vienlaikus saglabājot spēkā esošos līgumus uz laiku, kas nepārsniedz 12 mēnešus.
Prieku un pateicību par lēmumu jau paudis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Sankcijas vēl vairāk vājinās Krievijas kara mašīnu, un parāda, ka savienība joprojām ir nelokāma savā atbalstā Ukrainai. Viņš arī pauda gatavību turpināt darbu ar partneriem, lai nodrošinātu sankciju efektīvu darbību visā pasaulē.
KONTEKSTS:
Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma sākšanas Ukrainā pret to ieviesta virkne sankciju. Kamēr sankcijām pakļauto preču eksports uz Krieviju rūk, apjomi strauji auguši uz valstīm, kuras turpina tirdzniecību ar Krieviju. Tas radījis bažas par sankciju apiešanu, ko ierobežot ar jauniem pasākumiem cer Eiropas Komisija.